18f97j60 PLL Seçimi Hakkında

Başlatan By-Coders, 13 Mayıs 2019, 18:42:40

By-Coders

Merhaba 18F97J60 işlemcisini kullanıyorum.
Burada sormak istediğim PLL Seçimi: Sorum şu Ben bu işlemciyi PLL kullanarak 40 Mhz Olarak Çalıştırmam gerekiyor.(Dahili olarak destekliyormu anlayamadım).
Dökümanda 5x PLL diyor bu durumda ben 8 Mhz lik kristal kullanıp PLL i Aktif edip 40 Mhz lik bir osilatör ortaya çıkarmış olacağım ? Çünkü bu zamana kadar hep 4x PLL olarak biliyordum.(Dökümanı Yanlışda okumuş olabilirim)

Döküman Burada: http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/39762a.pdf  (42-44.Sayfa Osilatörlerle alakalı bir Gösterilen tablo biraz kafamı karıştırdı.)

40 Mhz Çalıştırmam için ne yapmam Gerekiyor hangi bitleri açıp-kapatmalıyım yapılandırma hakkında bir öneride bulunabilir misiniz ?  Teşekkürler.

ete

İlk defa adını duyduğum bir işlemci. Anladığım kadarı ile özel bir guruba dahil bildiklerimize pek benzemiyor. Bunu data sheet e bakarak söylüyorum.

Yine Data sheet den okuyup anladığım kadarı ile bu işlemci sabit 25Mhz kristal ile çalıştırılmalı. Direk yazılmamış ama düşük frekans modu hiç yok (XT modu) Yalnızca HS ve HSPLL modları mevcut.
Bu 25 Mhz lik kristal ile Tablo 2.2 de verilen alternatif kombinasyonlar ile tabloda gösterilen frekanslarda çalıştırılması mümkün olabiliyor. Senin isteğine en yakın alternatif 41,667 Mhz olabiliyor.
Dahili OSC si var ancak yanlızca 31khz lik bir osc ki işine yaramaz.
Her şey OSCTUNE registeri 7-4 bitleri ile ayarlanıyor.
41,666Mhz frekans için bu bitlere verilmesi gereken değer %x1000  şeklinde x biti 1 yada 0 olabilir farketmiyor.

Ete

By-Coders

Merhaba,bilindiği üzere microchip in spi üzerinden haberleşen enc28j60 Ethernet chip'i var ve bu chip  25 Mhz Harici osc ile çalışıyor.Adamlar bu çipi almış  18FxxJ60 Serisi işlemcilerin içine yerleştirmiş.Tek bir işlemci üzerinden ethernet ve diğer tüm olaylar hallediliyor.Mesele şurada başlıyor.içindeki ethernet modülü 25mhz istediği için mi işlemcide de 25 mhz kullanılması gerekiyor.
Eğerki 40 Mhz e Çıkarırsam bu modülün çalışmasını engellermi ? ve içindeki PLL 5x mi ? 4x mi ? yaptığım denemelerde de sonuç elde edemedim.ethernet modülü çalışmadı genel olarak.denemer yapmaya devam edeceğim iyi forumlar.

By-Coders

Çalıştırdım.Teşekkür ederim.
Yapılanlar.

Devreye 25 Mhz Kristal Takıldı.

ve Konfigrasyonlar Aşağıdaki Gibi Olmalıdır.

OSCTUNE.PPST1=0   ' Sıfır veya 1 Fark Etmez.
OSCTUNE.PLLEN=1
OSCTUNE.PPST0=0
OSCTUNE.PPRE=0

ve CONFIG2L 'de 

FOSC1:FOSC0: Oscillator Selection bits
11 = EC oscillator, PLL enabled and under software control, CLKO function on OSC2
10 = EC oscillator, CLKO function on OSC2
01 = HS oscillator, PLL enabled and under software control ' Bu yapılmalıdır.
00 = HS oscillator

Ethernet Chipinin çalıştığı ve timer3 e bağlanan bir led ile hız artışı gözlemlendi.