Ferit Nüveler '' Toroid '' Neden yanacak kadar ısınır ?

Başlatan rayman, 08 Mayıs 2019, 10:57:34

rayman

D-Class Dijital Amplifikatör yapıyorum.Fakat çalışmamda frekansım comperatör olduğu için 62khz-500khz arasında bir pwm çıkışı ölçüyorum. Buna göre çok sayıda farklı farklı nüveler denedim , fakat kimisi çalışmadı ,kimisi çalıştı kısa süre sonra mosfetler yandı , kimisinde ise bobin alev gibi olmaya başladı..
Bu nüvelerin renk kodlarına bakınca frekans değeri ''AL'' DEĞERİ yazıyor... Mesela 150uh değeri tuttumam lazım ama kaç farklı değerde bu değeri yakaladıysam hep sorun oldu neden olabilir acaba ?

ete

Bir aralar inverter yaparken ferit nüvelerle epeyce haşır neşir olmuştum.
Bir çok ferit nüve denemiştim. Hem PC güç kaynaklarından çıkma nüeler kullandım hemde hazır nüveler satın aldım.
Benim işim biraz daha kritik idi. Çünki primer tarafından 12V veriyordum. Sekonder tarafından ise DC 310V almaya çalışıyordum. Primer tarafı çok kritik idi çünki sarım sayısı 4-5 tur gibi sarımlar olması gerekiyor idi.
Ancak başlangıçta yaptığım trafolardan istediğim sonucu alamadım. Çünki Feritlerin AL değerleri çok farklı idi ve sarım sayısı bu değere bağlı olarak değişmekte idi. Sonradan anladımki bu iş rastgele sargılarla olmayacak. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile feritler üzerine standart (mesela 20 tur gibi) sarımlar yaptım ve tel çapı olarak  0,8 lik teller kullandım.
Bobin haline gelen bu elamanın indüktanslarını ölçerek oradan AL değerlerini hesaplayıp ona göre yeniden sarım sayılarını hesaplayıp yeni trafolar ürettim ve sonuçlar artık istediğim gibi çıkıyor idi.
Renk kodları feritlerin spesifik değerleri hakkında bilgi veriyor ama hepsinin doğru olduğunu düşünmemek gerekir. En güzeli AL değerlerini bener yöntemle ölçüp oradan sarım sayılarını hesaplamak olur bana kalırsa.

Aşağıdaki linkte kullandığım kullandığım hesap tablosu programını bulabilirsin.

Ete

https://etepic.com/index.php/topic,107.msg558.html#msg558

rayman

Ete hocam merhaba. Programdan hiç birşey anlamadım  4 tane ayrı tablo vs. var.
Bunun dışında , nüvelerin Al değerini veren bir cetvel var ama Rlc metre ile zaten istediğim bobin ile herhangi bir nüve üzerinde 150uh değerini tutturabiliyorum . Bazıları öyleki frekansları yüksek herhalde , 3 tur sarıyorum 1mh geliyor... Yani bendeki sorun is apayrı Gri nüveler orjinal devremde kullanmam gereken t157-3 ama onuda bulamıyorum yerinede başka birşey olmuyr

ete

Üzerinde yeterli açıklama olduğunu sanıyorum. İlk bakışta bir şey anlaşılmaz ama zaten sorunun zaten başka şey ise yapacak bir şey yok.

Ete