ateşleme kartı tasarlama

Başlatan kerem, 24 Nisan 2019, 11:51:45

~ENES~

ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

kerem

foto var. ama pixel yüksek olduğu için yüklenmiyor.
mail adresiniz var sa ordan atabilirim

kerem

hocam şöyle bir devre var nette. bunlar arabaların ateşleme bobinleri. bu devre gaz yakıcı ateşleme kartı için kullanılabilir mi?

~ENES~

Bu olabilir ayni mantik zaten. Alevi nasil algilamayi dusunuyorsun ?

kerem

parça parça gidecem hocam önce bir ateşlemeyi tam olarak yapayım. bu devrdece emc tedbirleri alınmışmı enes hocam ?
bundan sonra ısı algılamaya başlıyacam

~ENES~

Elektromanyetik uyumluluk kurallari pcb yi nasil cizdiginiz ile alakali bir durumdur. Groundplane kaplamak farkli dalga formlari tasiyan hatlarin birbiri ile izolasyonu gibi bircok etmen barindirir içinde. Eger bunlara dikkat etmeden cizerseniz yazilimda hicbir sorun olmasa dahi cihaz calisirken cok sacma hatalar verebilir.

kerem

hocam bu devreyi kurdum .  normal araba ateşlemisinde çalışıyor sanırım. çünkü aşagıdaki linkteki bobinden denedim çalışmadı.
https://www.alibaba.com/product-detail/Pulse-Flyback-Transformer-Ignition-Coil-12V_60689115195.html
ben bu ateşleme bobininde denedim olmadı. başka bir devre bakmak lazım

~ENES~

Direk ateşleme trafosu alsana ? Kombi yedek parcacilarinda var.

magic_gun

cakmak ateslemek için kestirmeden  bir çözüm .....

https://www.st.com/en/thyristors-scr-and-ac-switches/flc01.html

ama iyanizasyon işi biraz sıkıntılı ama 200- 300 VAC gerilimi iki elektrot arasında cakmak ve sase elektrotlarından dolastırır isen yanma anında iyonlasan hava bu iki elektrot arasında sanal bir diyot olusturuyor geri dnusu dogrult ve seviyeyi ölç ...
demesi cok kolay ama yapması cok dertli ... saygılarımla m.gun
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

~ENES~

Ustam ateşleme icin verdigin tristorü turkiyede bulabiliyor musun ? Veya nerede bulabiliriz ?

kerem

teşekkür ettim  magic_gun hocam. bu devreyi deneyecegim.
enes hocam ateşleme trafosu ile ateşleme bobini aynı şeey değil mi.  ateşleme trafosuna doğrudan normal trafolar gibi elektrik verilebiliyor muyuz. farkı ne ateşleme trafosu ilee  ateşleme bobinin.  yukarıdaki verdiğim linkte ateşleme bobini var.

~ENES~

Aslinda ayni şeyler sayilir. Benim dedigim trafoya sadece 220v gerilim veriyosun çakma islemini o yapiyor. Diger senin linkteki trafolar icin osilator gerekiyor. Magic_gun hocanin verdigi linkteki datasheeti inceledim cok kullanisli bir eleman ama bulamadim piyasada.

kerem

enes hocam 220 ile çalışanlar biraz daha pahalı sanki. ewt o devre güzel iyon alglanabiliyormuyuz o devreden. çözebildiniz mi devreyi ?

~ENES~

Yukaridaki linkteki tristörden bahsediyorum. O tristör bu is icin yapilmis guzel bir parça. Iyon algilama işini zaten ticari urunlerimde kullaniyorum. Magic_gun hocanin verdigi şema size yol gosterecektir. biraz mesekkatli bir istir soyledigi gibi ama ugrasirsaniz cozersiniz.

kerem

o devredekiler xc , rp vb nedir bunun iyonu hangisi enes hocam ?