zaman icinde butona basarak islem yaptirmak

Başlatan qwert, 24 Haziran 2019, 22:52:05

qwert

herkese iyi aksamlar benim daha once arduino ile yapmis oldugum bi devre tasarimi vardi bunu
pic basic pro ile  pic 12f675
ile yapmak istiyorum bu konuda yardimci olacak arkadaslar varsa yardimlarini bekliyorum
yapmak istedigim sey devremizdeki bir adet buton  ve bir adet led olacak
 bu butona bir defa basacagiz ve bu basma esnasinda devremiz kendi icerisinde zaman sayacak 5sn icinde ikinci defa basarisek led yanacak egerki butona birinci defa bastik bekliyoruz sure 5sn yi gecerse ve   ikinci kez basilirsa yanmayacak
kisacasi 5sn icinde ayni butona iki defa basilirsa led yanacak
egerki butona bastik ikinci basma arasindaki zaman 5sn den fazlaysa led yanmayacak
kendi ugraslarim ile
yapmis oldugum kodlarda butona iki defa basilinca led yanacak kodu yazdim ama butona basma suresini bi turlu yapamadim yada o konuda bi yol gosterirsenizde sevinirim

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

qwert

CMCON = 7
ANSEL = 0

SYMBOL LED=GPIO.2
SYMBOL BUTON=GPIO.1
k var byte
TRISIO=%00000011
pause 20 

basla:

IF BUTON=1 AND K=0 THEN
    LED=0
    K=1
    ENDIF
    IF BUTON=0 AND  K=1 THEN
    LED=0
    K=2
    ENDIF
    IF BUTON=1 AND K=2 THEN
    LED=0
    K=3
    ENDIF
    IF BUTON=0 AND K=3 THEN
    LED=1
    K=0
    PAUSE 4000
    ENDIF

goto basla

MB_77

qwert

hocam eline saglik suan disardayim  aksama dener olumlu olumsuz donus yaparim cok sagolasin

MB_77

qwert

hocam elinize saglik benim yapmak istedigim tamda sizin yapmis oldugunuz gibi butonlari birakinca islem yapsin ama uygulama yaparken ikisinide bi denerim yinede
bi sey daha sorsam hocam bu yapmis oldgumuzda led  ikinci basista yanip sonuyor dimi buna sure eklesem 5sn icinde  ikinci basista led 4 sn yansa sonra sonse onun icin pause mi kullansam yada sure saydirarakmi yapsam daha iyi olur sizce

MB_77

qwert

anladim hocam bende arduinoda timer ile yapmistim delay ile sikinti oluyordu bende biraz arastirma yaptim pic basicte bu timer i pek iyi anlayamadim bende saydirma ile yapmayi denedim kendim olmadi bi yardim alayim diye buraya yazmistim hocam cok sagolun teskkur ederim

qwert

ellerine saglik hocam denedim tam istedigim gibi olmus cok tesekkur ederim yardimlarin icin

MB_77

qwert

anladim hocam biraz arastirma diyorsun bende merak ediyorum kendimce birseyler yaparak ogrenmek amacim yeni nesiler icinde  hocam bi arasttirma yaparim bilgi bilgidir kendini yenilemek herzaman iyidir

MB_77