Butona Bastıkça LED lerin değişmesini istiyorum

Başlatan Quark, 04 Aralık 2018, 17:08:13

Quark

--

Hattuşa

Alıntı Yap

Main:
if portb.4 =0 then                              'butona basıldı mı?
  while portb.4 ==0 :wend                 'butona basmayı bırakana kadar bekle
  inc sayac                                        'sayac değerini bir artır
  if sayac >=5 then sayac =1             'eger sayac degeri 5 ve 5 den büyükse sayacı 1 yap yani başa dön
endif
if sayac =1 then portd =%00010000   'sayac 1 ise portd.4 ü yak
if sayac =2 then portd =%00100000   'sayac 2 ise portd.5 ü yak
if sayac =3 then portd =%01000000   'sayac 3 ise portd.6 ü yak
if sayac =4 then portd =%10000000   'sayac 4 ise portd.7 ü yak
delayms 100
goto main

Quark

--

Hattuşa

yardımcı olmak güzel ancak yardım isteyen kişininde biraz gayret etmesi iyi oluyor. keşke basit bir isis şeması da paylaşmış olsaydınız, herneyse

ekte isisi de ekledim. siz PBP da yazmışsınız sanırım. konuyu proton kısmında yazmışsınız, hadi o da önemli değil...
hatanız portd yi açılışta 0 lamamışsınız, sanırım trisd =0 demişsiniz ancak tris yazmacı porttki pinlerin giriş-çıkış olarak ayarlanması için kullanılır porttaki pinleri temizlemek için portd =0 yazmanız gerekiyor, yani en sonda yazdığınız trisd =0 yerine portd =0 demeniz hatanın düzelmesine yeterli geliyor.

Quark

--

Hattuşa

Alıntı yapılan: Quark - 04 Aralık 2018, 21:43:03
ISIS şeması size hangi konuda yardımcı olacak anlamadım?Yukarıda soruyu uzun sayılır şekilde anlattım.Ben burada geliştirme bordunda zaten deniyorum.
Çaba harcamadığımı nereden anladınız onuda anlamadım?
Protonda derliyorum daha ilk satırdan anlamanız lazımdı

Millet Phyton da binlerce satırlık ERP programlarının açık kodlarnı ı paylaşıyor, siz şurada 20 satır olmayan kodu paylaşırken millete fırça atma derdindesiniz

yazık çok yazık

haklısınız, bir daha dikkat ederim

lütfen sizde dikkat edin, protonda sizin kodu derlediğinizde hata vermiyorsa çok eski bir versiyonda deniyor olmalısınız. zira SAYAC VAR Byte tanımını yeni sürüm protonlar kabul etmiyor, declaresiz pullup ve all_digitali de kabul etmez. herneyse
milletin neyi ne kadar paylaştığı beni alakadar etmez, javada da kod yazarım, yeri geldiğinde onda da paylaşım yaparım, sorun paylaşmakta değilde, bizim ETE hoca bize bunları öğretirken hep balık vermezdi balığı tutmayı öğretirdi. ne öğrendiysek ondan öğrendik, yanlışımız varsa da o öyle öğrettiği içindir....

Quark

--

Hattuşa

Alıntı yapılan: Quark - 04 Aralık 2018, 23:33:40
Olgun cevabınız için tebrik ederim.
Program çalıştı Teşekkürler

Bu programda bundan sonraki amacım herbir butona basışta farklı voltajları  bir pinden göndermek .
Birinci LED yandığında 1 volt .LEDde 1,5 volt... göndermek gibi.
Sanırım Bu kısmı Samples klasöründeki PWM örneğinden uyarlayabilirim
Tekrar teşekkürler

rica ederim, derdim kavga etmek değil.
eğer 1 pinden voltaj çıkışı almaksa bırakın 16f877A yı yeni nesil PIC ler bu piclerde 32 adımlık 1 adet DAC çıkışı vardır, o çıkışla 5v/32 adım hassasiyette çıkışa verebilirsiniz. hpwm tekniği ile de alabilirsiniz ancak 0-5v arası tam çıkış alamazsınız, hpwm ile çok uğraştırır. size önereceğim yeni nesil için siz devrenizde kaç pin lazım bilmiyorum ama en küçükten en büyüğe doğru 12f1822 (8 pin), 16f1827-16f1826 (18 pin), 18f45k22 (40 pin) ve şuan aklıma gelmeyen serilerde var.

Quark

--

Quark

--

Hattuşa

söylediklerimin hepsini destekliyor, sana kaç pin lazım bilmiyorum, yani projende başka ne tür işlemler yaptırıyorsunuz bilmiyorum?

bende ki proton;

IDE =2,0,3,3
loader =1,0,0,6
compiler =3,6,0,2

Quark

--

Hattuşa

Alıntı yapılan: Quark - 05 Aralık 2018, 01:01:26
Yukarıdaki yazdıklarım dışında birşey kullanmayacağım.Bu arada Helpin de desteklediği PIC ler arasında 16F88 (ve 16f87) var .
Sanırım desteklediği PIC i DEVICE satırına yazınca kalın yazıyor desteği yoksa yazmıyor.
BU PIC sizce uygunmudur? PWM var direnç net gibi yerlerdede satılıyor.

uygunluğunu sizin tercihinizdir, ben sadece öneririm. direnc.netten 16f88 in fiyatı 18TL, 16f1827 aynı kılıfta ve sadece 13 TL üstelik dahili osc hızı 32 mhz, yani kristal takmanıza bile gerek kalmadan 32 mhz de çalışabiliniyor, üstelik 1 adet dac çıkışı var tek satırda 0-5v arası çıkışı istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.
sıkıntınız protonun yeni versiyonlarının yüklenmesi ise yardımcı olurum, yada yeni işlemcinin configrasyonu ve kontrolü ise korkmayın bu sitede örnekleri çok, olmadı onda da yardımcı oluruz. (sakın sizi ikna etmeye çalıştığımı düşünmeyin sadece işinizi kolaylaştırmaya çalışıyorum) 

Quark

---

Hattuşa

Alıntı yapılan: Quark - 05 Aralık 2018, 01:35:04
Çok teşekkür ederim .Bunlar çok değerli açıklamalar ve yardımlar.
Proton konusunda yapacağınız her yardım işimi çok kolaylaştırır.
Tabiki önemli olan işin özünü de anlamaya çalışıyorum.
Size özelden yazabilirim.Yarın  hastane işim olduğundan akşam onine olabilirim
Yardımlarınız için teşekkürler

geçmiş olsun,proton ve PBP konusunda çok değerli arkadaşlarımız var bu sitede inanın herkes size yardımcı olur, tabi benimde yardımım olursa elimizden geleni yaparız