8 kanal RF alıcı verici

Başlatan serkan_31_31, 06 Nisan 2012, 10:22:04

serkan_31_31

hocam merhaba, rf iletişim konusunda yardımınıza ihtiyacım var. ben 8 kanal RF alıcı verici devre yaptım similasyonda devre çalışıyor. acaba baskı devresini çizerken mi hata yaptım bilemiyorum ? rf alıcı ve verici kitte VCC yazanı +5 volta bagladım çalışmadı.acaba çalışması için RF kitine 12 volt mu vermem gerekiyor? bu benim ilk rf projem yardımınıza ihtiyacım var hocam
:-\
Serkan Ünaldı

ete

Yardım etmeyi isterim elbette. Nasıl edeceğimi sen söyleyeceksin. Çünki bana yardım edebileceğim hiç bir done vermemişsin.
Senin yaptığını yaparsam sana şöyle bir cevap yazmam gerekirdi ;
Devrende +5V yazan yere elbette 5V bağlaman gerekiyor. 12 Volt bağlarsan bir takım malzemeleri yakarsın.
Peki devrenin geri kalanı doğrumu bakalım?
- Devrende bir işlemci olsa gerek. Hangisini kullandın? Programın buna uygunmudur? Devrede işlemci beslemesi doğrumudur?
- Devrende işlmeciye bağlı kristal varmıdır?
- Devrende MCLR kullanılıyormu veya MCLR de pullup direnci bağlımıdır?
Bak görüyorsun hep devrenle ve programınla ilgili sorular soruyorum. O halde ne yapmak lazım programıve devreyi hatta baskılı devre yerleşimini buraya koyman lazımki hataların varsa göreyim ve şurayı düzelt yada şunu yap diyebileyim.

Ete

serkan_31_31

haklısınız hocam, buyrun devre basic kodları ve tasarlayıp çalıştırmayı denediğim baskı devre.yanlız hocam dün yaptım denedim hiç çalışmadı belki kodda bir hata vardır dedim verici devresindeki pic hiç çalışmadı.2 kez programlayamadım 3 tane pic denedim, programlayıp vericiye taktım 3 ünüde yaktı.şimdi 3 pic'de programlanmıyor...kullandığım RF alıcı kit (RXK3-B Rev 1.0), verici kit olarak da (TXC1 Rev 1.0).yardımlarınızı bekliyorum hocam şimdiden çok teşekkür ederim.
Serkan Ünaldı
Serkan Ünaldı

ete

Serkan,
Sistem zaten isis de kusursuz çalışıyor. O halde sende de çalışması gerekir.
Baskılı devrelere baktım. Verici devrende butonların birer ucu GND ye bağlı olması gerekirken sende hepsi bir birine bağlı ama o uç aynı zamanda GND ye bağlı değil maalesef. Sorun bu olabilir.
Her iki devrede de 7805 kullandığına göre her iki devrenin beslemesi ayrı ayrı en azından 8V ve üzeri olması gerekir. 9-12V civarı bir besleme voltajı ideal olacaktır.

Verici devrenin üst ucunda bir jumper padi var sanki ama karşısındaki pad yanlış yerde bence. Ayrıca bir yere bağlı bir pad de değil. sanırım o padi GND ye bağlayacaktın unutmuşsun. Şayet oraya jumper takmış isen diğer ucu GND ye birleştir veya onu sök ve butonların ortak ucuna bir yerden GND yi tel ile bağla.
Diğer bir kusurda butonların pullup dirençleri 470 ohm olarak gözüküyor. Bunlar şayet 470 ohm ise onları sök ve yerlerine 10K direnç bağla.

