Pic den artı eksi 5v çıkarma nasıl olabilir

Başlatan ledanimasyon, 28 Şubat 2019, 17:39:38

ledanimasyon

Merhaba;
Pic 16F876 kullanıyorum ve bir sürücü var +5v -5v ile  çalışıyor.Artı eksi 5volt  çıkarmam gerekiyor devrede ne gibi işlem yapmam lazım .

Burak

Pic'ten çıkarmak değilde , charge pump tekniği ile -5V oluşturabilirsin .. Yani araştırman gereken şey CHARGE PUMP .
Pic'in PWM çıkışı ve toplamda 5-6 tane komponente ihtiyacın olucak , totem pole topolojide bir transistör çifti diyotlar ve kondansatörler gibi .. (En basit örneği MAX232 tüm devresinde gömülü olarak çalışmaktadır , -9 +9 volt oluşturacak şekilde)

Burak

Edit: Ekte bir örnek devre var .
Ω Gens Una Sumus Ω

fatih88

en basidi 2x7v trafo ile bi simetrik güç kaynağı yapman o olmaz dersen dc to dc invertör yapman gerekir
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

Burak

Alıntı yapılan: fatih88 - 28 Şubat 2019, 20:49:39
en basidi 2x7v trafo ile bi simetrik güç kaynağı yapman o olmaz dersen dc to dc invertör yapman gerekir

DC'den DC'ye çevirme işlemi inversiyon değil konversiyon olarak adlandırılır . Ayrıca Trafolu simetrik güç kaynağı maliyet itibariyle mesaja verilen ilk cevaba nazaran "en kolay" olarak nitelendirilemez .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

fatih88

sizin için yazdığınız daha kolaydır belki inverter konverter olarak telaffuzuna ben pek takılmıyorum anlayan anlamıştır ben teorik bi kişi olmadığım için yanlış söylemiş olabilirim çahilliğimize verin
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com