10 hz işlemek

Başlatan devreci22, 24 Ağustos 2018, 14:18:48

devreci22

Merhaba
10 herz sinyali Timer ile okuyup komutatör anahtarla   
Kademeli olarak bölmek ;
1/1
2/1
4/1
8/1
16/1 cı  sinyalden çıkış yapma için nasıl bir algoritma sağlamalıyım şimdi den teşekkür ederim yardımları nıza

F®T

Okuduğunuz tmr değerini dediğiniz oranlara böldüğünüzde zaten istediğiniz frekans bölüntü değerlerini alırsınız.
Mesela cıkıshz=tmr/x olarak x e ne değer girerseniz 1/x olarak çıkış frekansı değerini o oranda elde edersiniz.ayrıca bu frekansın duty değeri ne olacak oda önemli.onuda okunan tmr değerini % kaç duty istiyorsanız  duty=(tmr/100)*dutyX  olarak verebilirsiniz.

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

devreci22

Sinyal  hep aynı geliyor ben çıkış ta oynamak istiyorum
Mesela her gelen sinyalden  1/1 çıkış almak
2 sinyalde 1 çıkış
4 sinyalde  1 çıkış
8 sinyalde  1 çıkış
16 sinyalde 1 çıkış 
Bu işi komutatör  anahtar lazer değiştirmek maksadım hocam

F®T

Sinyal dediğiniz pwm girişindeki her peryod mu yoksa farklı sinyallermi var onu anlamadım.Ayrıca okuduğunuz 10 hz sabit ise neden okuyacaksınız ki kendiniz elde edin frekansıda istediğiniz gibi oynayın.Duty oranınında ne olacaağına kendiniz karar verirsiniz.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

devreci22

10 puls & veya peryod
1000 ms 10 puls var
ben bunu bazen her puls da çıkış alıp ledigim yakmak istiyorum
Veya 2 puls da 1
4 pulse de 1 vb ledi aktif edip söndürmek istiyorum

F®T

hocam o zaman şöyle yapın tmr puls ile saydırın.x sizin ayar girişiniz olsun ister komutatör yada adc vs.
tmr sürekli sayıyor nasılsa. tmr değeri x girişi ne ise öndan büyük veya eşit olunca çıkış versin.

ıf tmr>=xgiriş then cıkıs=1:tmr=0

devreci22

Teşekkür ederim hocam  bilgi leriniz doğrultusunda