elektronik devre problemi

Başlatan kerem, 10 Aralık 2018, 14:35:50

ahmet_zxc

9 ile 12v arasında neden gidip geliyorsunuz anlamadım.

benim anladığım, karşınıza çıkan devrelerde bazen 9v bazen 12v kullanılıyor.

bi ona bi ona geçiş diye bişey düşünmedim ve bu çok saçma bir sistem gibime geliyor.

yaptığınız iş te devlet sırrı olunca hep birlikte böyle kıvranıyoruz.

ahmet_zxc

bunu yap devlet sırrı problemsiz çalışır

kerem

devlet sırrı değil hocam :) aslında basit bir devre ama işin içinden çıkamıyorum. (derdimi tam olarak anlatamıyorum :( )
ewt bazen 9v bazen 12v kullanacağım ben . bunları  rölelere bağlayacam

kademe gibi düşünebilirsiniz 1nci kademe 9v ikinci kademe 12v . uzaktan kumandayla kontrol edeceğim. kademeleri değişken oluyur kumandayla . yani 1 botuna basınca 9v açılacak ikinci botuna basınca 12v açılacak 9v kapanacak . 1 ile 2nci kademe arasında gidip gelebilir sistem.ama biri çalışırken diğeri duracak. kısaca 9v - 12v beraber açılmayacak

umarım anlatabilmişimdir.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: kerem - 17 Aralık 2018, 14:40:57
devlet sırrı değil hocam :) aslında basit bir devre ama işin içinden çıkamıyorum. (derdimi tam olarak anlatamıyorum :( )
ewt bazen 9v bazen 12v kullanacağım ben . bunları  rölelere bağlayacam

kademe gibi düşünebilirsiniz 1nci kademe 9v ikinci kademe 12v . uzaktan kumandayla kontrol edeceğim. kademeleri değişken oluyur kumandayla . yani 1 botuna basınca 9v açılacak ikinci botuna basınca 12v açılacak 9v kapanacak . 1 ile 2nci kademe arasında gidip gelebilir sistem.ama biri çalışırken diğeri duracak. kısaca 9v - 12v beraber açılmayacak

umarım anlatabilmişimdir.

tamam sıkıntı değil son devre hertürlü işini görür

kerem

sagolasın ahmet hocam çalıştırdım. ilk devreyi kurdum . role ile bi 9 bi 12v veriyorum çalıştı. şimdi 5v almaya geldi
ins belki sorun çıkmaz. teşekkürler

kerem

kerem

mrb arkadaşlar. yukarıda veridğim devrede . 3 botun ile ac/kapa yukarı saydırma, asağı saydırma ile led yakma devresi yaptım.
1nci buton ac/kapa  toggle olacak 
2nci botun yukarı doğru 1-2-3 ledlerini sırasıyla yakacak yukarı doğru 2nci ledi yaktığı zaman 1 ve 3 ledleri söndörcek her bastığında sadece bir led yanacak
3ncü butona bastığında ise  yukarıdan 3-2-1 asağıya doğru ledleri yakacak.bu devreyi yaptım devrede bu anlattıklarım mevcut

gelelim ben problemime . ben 1 butona ac/kapa botununa bastığımda led yandığı zaman led (led yandı diye) bir sinyal alacam (sinyali ledin girişinde 5v olarak alacam)  bu sinyali(rb7 pini  devrede mevcut) bir pine okutacam . eğer sinyal geliyorsa sistem çalışacak eger sinyal gelmiyorsa o sinyal aldığım lede bir daha enerji verecem bir daha yakacam . ikinci seferdede sinyal yoksa ledlerin hepsini söndürcem kapatcam.

yani ledin çıkışından aldığım sinyal pozitifse sistem devam edecek . değilse ikinci defa enerjilenecek tekrar sinyal yoksa kapatacak. ben birşeyler yapmaya çalıştım ama tam olarak olmadı. yardımlarınız için teşekkürler.

ete

Program ile karar verip yaktığın bir ledin yanıp yanmadığını neden bir uç alarak test ettiğini anlamak çok zor. Led yanıyor ise ona yan emri verilmiş olmalı ohalde led=1 demektir. O halde donanımsal test gerekmez. İllaki bana dediğim şey lazım diyorsan  led ucundan bir diyot ile b.7 ye bağlantı yapman yeterli olur.
Ete

kerem

ete hocam aslında devrem led devresi değil mantık böyle çalışıyor. basit olması için led yaktırdım.mantık aynı ama.
rb7 pinine diyot bagladığımda programı iki defa çalıştırdıktan sonra kendi kendini kapatacakmı hocam.