Hepsi bu kadar

Ete

serkan_31_31

Hocam sonunda çalıştırdım.sorunum; benim kullandığım adaptör ve alıcı verici modülde plakete takarken soket kullanmış olmam.modülleri devreye lehimleyince, devreleride 9 voltluk bir pille kontrol edince kusursuz çalışıyo :) isteyen arkadaşlar asagıdaki dosyadan PBP, ISIS, ARES ve HEX dosyalarını indirip kullanabilir ve geliştirebilir. yardımı olan ve olmayan herkese teşekkürler...
Serkan Ünaldı

TA5AAT

hocam merhabalar:

hocam bu kardeşimizizn projesini bende yapmak istedim yaptın güzel çalışmakta emegi geçen arkadaşlarımızızn eline saglık.. hocam devreye BC546 takılarak 100 om direnç üzerinden RÖLE sürdüm güzel çalışlmakta fakat sorun şu şekilde:
devre çalışırken bazen devre çalışmamaktadır devre üzerinde denemedigim mazeme kalmadı VOLTAJ FİLİTRE ŞASELEME devreyi alıcı kısmı elektrik akımından kespi açınca çalımakta bir süre sonra devre yeniden susmakta saygılarımla TEŞEKKÜRLER..

Maxim

büyük bir ihtimalle problem dahili osilatördür
böyle bir devrede dahili osilatör kullanmak hata

16f628A gibi eski bir işlemcinin dahili osilatörü hassas değildir ve sıcaklıktan çok etkilenir
osc frekansı kaydımı seri komutlarda iş görmez

başka işler için kullaılabilir ama işin içine seri komutlar girdimi sıkıntınız hiç bitmez

ete

Çok sıklıkla duyduğumuz bir arıza bu. Pic ile röle yan yana gelince ya sürekli reset atıyor yada bu sorunda olduğu gibi kilitlenme yaşanıyor.
Sorun dahili osc de olabileceği gibi besleme kaynaklıda olabilir. Bir rölenin çekme anında sistem beslemesinden aşırı bir akım çektiğini unutmayın. Bu anlık (peak) akımı sistem voltajının anlık olarak düşmesine sebep olmakta dır.
Bu sorunu aşmanın yollarından birisi sistem beslemesini 7805 ile değil LM2575 gibi siwitching bir gerilim regülatörü ile yapmak ve ayrıca programda sigorta ayarlarından BODEN OFF (veya BOD_OFF) yapılmasıdır. Böylece anlık voltaj düşmelerinde işlemcinin resetlenmesi önlenebilir.

Şimdilik söyleyeceklerim bunlar. Yukardakilerin denenmesinden sonra sorun devam ediyorsa programında iyice elden geçirilmesinde yarar vardır.

Ete

nurim

Vericideki dahili pull-up ları aktif etmek için
"OPTION_REG=7 " şeklinde yazılan komut
"OPTION_REG.7=0 "şeklinde yazılmalıdır.
Kolay Gelsin
nurim

s.atak

arkadaşlar merhaba,

2 butonlu basit bir rf verici yapmaya çalışıyorum 12f675 ile, isiste herşey güzel çalışıyor görünüyor. fakat gerçek devre de bir türlü çalıştıramadım.
şöyleki ;
önce plakete bastım, devre malzemelerini yerleştirdim fakat butonlara bastığımda data pininden voltaj okuyamıyorum, en fazla okuduğum değer 1-1,5 volt civarı,
verici modül ve diğer malzemeleri breadboard a kurdum, önce dirençler le gerlim bölücü yaptım, 4,95 giriş voltajları ve modül voltajınıda 11 volta çıkardım yine çalışmadı, led okuma pininden ve data gönderim pininden voltaj okuyamıyorum.
bir de devreti 78l05 ile kurdum, fakat 78L05 çıkış voltajı 5,07 ile 5,10 arasında değişiyor.
rf modülün beslemesine 5v verdim yine hareket yok.
5 adet 12f675 değiştirdim acaba işlemciyimi yaktım diye fakat işlemcilere program atabiliyorum.
yok aldığım 12f675 lerin hepsi patatesmi  !!!!!
12f675 de pinlere uygulanması gereken maksimum gerilim ne olmalı ve minimum ??
isiste çalışan devreyi gerçekte çalıştıramamın sebebi isis e fazlamı güveniyorum. gerçekte çalışmama ihtimali olurmu ??
yada elinizde 2 butonlu açık şeması olan 12f675 rf verici devresi varmı payalaşabileceğiniz ?
bir de aynı devreyi 16f628a ile deneyeceğim
bakalım ne olacak

greatgonzo

s.atak arkadaşım. İsiste yapmış olduğun simülasyon gerçektede  çok büyük ihtimalle çalışır.  Senin sorunun bana göre şöyle. Programının defıne kısmında eksiklik var. Şu satırı eklemelisin...

