8 kanal RF alıcı verici

Başlatan serkan_31_31, 06 Nisan 2012, 10:22:04

ete

TA5AAT,
Buraya devren ve programlarını koymadıkça benim yada diğer arkadaşların bir yorum getirebilmesi mümkün değil.  Aksini söyleyenler olabilir ama ben hep söylerim "İsisde çalışan devre mutlaka gerçektede çalışır. " İsis in varsayımlarına bakıp sorunu bulabilirsin. Genelde sorun programlamada , sigorta ayarlarında, besleme voltajında ve hatalı malzeme ile kötü pcb den kaynaklanır.
Her nekadar bir arkadaşının projesini yapmış olsanda program , devre ve pcb şemasını buraya koy bakalın.
Ete

TA5AAT

Evet hocam....

TA5AAT

hocam program similasyonda süper hatasız çalışmakta..
budevreden ziyade LED le yapılanıda denedim ondada led ler bir yanıyaor bir yanmıyor aç kapa geliyor bir müddet..teşekkürler..

ete

Senden şema ve program istemiştim ama sen resim koymuşsun. Anlaşılan Serkan arakadaşımızın devre şeması ile programları aynen kullanmışsın.

Bu proje tamamen teorik bir çalışma örneğidir. Gerçekte çok randımanlı çalışmasını beklemek haksızlık olur. Bunun bir sürü sebebi var. Programa şöyle bir baktım;

Bana göre kusur sayılabilecek olumsuz yönleri şunlar;
- Programda Define OSC 4 komutu kullanılmamış. Büyük eksiklik değil ama zaten dahili OSC kullanılmış bunun belirtilmesi gerekirdi.
-Her iki programada açılış gecikmesi verilmemiş. Her program başlangıcında registerlerin yerleştirilmesi için en azından 200-500 ms arasında bir gecikme ister. Bunu verirseniz programınız daha stabil çalışır. Vermezseniz rastgele çalışır. Başla satırından evvel mutlaka Pause 300 şeklinde bir gecikme veriniz.
- Sistem Serin komutu kullanılarak çalıştırılıyor. Üstelik işaretçi olarak da uzun bir kelime seçilmiş. "ELEKTRONIK" yerine daima 3 karekter bir işaretçi kullanın. Fazlası işlemciyi gereksiz şekilde kasar. BUrada "ELK" kullanılması daha uygun olurdu. 16F628 de donanımsal seri port (USART) bulunmaktadır. O halde en akıllıcası bu portu kullanmak olurdu. Özellikle alıcı mutlaka USART kesmesi kullanılarak çalıştırılmalıdır. Aksi halde gerçek devrede senkron tutturulması şansa bırakılmış olur.
Sİz pause kullanmasanızda program SERIN komutunda en azından 65535 ms beklemek zorundadır. Beklenen veri gelmiş ise hemen alır ve işlem yapar ama gelmemiş ise yada verinin ortasından alınmaya başlanması durumunda komut orada 65535 ms bekleyecektir. Bu şekilde senkron bazen tutar bazen tutmaz. gerçekte bir çalışıp bir çalışmamasının sebebi budur.

Bu dediğim aksaklıkları düzeltirseniz sistem sorunsuz çalışabilir.
Bir diğer eksiklikde hep söylememe rağmen nedense bir türlü gereken önemin verilmediği besleme bacaklarına 100nf bağlanması sorunu hep devam ediyor. Devreye 1 adet 100nf koymakla aynı şey değildir bu söylediğim. 7805 etrafına bir 100nf bağlamış olsanız bile yine minyatür bir seramik 100nf kondansatörü mutlaka işlemcinin besleme bacaklarına bağlayın. Çoğu zaman hayat kurtarır bu kondansatör. Olmazsa olmaz bir elemandır bu.

Ete

TA5AAT

hocam evet yazılımı tekrar gözden geçirelim çok teşekkürler elinize dilinize saglık saygılarımla....

TA5AAT

evet hocam verilen bilgilerin ilk 3 ü yazılıma uygulandı      (USART olayını uyguluyamadık)
şu an için güzel bir şekilde çalışmakta sorun yok  kesilme aç kapa çalışsın v.s hiç bir sorun yok fakat hocam ilk START verildiginde devrelere bil hassa ALICI devreye akım verildiginde ilk 30/40 saniye gecikmeli çalışmakta..

NOT: devreler çalışırken VERİCİ devrenin akımını kapatıyorum açıyorum anında çalışmakta bu durumda ALICI,nın akımını kesiyorum açıyorum 30/40 saniye geç kalmakla çalışıyor çalıştıktan sonra hiç bir problem yok hocam süper çalışıyor

eskiye nazaran çok güzel oldu hocam çok çok teşekkürler..

ete

Sorun tamamen SERIN komutundan kaynaklanıyor. Başka izah tarafı yok maalesef.
Başlangıçta senkron yakalamaya çalışıyor. Bir kere yakaladıktan sonra demekki çalışmasını normal sürdürebiliyor.
Bu durumda ALıcı programda açılış gecikmesini 150 ms ye düşürüp Başla satırından evvel bir serin komutu yerleştirebilirsin.
Bunu bir dene bakalım belki faydası olabilir.

Ete

TA5AAT

hocam teşekkürler yazılım güzel çalışmakta yüzen tekneye taktım çok sık olmamak kaydı ile bazen program ilk açılışta beklemekte çalışmamakta bir iki defa açıp kapayınca saatlerce günlerce çalışmakta ondan başka sıkıntı yok fakat 3 günde bir olan bişiy buu önemli degil fakat yinede yazmak istedim...saygılar..

hocam birde çok sık olmamakta bazen motor takılı kalıyor kapa aç yaparak normale dönmektee
devreye baglı röle takılıyor kapa aç normale binmekte...teşekkürler..

ete

Sorun çıkarabilecek önemli bir noktayı açıklamıştım zaten. Devre elimde olsa sağına soluna bakar sorun bulmaya çalışırdım ama uzaktan başka yapabilecğim bir şey yok maalesef.
Ete