ccs c frekans değiştirme

Başlatan hakan_d_, 22 Nisan 2019, 10:30:34

hakan_d_

merhaba arkadaşlar şimdiye kadar lcd ve step motor vs sürdüm hatta zamanlayıcılı rölelemeler yaptım. ve bunları kullanıyorum hala...
Yalnız bir arkadaşım birşey istedi yapamadım mantığınıda kuramadım. hemen konuyu anlatayım fikirlerinize ihtiyacım var.

araçların km saati devir saati vs düşünün onlara gelen frekans ile mesela 200 hz bir frekans ile 90 km hızla gittiğini tespit ettik ama şanzuman değiştiğinde lastik değiştiğinde bu frekans 150 hz olduğunda yada 250 hz olduğunda 90 km hıza ulaşıyor bu araya bir adaptör yapabilir miyim? gelen frekansı adapte edebileceğim potla ayarlayabileceğim bir sistem. adc okuyup tekrar analog bir çıkış üretebilir miyim?
yada 16f877a buna yeter mi? bu işi stm8s ile yaptıkları devre var . Mantık ve yol gösterecekleri bekliyorum.
şimdiden teşekkürler ;)

ete

Bir aracın hangi hızla gittiğinin tespiti 2 adet parametreye bağlıdır.
Birincisi tekerin bir dakikada kaç tur attığına,
ikincisi ise tekerin çevresinin uzunluğuna,
Burada tekerin attığı  tur sayısı frekans oluyor. Bunu öçerek buluyorsun. Buradan 1 saat de ne kadar tur attığını hesaplayıp ardından da bu sayıyı teker çevresi ile çarpıp sürati tespit ediyorsun.
Bu sistemde değişik ebat lastik kullanılınca hız faktörüde değişecektir elbette. Aracın sabit tur sayısı ile gittiğini düşünürsek küçük çaplı tekerlerde hız düşecek büyük çaplı tekerlerde ise hız artacaktır.

Değişen yalnızca teker ebadı olduğuna göre bu değişikliği programa bildirmenin muhtelif yolları olur.
Birinci yol direk teker çapını yada çevresini programa girip derlemek ve yeni hex dosyasını işlemciye yüklemek ki bu hiç de pratik bir yol olamaz.
İkincisi ise bir pot ekleyerek bunu analog girişlerden birine bağlayıp pot un sıfır noktası ile max noktası arasındaki alanı belirli bir değer için ölçeklendirmek şeklinde olabilir. Bunun mahsuru elinde bir LCD ekranı yok ise neye ayarladığını göremezsin. Ama var ise en azından çevre değişimini görebilirsin. Potu çevirdiğinde hangi teker çapına ve çevresine denk geldiğini ekrana vererek gösterebilirsin.
Bunu çok da sağlıklı bir yol olacağını düşünmüyorum ama pratik olacağı kesin.

Piyasadaki en küçük lastik 145 x 30 x 12 ebatlı lastik bunun çevresi şöyle hesaplanıyor.
(145 x 0,30)x2=87mm, ve cm cinsinden yanak yüksekliği 8,7 cm ediyor.
Jant ebadı 12 inch x 2,54=30,48 cm.  ikisini topluyoruz 30,48 + 8,7 cm=39,18 cm ki bu lastiğin çapını veriyor.
39,18 x 3,1415 = 123 cm lik çevreyi bulmuş oluyoruz.
Birde aynı hesabı en büyük lastiğe göre yapalım. Bu hesapta jant ebadını  maksimum 18 olarak aldım.
245x45x18 ebadındaki büyükçe bir lastiği hesaplayalım.
((245x0,45)x2)/10=22,05 cm
18 inch x 2,54=45,72 cm     22,05+45,72= 67,77cm
Çevre = 67,77 x 3,1415 = 212,89 cm.
görüleceği üzere min ölçü yaklaşık 123 cm maksimum ölçüyü ise 220 cm kabul edelim.
220 - 123=97 cm çıkıyor ki bunuda 100 cm kabul edelim
Böylece pot ile 0-100 cm arası bir çevre farkı hesaplayalım buna 123 ekleyelim.
(1000/1023)*256=251 kabul edelim.
O halde formülümüz
Çevre=(((HAM_ADC x 251)/256))/10+123 şeklinde hesaplanacaktır.
Böylece bizim pot sistemi 123 cm ile 223 cm aralığındaki çevre parametre seçimini bize yaptıracaktır.
Bu seçilen çevre ebadını puls adedi ile çarpıncada otomatikman hızı hesaplamış olacağız.

Bu benim düşündüğüm metod başka fikirler olabilir varsa burada açıklarsa sevinirim.

Ete

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.