16F876 Analog-Dijital Ayarlama

Başlatan By-Coders, 05 Kasım 2018, 12:16:15

By-Coders

Merhaba;
16F876 İşlemcisinde  A0 ve A1 i Analog Diğer Tüm Pinleri Dijital Olarak Ayarlamak istiyorum  ve Gnd,Vss ' Yi Referans almak istiyorum.
Datasheet i incelediğimde Bu seçeneği nasıl ayarlayacağımı yapamadım.

Birde
ADCON1=0X07  ayarlanıyor.Örnek veriyorum bu şekilde ayarlandıgında A0 analog diğerleri dijital oluyor (Salladım)

Bu hex değer neye göre belirleniyor ? Bilgilendirirseniz sevinirim. (Dil:Microbasic)

Bu şekilde Ayarladıgımda Hepsi Dijital ve Gnd vss Referans alınıyor.

ADCON0.ADCS0=0
ADCON0.ADCS1=0
ADCON0.CHS0 =0
ADCON0.CHS1=0
ADCON0.CHS2=0
ADCON0.ADON=0

ADCON1.ADFM=0
ADCON1.PCFG3=1
ADCON1.PCFG2=1
ADCON1.PCFG1=1
ADCON1.PCFG0=0

ete

Bu işlemcide analog girişleri istediğin şekilde ayarlamak mümkün değil. Data sheet'e göre  1/0 yani 1 analog sıfır referans girişi veya 3/0 yani 3 analog (AN0 yani PORTA.0, An1 yani PORTA.1 ve  An3 yani PORTA.3) olabiliyor.
Bu seçenekte dikkat edersen AN2 yani PORTA.2 digital olmak zorunda.
Başka da sana uyan bir sistem yok maalesef.

Ete

By-Coders

Hocam peki hocam teşekkür ederim.

İlyas KAYA

Aynı bacak yapısında farklı bir mcu ya geçebilirsiniz. Daha yeni mcu larda ansel ile hangisi dijital hangisi analog olacak siz seçersiniz.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ete

16F886 akıllıca bir seçim olur. ANSEL registeri syesinde istenilen pin Analog istenilen digital yapılabilir.

Ete

By-Coders

Mecbur o işlemci üzerinde yazmam gerekiyordu.
Analog okuyacağım zaman pinleri analog a çevirip okuma yapacaktım ve sonrasında tekrar dijital e cevirmeyi planlıyordum.

Mikrobasic in adc fonsiyonu bunu hallediyor sanırım bana sadece okuyacagım kanalı seçmek kaldı ve sorunumu giderdim.