Negatif voltaj ölçümü nasıl yapilir

Başlatan fatih88, 30 Ekim 2019, 10:01:04

fatih88

Sayın form üyeleri
İşim gereği ayarlı simetrik güç kaynağı ihtiyacım çok fazla oluyor basit ve ucuz bir güç kaynağı yaptım işimide gayet iyi görüyor lakin ister istemez bazen çıkış transistörlerini bozduğum oluyor
Pozitif gerilimde voltmetrem var iki gerilimide onu referans alarak veriyorum (gerilim ayarı stereo pot ile ayarlaniyor) negatif voltaj transistörün delindiğinde voltajı direkliyor haliyle ben bu gerilimi voltmetreden göremediğim için -35v gerilimi sisteme vermiş oluyorum piyasada negatif gerilimi ölçebilen bir voltmetre bulamadım bildiğiniz negatif ölçebilen bir modül varmı veya ben bu gerilimi nasıl terslerim daha olmadı mcu ya nasıl negatif voltajı okuturum
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

elektro77

(-) ibaresi önemli değilse herhangibir volmetrenin ölçüm uçlarından siyah olana beslemenin negatifini voltmetrenin ölçüm uçlarından kırmızı olanada beslemenin 0 ucunu bağla olsun bitsin.
eksi gerilime göre 0 pozitiftir.bunu biliyoruz heralde.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

fatih88

- ibaresi önemli değil galiba piyasada satılan 10-15 tl aralığındaki voltmetrelerden hiç kullanmadınız bunların 3 kablosu var 12v gnd ve ölçüm ucu ölçüm ucunu (-)voltaja deydirdiginizde malesef gerilim okuyamıyorsunuz üretici firmaya göre ya displayların 3 noktası yanıyor yada displeyde 3 çizgi görüyorsunuz

www.fayelektronik.com

elektro77

eviren tipinde opamp devresi ile negatif voltajı 0....+5 volta dönüştür. örnek şema aşagıda.
pic adc ilede 5volt ölçümünü 35volta denk gelecek şekilde hesaplayıp lcd de göster.
en iyi yol bu galiba. 10-15 tl yi geçecek ama yapacak bişey yok başka.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

fatih88

Bunu düşünmüştüm ama pic ile değil vazgeçme sebebim kullandığım voltaj opampın besleme gerilimin geçtiği için çok kafa yormamıştım başka bir çözümü yoksa mecbur mcu kullanacağım ilginiz için teşekkür ederim
Daha basit bir yol varmı bilmiyorum ama varsa fikirlerinizi bekliyorum
iyi aksamlar

www.fayelektronik.com

elektro77

buda kendi tasarımım olan ama gerçekte ne gibi sonuçlar vereceğini bilmediğim adc ile simetrik ölçüm opamp devresi.
Daha basit bir fikir aradım ama bulamadım. birçok sitede bu tartışılmış. en iyi yolun opamap olduğuna karar verilmiş gibi görünüyor.
ayrıca daha basit bir yol olsaydı o voltmetreyi üretenler yapardı diye düşünüyorum.
Ne kadar mantıklı konuşurum bilmem ama bence bu iş için negatif voltajı pozitife çeviren bir devre elemanı icat edilmeli.

fatih88

Uğraşınız için teşekkür ederim deniyecem iyi aksamlar

www.fayelektronik.com

fatih88

Arkadaşlar negatif voltaj ölçmeyi icl7107 ile yaptım gayet iyi pic e ihtiyaç kalmadı 😁😁😁 test fotosu yok ama ilk çalıştırdığımda çektiğim foto

image host

www.fayelektronik.com