Ücretli Pic Projesi

Başlatan By-Coders, 16 Şubat 2019, 12:40:37

By-Coders

Bir RF Decoder Yaptırmak istiyorum
Gelen Pulse süreler arasındaki zamanı vs gibi işlemleri osiloskop um olmadığı için gözlemleyemiyorum ve bir mantık geliştiremiyorum.Dolayısı ile 4-5 gün boyunca boşa kürek çektim.

Elimde 433 Mhz Ev1527  ve Pt22 Serisine Ait Kumandalar,Farklı Firmaşara Ait Kumandalar ve piyasada bulunan RF Alıcılar var. (Kristalli)
Yapmış olduğum çalışmalarda sağlıklı veri elde edemedim.Ardunio RCSwich Kütüphanesini kullanarak yaptığım.sonuç başarılı,hangi kumandanın tuşuna basarsam ona ait numarayı veriyor.
Tam olarakda yapmak istediğim bu.

Kumandanın Hangi Tuşuna basarsam o tuşa ait Bir Numara vermesini istiyorum.
İşlemci Olarak:8 Bacaklı İçerisinde epprom u ve dahili osilatörü olan Smd  Bir pic tercihimdir.Hex Dosyası Değil Proje Halinde İstiyorum.
Dil Tercihim MicroBasic

İlgilenen Arkadaşlar mesaj atabilirler.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

By-Coders

Hedef Bütçe Belirtmek Haksızlıklık olur,Kimsenin emeğine paha biçilemez.Kişi Fiyatını söyler,bende düşünürüm.

Yapılacak İşlem Şu Şekilde:
Elimde Piyasada birkaç dolara bulabileceğiniz kumandalardan var örnek.
https://www.google.com/search?q=pt2264+start+byte&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwia5bOS0MDgAhUyw8QBHV0xBWAQ_AUIDygC&biw=1920&bih=969#imgdii=1b1L9rKVLMUBGM:&imgrc=rIZTlSJ2PmjiDM:

veya

https://urun.n11.com/diger/12v-kablosuz-rf-uzaktan-kumandali-role-karti-433-mhz-garaj-kapi-P292202024?gclid=CjwKCAiAhp_jBRAxEiwAXbniXTYLOfmg6AoBcowWxpRgLEbKCztyMcjYAke1lpOuKiAdKYquMyAMMhoCMzkQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Gibi

Ve Birkaç tanede farklı Kumandalar var(Bu Kumandalar çok önemli değil).

Bu kumandaları algılayacak ve bana decimal olarak değerini verecek bir pic yazılımına ihtiyacım var.

Sallıyorum Kumandanın 1 Numaralı tuşuna basıldığında  12542521 veya 2 nolu tuşuna basıldıgında 12542522 olarak vermesi yeterlidir.
Dahili osilatörü bulunan 8 bacaklı bir pic işime yarayacaktır.Dil Tercihim Mikrobasic (MicroC de olabilir sonrasında Kodu convert edebiliriz)
Hex Dosyasını değil Kodlar dahil istiyorum.Bu kadar.Daha açıklamı istediğiniz birşey varsa yazabilirim,çok zor birşey değil anlaşılmıştır diye umuyorum.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

By-Coders

Anlatmak istediklerim ile anladıklarınızın maalesef üzülerek söylüyorum ki uzakdan yakından alakası yok.Bir arkadaş buldum 500 TL ye yapacağını ve daha öncesindede yaptığı benzer uygulamaları  benimle farklı bir mecrada paylaştı.Şuan şehir dışında olması münasabeti 2 ay sonrasına gün verdi.

Bu Arada Almak istediğiniz araç Modeli nedir ? Oto galerici tanıklarımız var yardımcı olabiliriz.

ete

Ne istenildiğini bir kezde ben açıklayayım isterseniz.
Herhangi bir elcik kumandanın (encoder) şifresini çözerek ekranda bu sinyalin şifresi xxxxx veya genelde tek değil 2 byte şeklinde açıklanır. Ekranda bu 2 byte şifre bilgisini gösterecek bir yazılım + çalışan devresini istiyor arkadaşımız.

Bazı konulara dikkat çekmek isterim. PT serisi encoderleri çözdürmüştüm. Bunlarda 3 ihtimalli şifre bitleri vardır. HIGH - LOW ve FLOAT (boşta bırakılan pin) şimdi sormak iserim Bir şifreyi çözebilirsin de Float'ı nasıl göstereceksin? Buna açıklık getirilmesi gerekiyor. Belkide en akılcı yol %11001F0F şeklinde göstermektir Akıl vermiş olayım.

Hangi decoderlerin şifresi çözdürülecek bunlarında belirtilmesi gereklidir. Zira her kumandanın şifresi çözülmüyor maalesef. Özellikle rolling code ile çalışanların kolaylıkla çözülebileceğine pek inanmıyorum. Daha nasıl çalıştığını çözemedim (kısmen çözdüm) bu nedenle kim çözülecek belirlenmeli sonra anlaşmazlık çıkmasın. Kumandadan gelen data bilgisi alınabilir ancak mantığını bilmez isen o koddan bir anlam çıkartamazsın. Bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Ete

By-Coders

Hocam devresine ihtiyacım yok.Elimde Bir Sürü incelediğim piyasa malı Hazır Alıcı devreler zaten var.Ben üstünde pic yazılımı yazmaya çalışıyorum.Ama yapamadım.Tanınmasını istediğim kumandaların örneklerini verebilirim onda sıkıntı yok.Ardunio tanıdığına göre standart protokollere sahip kumandalar olduğunu düşünüyorum.İlgilenir misiniz?

