RF İÇ DIŞ TERMOMETRE

Başlatan eprom_20, 03 Mart 2019, 08:40:22

eprom_20

Hocam,RF kablosuz alıcı verici ile yapmaya çalıştığım termometre devresi proteusta çalışmasına rağmen plakete bastığımda çalışmıyor,
Hatta 3 tane pic değiştirdim sorun aynı,PİCKİT2 yükleyiciden şüphelendim programı atmıyormu yada piclermi bozuk diye ama picleri tanıyor ve programı attığını doğruluyor sorunu çözemedim eksikliğim nerde acaba;
picle basit program yazıyorum bord üzerinde deniyorum o da çalışmıyor

ete

Belliki RF sisteminde bir sorun var. Yada o kadar sık okuma yapıyorsunki işlemci bitiremiyor sensör okumasını ve aynı zamanda haberleşmede doğru olamıyor.
Denemek için bir iki şey yapabiliriz.
Öncelikle vericiden başlayalım.
Sigorta ayarında hata var. İşlemciye hem XT yani 4Mhz kristal kullanacağım demişsin (XT_OSC) hemde kristal kullanmayacağım dahili osilatörü kullan demişsin (_INTRC_OSC_NOCLKOUT ). Nerden çıktı bu hiç mi dikkatini çekmiyor bu tür hatalar. Her zaman söylerim ezbere iş yapmayın işin mantığını öğrenin diye
Doğru sigorta ayarı kristal kullanıyor isen
@ __config _BODEN_ON & _BOREN_ON & _CP_ON & _PWRTE_ON & _WDT_ON & _LVP_OFF & _MCLRE_OFF & _XT_OSC

dahili osc kullanıyor isen,
@ __config _BODEN_ON & _BOREN_ON & _CP_ON & _PWRTE_ON & _WDT_ON & _LVP_OFF & _MCLRE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT 
  şeklinde olmalı

Sorun muhtemelen bundan kaynaklanıyor. İŞlemci hangisini uygulayacağını şaşırmıştır bence. Ama diğer düeltmeleride dikkate almanda yarar var. Nedir bunlar dersen,

Sürekli aynı sıcaklığı gönderecek yerde yalnızca sıcaklık değiştiği zaman gönderme yapsın.
Ayrıca gönderme kısmına 3 defa aynı gönderme komutunu yazmak da çok sakıncalı onuda teke düşürmek daha uygun olacak.

Alıcı kısımda  bir şey yok düeltecek LCD nin açılış (Initalize) işlemini başa alıp biraz gecikme vermek uygun olur.
Heriki programın doğru şeklini ilişikteki dosyada veriyorum. Dene bakalım ne sonuç alacaksın.

Ete

eprom_20

Hocam programı bu şekilde atıp denediğimde
lcdout $FE,1 
pause 200
LCDOUT $FE, $40, $06, $09, $09, $06, $00, $00, $00, $00 '
lcdout $FE,1,  " RF IC DIS  "
lcdout $FE,$C0," TERMOMETRE "
PAUSE 500
program buradan aşağı dallanmıyor,sadece ekranda bu yazıda kalıyor;
sizin RF programınızdaki gibi değiştirdim burayı;
pause 300
lcdout $FE,1,"LUTFEN  BEKLEYIN"
FOR I=0 TO 1000
PAUSEUS 5
NEXT
ON INTERRUPT GOTO INT
LCDOUT $FE,1
ama yine Başla etiketine gitmedi hocam,ama proteusta normal çalışıyor,hiç kullanılmamış 16f628a yı da attım programı denedim ama yine aynı oldu sorunu çözemedim hocam

ete

Devrende bir sorun olsa gerek.
Her şeyden önce verdiğim programları denemedinmi?
Programın yüklenip yüklenmediğinden emin olmak istiyor isen bir led bağlayıp başla satırından evvel o ledi bir iki defa yakıp söndürmen yeterli.
Başka türlü de emin olamayacaksın. Donanıda bir kusurun var ise sensör okumada kilitlenip kalıyordur muhtemelen.
Sensör bağlantılarınada bak.
Ete

eprom_20

Yardımınız için sağolun hocam ; verdiğiniz programları da attım,araştırırken hiç ummadığım bir sorun olduğunu tesbit ettim.programda PortB.1 Usart giriş yaptığımda program çalışmıyor,LCD ekranda hiçbirşey göstermiyor,ama bu portu çıkış yaparsam lcd başla etiketine kadar normal çalışıyor onu çözmeye çalışıyorum hocam devrede başka bir sorun göremedim bakalım Hayırlısı...

ete

PORTB.1 USART RX pinidir başka amaçlar için kullanılamaz. Vericide bu pine ihtiyacın olmasada gönderme yapabilmek için USART ı aktive ettiğin için o pini başka amaçla kullanamazsın. BU standart prosedür dür.
Çalışmama sebebi bu senin sisteminin.
Ete

eprom_20

vericide lcd falan kullanmayacağım hocam o sadece dış ortamda çekilen prizle beslenip sıcaklığı içeri alıcıya gönderecek ama alıcı devrede usart Portb.1  sigorta ayarında giriş yapınca (TRISB=%00000010) program hiç çalışmıyor,dolayısla daha verici ile haberleşmeye geçemedim
kullandığım modüllerde Udea RX/TX modülleri kristallilerden
Proteus aynı hatayı vermiyor hocam orda normal çalışıyor

ete

Mutlaka başka bir sorunun var ve bunu göremiyorsun yada göremiyoruz. Kendi açımdan bana her şeyi vermediğin için göremiyorum demem daha doğru olur.

Şu programları bir verde bakayım.
Ete

Not: Bu sistemin çalışanı hazır kart halinde var elimde. Çok önce yapmıştım. Hiç de kullanmadım. Hatta PCB si bile fazladan olabilir elimde. Bunları çalışan bir sistem olduğunu belirtmek için söylüyorum.

eprom_20

Sağolun hocam; tüm program ve çizimleri yükledim

ete

Tek kusur verici deki RX pini giriş olarak ayarlanmamış. Başka bir sorun yok.
Sistem çalışmıyorsa ya işlemcilerinde sorun var yada RF modüllerinde sorun var.

Ete

eprom_20

Tamam çok sağolun hocam,yeniden tekrar elden geçireyim,,Selametle