DTMF Hakkında

Başlatan Serk@n, 08 Aralık 2018, 12:12:47

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Mikrodenetleyiciden üretilen DTMF sinyalinin hat trafosu kullanılmadan telli hatta vermenin bir yolu var mı? Eski bir modem kartından söktüğüm hat trafosu ile iyi sonuçlar aldım. Fakat devreyi çoğaltmak istediğimde bu trafoyu temin etmek sıkıntılı olacak gibi. Ayrıca temin edilse bile PCB'de de çok yer kaplıyor.

Devrenin şasesi ile telefon hattının RING'ini birleştirdim. TIP hattına ise 10uf, 4u7, 100nF gibi değerlerdeki kondansatörlerle sinyali hatta verdim. Bu konuda herhangi bir fikrim olmadığından rastgele seri-paralel çeşitli dirençler de kullandım.  Fakat sağlıklı sonuçlar alamıyorum. Rakamları santral bazen algılıyor bazen algılamıyor.

Bir çözüm önerisi olan var mı?

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

mg1980

Yaptığım bir çalışmada önce 600/8 ohm minyatür çıkış trafosu kullanmıştım.Daha sonra sizin yaptığınız gibi modem trafosu kullandım.Sonuç olumlu idi. DTMF sinyalini(KS58006N ile ürettiğim) ise gene sizin yaptığınız gibi 100 nf ile hatta vermiştim.12F675 ile ürettiğimi ise 10 mf. ile vermiştim.
İlave: Size tavsiyem PIC çıkışından sinyal doğru çıkıyor mu bunu 8870 entegre devresi ile ayrıntılı test edin..Her seferinde hatasız sinyal ortaya çıkıyorsa diğer kısımlara odaklanın.

Serk@n

Elimde eski model bir telefon kontrol cihazı var. DTMF sinyallerini buraya 10uf ile gönderdim. Sayıları ekranda gördüm. Fakat sanırım bu cihazın algılama aralığı geniş. Dediğiniz gibi sanırım DTMF sinyalinden emin olmam lazım.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ahmet_zxc

cm8870 entegresi trafoya gerek duymadan kondansatör direnç ile hatta bağlanıyor.

entegreyi kullanmasan da yapıyı inceleyerek biryerlere varabilirsin..