akım ve gerilimi 0-10 volt çevirme

Başlatan elektro77, 15 Mayıs 2019, 09:49:26

elektro77

3 faz asenkron bir motorda fazlar arsındaki veya tek fazdaki AKIM ve GERİLİM i 0-10 volt (4-20mA) çevirebileceğim bir devre şemasına ihtiyacım var. yardımcı olabilirmisiniz? MAX: AC 20 Amper 450Volt
internette bir çok devre var ama ben sizin tavsiye edebileceğiniz veya tecrübe ettiğiniz bir devre kullanmak istiyorum.
Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

https://etepic.com/index.php/topic,4135.0.html

linkinde üniversal bir çevirme devresi vermiştim. Zaman zaman kullanırım. İşine yarayacaktır.

Ete

elektro77

hocam bu devreyi site içi aramalarımda bulmuştum zaten.Çok harika bir devre.
Ancak bana lazım olan hall akım sensöründen veya şönt akım sensöründen gelen 0-650mv bir gerilimi 0-10 volt bilgisine veya 4-20mA çevirmek. elimde hazırda LEMin HX10P 10 amp. akım trandüseri var bunu kullanmayı düşünüyorum.Bunu kullanabileceğim bir devreye ihtiyacım var. Birde AC 340 İLA 450 VOLT arası değişimleri yine 0-10 volta çevirebileceğim bir devreye. 

datasheet:
https://www.components-mart.com/datasheets/be/HX-25-P.pdf
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Öyle hazır bir devre bulabileceğinden emin değilim. Öncelikle sinyalini 5v ta yükselt ardında isteğin formata sok.
Max gerilimin 650 mv olduğuna göre 5000/650=7,7 kat artırman gerekecektir. Bir opamp ile kazancı 7,7 olarak ayarlayıp kolaylıkla yapabilirsin.
Ete

elektro77

dediğiniz gibi bunu yapmak kolay hocam. ama doğru sensör veya trandüser seçimini yapamadım henüz.
10 amper için önerebileceğiniz bir hall transduser varmı.
birde rail to rail opamplardan ne öneririsiniz.

elektro77

elimde honeywll e ait CSLA2CF adında 5 adet sensor var. datasheeti aşağıda.İçinden 8 amper ac akım geçirdim. fakat bir türlü çıkış voltajı değişmiyor.6 volt   12 volt arası beslemeye göre 3.6 ve 5.6 volt arası çıkış sürekli sabit kalıyor. ancak dc akım geçirdiğimde durum farklı. 160 mv bir değişim gösteriyor. yani çıkış sürekli 4 volt ken 8 amper dc akım geçirdiğimde 4.160v oluyor.
datasheteende ac ve dc akımda çalıştığı yazıyor. sebebi ne olabilir acaba
datasheet:
http://www.kosmodrom.com.ua/pdf/CSLA2CF.pdf

Kullanılabilirlik       global
Kolu tipi       N / A
Doğrusallık (Açıklık Yüzdesi)       % -1.5 maks.
Manyetik Tahrik Tipi       Oranmetrik doğrusal
Manyetik aralığı       -50 mT ila 50 mT [-500 G ila 500 G] dk.
Çalışma Gücü (OF)       N / A
Çalışma sıcaklığı       -40 ° C ila 125 ° C [-40 ° F ila 257 ° F]
Çıkış Akımı (maks.)       1 mA
Çıkış tipi       Lavabo kaynağı
Çıkış gerilimi       4,00 Vdc ± 0,04 Vdc
Çıkış gerilimi       5.0 Vdc @ 8 Vdc
Paket MiktarıType       N / A
Paket Tipi       Seramik SIP
ürün tipi       Hall Etkili Doğrusal Konum Sensörü IC
Tepki Süresi       3 µs yazın.
Duyarlılık       5.0 mV ± 0.1 mV / G
Seri adı       SS94
Tedarik akımı       30 mA
Besleme gerilimi       6,6 Vdc ila 12,6 Vdc
Sıcaklık hatası       ±% 0,02 (Hassasiyet)
Sonlandırma türü       Pc kurulu
Transistör Devleti       N / A

ete

125 A kapasitesi olan bir sensörden 8A geçirinice volt seviyesinde bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Zaten çıkış mv seviyesindedir. Data sheet de çok basit hazırlanmış. Ne bir devre bağlantısı verilmiş ne bacakları gözüküyor. Bu nedenle ya işine uygun kapasiteli bir sensör kullan  yada o sensöre ait kullanım şeması bul ona uygun bir ölçüm tekniği ile akım seviyesine karşılık gelen voltajı ölç.

Ete

elektro77

unit ut201 marka-model, 400 amper ölçme kapasiteli bir pens ampermetrenin penslerini aletten ayırıp uçlarını fluke 87 true rms bir ölçü aletinin proplarına bağladım.
pensin içinden 1 amper ve 8 amper arası kademeli olarak akım geçirerek mV değerlerini ölçtüm. sonuç Max:+2mV çıktı.
fakat pensin uçlarından birine seri 1n4148 bağlayarak aynı ölçümü yaptığımda ise sonuç +550mV çıktı.diyotta düşen 700mV u gözardı ediyorum.
Bu değeri bir opamp ile 5000/550=9 kat yükseltirsem benim işimi görürmü acaba.
Unit ölçü aletinde bu yükseltmeyi TLC27L2 opampı ile yapmışlar. bunu kullanmalarının sebebi galiba 3 voltta pil ile çalışabilmesi diye düşünüyorum. ben bu işlemi lm358 ile yapsam olur heralde.