DEFINE OSCCAL_1K 1

2 KB hafızası varsa DEFINE OSCCAL_2K 1 kullanmalısın. Bu mcu larda fabrika dahili osilatörü kalibre eder ve hafızaya yazar. Bu değeri saklamalısın. Verdiğim satırlar ilgili kalibrasyon değerlerini muhafazasını sağlar. O mcu ya attığın her programda bu satırları kullanmalısın. Yandı dediğin mcu larında fiziksel hasarda yok muhtemelen . Osilasyon değerleri değiştiği için sen ne kadar 4Mhz desende belirgin biçimde altında kalır ki seri iletişimde senkron her şeydir.

Programın da SEROUT2 GPIO.0,396,["S","U","A","T",VERICI] satırını bir kez kullansan yeter. Preambl yollaman yeterli gelir.

Besleme gerilimleride datashet lerde yazar. Tüm mcu lar 5 voltta kararlı çalışırlar. Ama genellikle 2 volta kadar çalışabilirler. Sigorta ayarlarında @ DEVICE PIC12F675, BOD_OFF  satırını kullanmalısın. Bunu kullanmassan 5 v altı gerilimde mcu reset atar. Bu satırla birlikte reset atmadan düşük gerilimde çalışabilir. Ama 5 voltu aşma.

Rf de ise modülerin udea ise 5v ile çalışır aşmamalısın. Çin malı olarak piyasada bulunanlarda ise benim bildiğim vericileri 2-3 v gibi başlar ve 12 volt kadar geniş gerilim aralığında çalışır. Alıcılar ise udea gibi 5volt ile çalışır. Onlarıda model kodu ile nette ararsan iyi kotu bir şeyler bulunuyor.

İyi çalışmalar....

TA5AAT

sevgili arkadaşlar selamlar saygılar:
verilen bilgiler için teşekkürler..
fakat sorun devam ediyor denemedigim bişiy kalmadı yazılım nekadar similasyonda çalışsada devre üzerinde çalışmasında sorun yazılımdan oldugunu düşünüyorum::::: devre üzerinde tüm söylenenleri uyguladım olmadı sorun devam ediyor  YAPILAN DENEMELER şu şekilde:::

picler yenilendi
rf alıcı verici yenilendi
kart üzerinde butonlara 4.7 k direnç ler baglandı + 5 volta verildi
devre üzerinde filitreler tek tek kontrol edildi 100N 47/16
pic besleme ve rf beslemeleri ayırdım L7805 ile
kartı tiner ile yıkadım
rf üzerindeki ixtalleri şaseledim
besleme adaptörleri 12 volt 10 amper şeklinde verildi
rölelerden vaz geçtik SADECE led lerde bile aynı hatayı yapmakta
bu konu açan arkadaşımız soronsuz devre çalışmakta demiş ve teakradan ayrıntı yazmamış

YAZILIM SİMİLASYONDA CANAVAR GİBİ ÇALIŞMAKTA
DEVRE ÜZERİNDE BİR ÇALIŞMAKTA BİR ÇALIŞMAMAKTA
ÇALIŞSADA DEVRE ÜZERİNDE ELEKTRİK AKIMINI KESİP AÇTIGIM ZAMAN TEKRAR ÇALIŞMAMAKTA
AKIMI KESP AÇTIGIM ZAMAN ÇALIŞMAKTA

kafat sevgili ustalarım ben şına kanat getirdim similasyonda nekadar çalışırsada uygulamada hata versede yazılmda bir sorun var gibi duruyor saygılarımla şimdiden şeşekkürler..

TA5AAT

harici osilatör için (ixtal 4.000  22 pf) bagladım yine sorun yaşanmakta::

ELZEMEFE

Hocam alıcı ve verici PIC in rf olmadan kablo  ile birbirine bağla .... data transferi doğru mu bir kontrol et bakalım ...

TA5AAT

Hocam onuda denedim aynı hatayı yine yapıyor.