H

derleme hatasi !!

Başlatan huseyin, 17 Nisan 2012, 11:31:44

huseyin

arkdaşlar pbp da yeniyim ve mplab ile kullanmaya başladim fakat :

Executing: "C:\pic basic proFULL\PBP\PBP.EXE" -ampasmwin -oq -z   -p12F675 "Untitled.bas"
Halting build on first failure as requested.
BUILD FAILED: Tue Apr 17 11:05:59 2012

böyle bir hata veriyor sebebi ne olabilir ?

ete

Makinanız 64 bitmidir. Bu yüzdenmi MPLAB ile kullanıyorsunuz.?
Öyle bile olsa mümkünse MCS içinden MPASM kullanarak derlemeyi yapmaya çalışın derim.
Aşağıdaki linki okuyun bence.
http://etepic.com/index.php?topic=300.0
MPLAB kullanmadığım için hata konusunda yardımcı olamayacağım. Bu nedenle alternatif yolu öneriyorum.
Ete

huseyin

hocam sabahdan beri sizin verdiginiz linkde ki aşamalari yapiyorum ama compire bastigimda hata veriyor hex dosyasini bir türlü oluşturamadim kafayi yiyecem nerde hata yapiyorum bulamadim sistem 32 bit

ete

Sistem 32 bit ise işin daha kolay demektir.
Bu durumda makinanda MCS4.0 kurulu olmalı, PBP derleyici kurulu olmalıdır. Bunları kurabildinmi?
Bir defa program nedir ne gibi hatalar çıkıyor sen asıl onları bize göster. Hata veriyor demek seninaçından kolay bizim açımızdan ise ne hatası acaba diye düşünmeye yol açıyor. Gider şu merakımızı istersen.

Ben yinede sıralayayım ne yapman gerektiğini,
1. Makinana verdiğim linkten yükleyeceğin MCS4.0 kuracaksın
2. Bir yerlerden PBP2.47 veya bulabilirsen 2.60 derleyicisini bulacaksın onu da C:// ana klasörüne yükleyeceksin.
3. MCS içinde View menüsünde Compile&Programs menüsünü açıp ilk sıradaki Compiler seçeneğine PBP klasörünün yerini göstereceksin.
4. Programı MCS içinde yazacak yada dosya olarak yükleyeceksin.
5. Üstte yer alan kutu içinde 12F675 işlemcisini seçeceksin.
6. F9 tuşuna veya Compiler butonuna basınca derlemesi gerekir. Hata varsa elbette hataları ya satır sıra numarası ile bildirecek ve hatanın cinsinide belirtecektir. Genelde ilk hatalı satırada otomatik gitmektedir.
Ete

huseyin

hocam şimdi yaptim Allah razi olsun ccs c yi biraktim artik basic ile başlayacam programlamaya kitabini aldim sizin derslerinizi de izleyecem
ve nasipse sizin de sayenizde çözecem programlamayi

KAZIMUGUR

Biz @ETE hocamı c ci yapacağız derken sen c bırakıp basic mi ?
Kafadan sıkmak lazım... :o

veli dayı

Kazım hocam bize c yi öğretecek ete hoca gibi değerli birini nereden bulacağız.bak adam ne güzel anlatmış pic basici.elektroniğin esinden anlamayan bir arkadaşım(laborant) şimdi program yazıp 16f84a nın içine atıyor.animasyon yapıyor.

huseyin

programlamaya ilk ccs c ile başladim ufak programlari yaziyorum led yak sondür shef register sür vs. ama ayrintisina giremiyorum bir yerde tıkanip kaliyorum ve formlarda yardim istedigimde ya kimse bilmiyor yada yardimci olmak istemiyor ama ete hocam sagolsun bu konularda bize yardimci oluyor ve basic dili c ye göre programa daha hakim ne yazdigini biliyorsun en azindan basic ile başlamaya karar verdim