ete

Diyotun orada ne görev yaptığına bakmak gerekiyor. Diyot led ucundan gelen bir yönlü voltajın RB.7 ye aktarılmasını sağlayacak. Farzedelimki led bacağı bir buton bacağı olsun ve butona basılınca bu bacağa HIGH uygulansın. Aynı HIGH sinyalini RBY yede aktarmak ama RB7 deki oluşan durumun Buton tarafını etkilemesini istemiyorsam araya bir diyot koyarak yalnızca Buton tarafından RB7 ye HIGH aktarılmasını ama LOW aktarılmamasını sağlayabilirim. RBY tarafı kendi pulldown direncine sahip olursa ortada sorun kalmamış olur. Aksi halde RB7 ile Buton bacakları bir birini lojik olarak etkilerler. Bu etkileşimi önlemenin bir diğer yolu da arada 4K7-10K değerinde bir direnç kullanmak olur ancak diyot daha iyi çözümdür.
Sonuçta sistemi nasıl çalıştırmak istediğini bilmiyorum. O pini ne amaçla kullanacaksan onu belirtmeniz gerekemezmi. Sağ gösterip sol vurmak gibi asıl amaç her nedense hep gizleniyor. Ben açıkladığın kadarına yorum yaparım açıklamadıklarınla sen uğraşmak zorundasın.
Açıkladıklarından bir işlemci bacağında oluşan lojik durumun paralel olarak başka bir pine de aktarılmasını istiyorsun. Bu diyot yöntemide bunu yapacak.

Ete

kerem

ete hocam gizlemekle alakalı değil. işi zorlaştırmak istemediğim için  aynı işe yakın çalışma prensibine sahip başka basit bir devre kurdum.

o zaman anlatayım ete hocam. şimdi ben  gaz yakmak için ateşleme kartı kullanıyorum. orda bahsettiğim led aslında çakmaktır(ateşleme katı).
şimde ben ilk önce çakmağı çakacağım ve paralelde gaz akışı olacak(proğramda mevcut)ve gaz yanacak. çakmak caktığı zaman çakmagın geri dönüşünden bir sinyal gelecek. bu sinyal  ateşleyip yaktığımız gaz yandığı sürece high sinyalini verecek , eğer ateş sünerse yada gaz akışı olmazsa, gaz yanmadığı için çıkışımız low olacak.sistem böyle çalışıyor.

bende diyorum ki diyelim ki sistem ilk başta çalıştı çakmak çaktı ama ateşi yakamadı. yada çakmağı çaktırdık ama gaz gelmedi.  gaz vanasi kapalı vs  bu durumda çakmagı ikinci defa çaktırmak istiyorum. ikinci defada yanmadıysa kapatmasını istiyorum

ete

Bütün tasarımı göremediğim için vede işin asıl algoritmasını da bilmediğimden dolyaı olayı gözümde canlandıramıyorum. Ancak mantığım hemen bana şunu söylüyor. Mademki çakmak çaktırıp gaz yaktıracaksın. Bütün olasılıkları ortaya koymak ve buna uygun bir algoritma geliştirmek gerekir. Burada işlem sırası bana göre şöyle olmalı.
1. Gazı açmak  'açılıp açılmadığı bir gaz sensörü yardımı ile de test edilebilir.) Açılmış ise aşağıdakilere devam edilir.
2. Çakmağı çaktırmak
3. Gazın yanıp yanmadığına bakmak.
4. Yanmış ise alev çıkacak ve bir foto transistör bundan tetiklenip girişin birini high yapması gerekir.
Burada çakmak ucu çıkış olmalı ve bir yüksek voltaj çaktırma devresini tetiklemelidir.
Açıklamalarından çakmak ucu ile (led) RB7 yani yandı/yanmadı ucunu bir şekilde birleştirip yanma kontrolü yapacağını belirtiyorsun (yada ben öyle anlıyorum) bu anlamsız işte.

