mcu ile sinüs sinyali üretilebilirmi frekansı değiştirilebilirmi?

Başlatan fatih88, 23 Aralık 2018, 16:26:32

fatih88

arkadaşlar bu sinüs sinyali oluşturulabilirmi oluşturulabiliyorsa bunun mantalitesi nasıldır
iyi çalışmalar
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

ete

Öncelikle bir sinüs sinyalini gözünde canlandırman gerekiyor. Bu sinyali bir X/Y koordinat eksenlerine yerleştirirsen X/Y kesişme noktasına zamanın sıfır noktası dersen X eksini boyunca sinyal Y tarafında yükselip 10 ms sonra tekrar X eksenini keserek -Y tarafına geçer. 10 ms sonra tekrar +Y tarafına geçer. X eksenini 100 us lik dilimlere ayırırsan ve ve bu dilimlere karşılık gelen Y eksenindeki voltaj değerlerini tespit edersen bu sinyali bu verilerle oluşturabilirsin.
Elbette sinyal kalitesi çözünürlük dediğimiz 0-10ms lik aralığın kaç dilime ayrıldığı ile alakalıdır. Bu peryodu 10 a bölersen nispeten merdivenimsi bir sinyal şekli, 100 e bölersen biraz daha eğriye yakın bir sinyal şekli eldeedersin. Dilim miktarı arttıkça sinyalin şeklide mükemmelleşir.
Daha önceden yaptığım bir uygulamada 120us lik dilimleri kullanarak epeyce güzel bir sinyal şekli elde etmiş idim.
Yapılacak iş bu voltajların digital karşılıklarını bulmak. SOnra pic çıkışına 8 bitlik bir Digital to Analog çevirici bağlayarak onun çıkışında sinüs işaretini görmek.

Ete

fatih88

hocam esasında sinüs sinyalini test cihazı için kullanacam ama temiz bir eğri almam gerekiyor bir ara rx2206 aldım projeyi yaptım sinüsü aldım ama bunuda skopun xy moduna uyarlayamadım tamir için çok iyi bir ürün ama her malzemeye farklı fekans uygulaman gerekiyor vede sinyalin vpp degeri 7v 100uA 7v 10mA 15v 30v aralıgına yükseltince sinüs bozuluyor
ekte birtane var ama ardunio ile yapılmış ve anolog kısımdan hiçbir şey anlayamadım
pro mini sinyal jenarötörü olarak kullanılıyor mega ise röle ve butonlar için ben bunu pic e uyarlayabilirmiyim acaba
eminim bir çok form üyesinin elinde olması gereken bir cihaz
eki bir inceleyebilirmisiniz hocam

www.fayelektronik.com

ete

İşin mantığını anlamadan bir uyarlama yapmak mümkün değil. Bu şemadan bende bir şey anlamadım. Bir sürü tanımadığım şey var şemada. Anlamak zor gerçekten.
Ete

fatih88

hocam işin mantığı kolay esasında zor olan trafo kullanmadan yapmak
trafolu kademeli voltajlı şuan kullandığım basit bir devre var işimi görüyor kondansatör ve bobin ölçümlerinde 50hz yetmiyor
bunun profesyönel  olarak yapan huntron polar ve türk malları olan fados reelelektronik gibi firmalar ama çok pahalılar nerdeyse orta düzey bir araba fiyatı
işin mantığında skopun xy modunu kullanmak x votaj y akım ekseni oluyor tam terside olabilir probları diyot vs değdirdiğinizde skopta grafik görüntüler çıkıyor bu görüntülere bakarak malzemenin arızalımı bozukmu olduğunu bulabiliyoruz kullanmayı bilene gerçekten çok iyi bir ürün

www.fayelektronik.com

elektro77

Buna octopus deniyor.ben yaptim ve gayet guzel sonuclar aliyirum
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

fatih88

Ufak tefek işler için iyi ama profesyonel işler için yetersiz kalıyor normalde 4 voltaj kademesi olmalı logic:7v 100uA low:7v 1mA medium: 15v 100uA high:35v 10uA aynı zamanda frekansın değişmesi lazım 80hz,200hz,2khz olmalı
Trafolu sistemlerde sinüs bozuluyor ve kondansatör eğrileri bozuk oluyor tam elipsi alamıyorsun en azından buna yakın birşey yapabilirsek herkez için faydalı olur yerli cihazlar 10bin tl felan polar ise ikinci eli 6bin dolar benim gibi hobi için evinde bunlardan bulundurmak isteyenler için uçuk fiyatlar

www.fayelektronik.com

elektro77

Bir arkadasimda fados olani var ama genelde biri saglam ve biri bozuk olan 2 ayni karti karsilastirma yontemini kullaniyor.  Arizali parca bulma yontemini ise yine klasik fluke ile yapiyor. Cok para vermenin bilmiyorum bir anlami varmi. Yillardir islerimizi klasik.olcu aletleri ile en fazla fluk ile giderdik. Bundan sonra olmasi cok bir sey degistirirmi emin degilim dogrusu.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

Haa. Para vermeyelim kendimiz yapalim derseniz ben varim. Ne gerekiyorsa yaparim.

fatih88

Tam öyle demek istememiştim  ;D uygun bir fiyat olsa hiç bence uğraşmaya gerek yok ama hobiciler için çok pahalı benim formda bu işle uğraşmış ve bu işte başarı elde etmiş fikir verecek ve el birliğiyle geliştirmek ve bunu open source olarak form uyelerinin kullanımına sunmak

www.fayelektronik.com

a.zorba

LM1875T sinus u bozmuyormu ? benim tda2050 ile yaptıgım denemeler de sinus bozuluyordu .
mcu ile'de dac mantıgı ile sinus oluşturabilirsin  poların cihazı bu şekilde .
huntron ise eski modellerde opamp trafo ikilisini kullanmış  .

fatih88

Üstat konuyu biraz açarmısın t6000 kullandığını hatırlıyorum
Elinde done varmıdır

www.fayelektronik.com

a.zorba

şema lar ı var netde bulabilirsin bulamazsan göndereyim  . ev yapımı bu cihaz ların en buyuk sorunu yapmakdan çok koruyabilmek  denemek için bir kaç arkadaş a verdim özellikle yüksek volataj a maruz kaınca kendını koruyamıyordu   ikinci sorun ise high kademesi .

a.zorba

LM1875T ğiriş ve çıkış sinyal resmini paylaşabilirmisin

fatih88

Abi polarda bozuluyor geçen bozduk yine tamir etti arkadaş tamir ederken keşke olsaydım en azından mantık yürüte bilirdim abi high kademesi polarda fluke ile ölçülünce 32v falan veriyor ama uA Seviyelerinde 32v led e uygulasan bile 10mA çektiği için gerilim düşüyor led bozulmuyor buna uygun trafoda saramıyorlar mervesan sarmadı

www.fayelektronik.com