3 fazda fazlardan birinin gerilimini ölçme

Başlatan elektro77, 20 Mayıs 2019, 09:03:13

elektro77

merhabalar. aşağıdaki devreyi ete hocam dan almıştım.3 fazda fazlardan sadece birinin gerilimini ölçmek için kullanacağım. Fakat 3 fazım olmadığı için test amaçlı 220 volt şebeke gerilimi girdim. çıkış gerilimim gerçekte 0.5V geçmiyor. Simülasyonda 20 volta kadar düşşemde en az 2 volt gördüm. sebebini anlayamadım. gerçekte 220 volt ta en az 2 volt gösterir diye düşünüyordum. Acaba yanlış bir şey mi yapıyorum.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

girişteki 100k dirençleri ve transistörü iptal edip 220/6 volt bir trafo taktım. sonuç tam istediğim gibi.opto kuplör çıkışında 240 voltta max: 4.2 voltu gördüm. ve çok hızlı ve stabil çalışıyor
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

(girişteki 100k dirençleri ve transistörü iptal edip 220/6 volt bir trafo taktım. sonuç tam istediğim gibi.opto kuplör çıkışında 240 voltta max: 4.2 voltu gördüm. ve çok hızlı ve stabil çalışıyor)

yukarıdaki devrede bir sorun ortaya çıktı. yardımcı olurmusunuz.
yukarıdaki devrenin çıkışından pic16f876a nın 1. adc girişine girip gerilim bilgisine çeviriyorum. Fakat ekranda adc değeri 1 kaç saniye aralıklarla 0-5 volt arası değişim gösteriyor. önce 1 e düşüyor sonra 5v a çıkıyor. bunu 2 saniye veya 3 saniye aralıklarla yapıyor. Bunu sadece ekranda yapıyor opto çıkışında bir değişim olmuyor. fakat adc girişini direk 5 volta verirsem bir sorun yok.
simülasyondada aynı sıkıntıyı yapıyor. zamanlar biraz farlı. Belki picin adc pini bozulmuştur diye picide değiştirdim ama sonuç yine aynı oldu.
sebebi hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilirmi.Not: yukarıdaki devrede transistörü iptal edip optonun katot ucunu direk köprü diyotun katodundan aldım. kafanızı karıştırmasın.
yazılımın tamamı ise aşağıdaki şekilde değişkenlerin dışında başka kod yok.
'---------------------------
ADCIN 0,HAM1                                 
Volt=(ham1 */2500)/10
Mvolt=volt//100
Volt=Volt/100
LCDOUT $FE,$C0,  "V   HAM=",#VOLT, ",",dec2 Mvolt, "   "
'-----------------------------ADC 2---------------------------------------------       
ADCIN 1,HAM2
AMPER=(ham2 */2500)/10
MAMPER=AMPER//100
AMPER=AMPER/100
lcdout $FE,$90,  "AMP HAM=",#AMPER,",",dec2 MAMPER,"   " 
'-----------------------------ADC 3---------------------------------------------
ADCIN 2,HAM3       
Ham3=ham3+1
ISI=(ham3 */2500)/10
MISI=ISI//100
ISI=ISI/100
LCDOUT $FE,$D0,  "ISI HAM=",#ISI,  ",",dec2 MISI,  "   " 

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

elektro77

daha dikkatli bakarsanız ac olmadığını göreceksiniz. optonun kollektor ucu regüle edilmiş +5 volta bağlı. ayrıca anlık değişimlerden bahsetmiyorum. 3 -4 saniye aralıklarla 0 volta düşerek orada da 1-2 saniye bekliyor. opto çıkışında 0 a düşecek kadar bir değişimde olmuyor. ekranda 0 gösterdiğinde opto çıkışını ölçüyorum ve 4.2 de sabit duruyor.
skopta da değişim olmuyor o sırada.
bu arada skop ölçümünde bişey farkettim :optonun çıkışında 100hz %82 + duty kare dalga çıkış görüyorum. bu durum bahsettiğim sorunu doğurur mu.

MB_77

MB_77

elektro77

Son yazdığınızdan hiç bir şey anlamadım.
neyse ki işimi opamp ile hallettim. opto çıkışını ete hocamın geçen gün bir başlık altında gönderdiği 4-20ma veya 0-10v çevirici devresine girdim. Zaten bu ete hocamın gönderdiği bu devre 0-5v genlikli bir sinyali direk istenen çıkışa çeviriyor.oradan çıkan ve bana gerekli olan 0-10 volt bilgisini 1k seri ve 1k gnd ye atılmış bir bölücü ile ikiye böldüm ve adc ye girdim. sonuç gayet başarılı. değişimleri anlık görebiliyorum. true rms bir ölçü aleti ile aldığım ölçümlerin neredeyse %95 a yakın değerleri ekranda görebiliyorum. ete hocama teşekkür ederim. sizede tabiki.MB_77