Şimdi olası olumsuzluklara bakalım.
1. Gaz açıldı çakmak çaktı ama sistem ateşlemedi yani gaz yanmadı. Bunu ışık girişinden anlıyoruz.
O halde olası sebepler;
- Gaz vanası açık değildir. (Gaz sensörünün önemi burada olması işi çok kolaylaştırır.)
- Gaz vardır ancak çakmak gazı yakamamıştır. Bu durumda ne yapmak lazım çakmağı bir kere daha çaktırmak yada çakma süresini artırmak gerekir. Bence çakma süresini biraz uzun tutup gazın her halukarda ateşlenmesini sağlamak gerekir. Oldu da ateşlenmedi ise sorunu ateşleme devresinde aramak gerekir.
Burada neyin doğru neyin yanlış olduğunu yada kimin daha öncelikli sebep olduğunu tartışmak yersiz. Bütün bunları deneme yaparak tespit etmek daha doğru olur.
Sonuç olarak böyle bir sistemde bir gaz sensörü bir ışık algılayıcı ile kararlı çalışan bir sistem kolaylıkla yapılabilir.
Gaz sensörün yok ise yapılacak iş şöyle olması uygun olur.
1. Gazı aç
2. Çakmağı çak
3. Işık varmı bak (gaz yanmışmı?)
4. Varsa başka işlere geç, yoksa sayac çalıştır. Sayac=1 (1 kere denedin anlamında)  deyip en başa yeniden git. Yeniden sayac=Sayac+1 konumuna gelimiş isen sayacın4 olup olmadığına bakarsın. değilse en başa yeniden gidersin.
3 defa bu iş yapılmamış ise sistemi kapatıp hata mesajı verirsin.

Ete

kerem

Gaz sensörün yok ise yapılacak iş şöyle olması uygun olur.
1. Gazı aç
2. Çakmağı çak
3. Işık varmı bak (gaz yanmışmı?)
4. Varsa başka işlere geç, yoksa sayac çalıştır. Sayac=1 (1 kere denedin anlamında)  deyip en başa yeniden git. Yeniden sayac=Sayac+1 konumuna gelimiş isen sayacın4 olup olmadığına bakarsın. değilse en başa yeniden gidersin.
3 defa bu iş yapılmamış ise sistemi kapatıp hata mesajı verirsin.

ete hocam rb7 ucu çakmağı ateşleyecek enerji ucudur zaten. bu cakmak kartı komplexs bir kart. ve çıkış(ateş) yandığı zaman bu kart sana bir çıkış veriyor zaten. o sistem yanıyorsa zaten çıkışını 0 veya 1  veriyor kendisi bende onu pic okutacam.
yani yukarıda 3ncu madede verdiğin bak yanmışmı sinyalini zaten ateşleme kartı gönderiyor sana .
işte ben bana yanıp yanmadığına dair ateşleme kartı bana bir sinyal gönderiyor. ben bunu proğramda yazamadım. sayaç işini yapamadım işte 3 madeden sonrası sorun oluşt bende zaten sinyal geliyor.  pic bakacak 0 sinyali geliyorsa bunu iki defa tekrar yakacak daha sonra kendini kapatacak.  zaten 1 sinyali geliyorsa sürekli çalışacak.

yazdığım proğramda bunların çoğu mevcut . proğramı ekte vermiştim yukarıdaki mesajlarda.

kerem

aslında yakın şeyler söylüyoruz. tam olarak herşeyi anlatamadım herhalde. ve üzerinde tıkanıp kaldım.cok yol denedim ama bulamadım.

ete

Derdini anlatamadığın ortada. Ortada ne sorun var onu bile anlamış değilim. Kısım kısım ve bana göre konu ile alakası olmayan açıklamalar yapıp soru soruyorsun ve aldığın cevaplar seni tatmin etmiyor. Bu çok normal çünki asıl konudan uzaklaşmış oluyoruz aslında. Soru şöyle sorulur. Ortaya bir şema koyarsın. Benim devrem bu dersin. Ardından kod varsa işin içinde kod koyarsın bunu uyguluyorum dersin ve peşinden ne beklediğini ama ne aldığını açıklarsın böylece kişiler görsel destekli sorunu anlamaya çalışırlar. Başka şekilde doğru yolu bulamayız.

Ete