Termokupl opamp devresi

Başlatan Mali-88, 03 Şubat 2019, 01:41:03

Mali-88

Merhaba arkadaşlar resimdeki devreyi yabancı bir sitede buldum isiste denedim calıştıramadım sizce bu devrede hata varmı?

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Devre doğru bile olsa ancak okursun thermocupl u lineerleştiremezsin. Bu sensörde sıcaklık thermocupl direncini lineer değiştirmez bildiğim sadece çok özel opamplar bu işi yapabiliyor AD serisi idi yanlış hatırlamıyor isem. Onun dışındakiler yalnızca okur ama sıcaklık çevrimini eğri denklemine göre senin hesaplaman gerekir ki onuda doğruluğu tartışılır.
Çözüm maxim in entegrelerinde onlar okur lineerleştirir ve digital değer olarak sana verir sonucu.
Max 6675 yalnıca k tipi thermocuplları okurken onun yerine çıkardıkları şimdi adı aklıma gelmeyen diğeri hem k hemde diğer serileri okuyabiliyor. Fiyatlarıda pahalı değil tavsiye ederim..

Ete

F®T

1.opamp giriş sinyalini 21 kat yükseltiyor.yani termokupl 1 mv üretiyorsa opamp çıkışı 21 mv olur.2.opampta girişindeki 21 mv luk sinyali 7.8 katı arttırır çıkışında yaklaşık 163 mv oluşur.
Ete hocamın dediği gibi termokuplun ürettiği sinyal liner olmadığı için bu sinyali programsal olarak lookup tablosu ile işleyerek ekranlarsan anca bir yere varırsın.Ama ete hocamın dediği gibi bu iş için özel entegreler var.Karar senin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mali-88

Verdiginiz bilgiler için çok teşekkürederim j tipi termocupl okumak için bu sistemi yapmak istiyorum j tipi termocupl icin baska bir çözüm bulamadım okuyacagım sıcaklık aralıgı 30 derece ve noktasız olacak soguk nokta kompanzasyonunuda  yapabilirsem 30 derece icin program kolay olur diye düsünüyorum.

F®T

30 derecelik bir sıcaklık için termokupl kullanmak çok avantajlı değil.Zaten o sıcaklıklarda termokupl ben nerdeyim napsam acaba diye bir düşünüyor.::))
O sıcaklıklarda hassas ölçüm yapabileceğin değişik sensörler var.Onları araştır.Mesela DS18b20 olabilir.

Mali-88

Mevcut sistemde j tipi termocuplla çalısan bir cihaz yapiĺmıs oyüzden bende aynısını yapmaya çalısıyorum teşekkürederim