ete

Elinde vericileri varsa açıp içindeki entegresine bakabilirsin. Buradan anlaşılır zaten çözülüp çözülmediği.
Kumanda örneği olarak yalnızca EV 1527 örneği isterim. PT serisi bende var zaten.
Farklı entegreler var ise ki bildiğim bu kadar onuda yollaman gerekir. Zaman zaman bende deneme yapıyorum. Farklı entegreyi okutuyorum PT çözücüsüne bana bir rakam veriyor ama bu gerçek rakam değil . O okuyup çözdüğünü sanıyor ama çözemiyor bana kalırsa çünki protokol farklı oluyor Arduino da böyle yapıyordur. Bu nedenle aldığın şifre rakamı ile elciktekini daima karşılaştırman gerek.
Bazen elcikten de göremezsin şifre bitlerini yazılmsal verilir çünki nasıl emin olacaksın bu doğrumudur diye?
Sonuç olarak şöyle bir genelleme yapmak lazım. Protokolü bilirsen çözersin bilmediklerini uydurursun.  Hepsi bu.
Sen en iyisi elindeki kumandaların entegreleerini açıp okumaya çalış ve burada bildir neler olduklarını ona göre tekrar düşünelim.

Ete

İlyas KAYA

Çok kumanda denedim hatta söylediğiniz dereyi de yaptım. Hemen hemen bütün kumandalar x10 rf protokolü ile çalışıyor. Öyle her kumandayı okumak diye birşey olamaz malesef. Kaç bit kaç byte veri gönderiyor bilmeniz lazım. Farklı senkron uzunlukları var. Bazıları isr 16 mhz den düşük osilatör ile olunamıyor mesela çünkü verinin baud hızı yüksek olabiliyor.
Usart ile haberleşen bir kumandayı nasıl okuyacaksınız mesela ?

Kumandaların resimlerini bir ekleyin belki daha önce çalışmış olabilirim yada marka model varsa o da olabilir
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

İlyas KAYA

Yorum suz...

Alıntı yapılan: By-Coders - Bugün, 16:41:23

Hocam merhaba  onlarca kumanda ile çalışmasına gerek yok.
piyasada bulunan birkaç kumanda ile çalışssa yıne yeterli olur.Bu tür projeyi  500 TL ye paylaşabilir misiniz  ?

Adet nedir ?
-------------------------------------------

Alıcı: By-Coders : Bugün, 17:39:01 » YanıtlaAlıntıSil

Kardeş projeyi bizim size vermemiz size çok yüksek fiyatlara mal olur. Öğrencisin sanırım. Ödev mi bu ? Ödev konularında yardımcı olacak arkadaşlar var sizi yönlendir bilirim

---------------------------------------------

Alıcı: İlyas KAYA : Bugün, 17:45:22 »

« Bu iletiyi yanıtladınız veya başka bir üyeye ilettiniz. » YanıtlaAlıntıSil

amma abartınız yaptığım windows yazılımlarını görsen gözleriniz açılır altı üstü eften püften birşey ben halledip sana projesini atarım hadi eyw.

--------------------------------------------

Alıcı: By-Coders : Bugün, 18:22:59 » YanıtlaAlıntıSil

O zaman kendin yapacaksın bedavaya gelir

By-Coders

yapıp burada paylaşıcam merak etmeyin.sanki çok önemli birşeymiş gibi milletin 3-4 dolara sattığı modülü devasa bir proje gibi bakıyor olmanız yaptığınız en buyuk projenın bu olduğunu düşündüğünüzden kaynaklı olsa gerek.

Lazım olan alıp kullansın.
https://www.robotistan.com/hib03-pt-315-315mhz-kod-cozen-ve-kod-ogrenen-akilli-rf-hibrit-modul

hali hazırda bu zaten kullandığım bir modül

kendim yapmak istememin amacı  bu modül yarın öbürgün piyasadan kalkarsa duruma alternatif geliştirmekti. nerden bileyim otomasyon gibi algılanacağını.Konu kapatılmasın.Bu konu altında paylaşıcam projeyi.

"Kardeş projeyi bizim size vermemiz"  Cümlenizden anlaşılacağı üzere Bu işlemi sizin değil bir başkasının yaptığı ve ondan alıpda bir başkasına satmaya çalışmanız bu durum üzerinden de kazanç elde etmeye çalışmanız bariz ortada ..Bu duruma literetürde ne deniyordu ?

Yorumsuz.

İlyas KAYA

:)

Ticaretin altın kuralı; Yaptığıniz işi hafife alanlardan mümkün olduğunca uzak durun...
Bir vida bile sıkmış olsanız...

Aklıma bu çekiç makine hikayesi geldi.
Bilmeyenler okuyabilir.

http://www.dil-ibicare.org/index.php/hikayeler-hikayeler-232/ternetten-alinan-hayeler-hikayeler-236/47-kiurma-bedeli

By-Coders

benimde böyle durumlarda aklıma  kötü komşu insanı ev sahibi yapar hikayesi geliyor.

BLACK_G

Merhabalar,
Forumda gezinirken denk geldim de. Bu "eften püften" diye bahsedilen devreyi bitirdiyseniz bizimle paylaşır mısınız ?
Üzerinden yıl geçmiş bende merak ettim.

Elektronikprojem

Bu konuyu uzun süre takip ettim bende. Yaptıysanız bir yararınız olsun bizde görelim.