Hc05 kullanımı

Başlatan qwert, 21 Kasım 2019, 23:47:18

qwert

Merhaba Bı konu hakkında yardım almak istiyorum yardımcı olacak arkadas varsa  bu hc05 modulunu ve  12f675 kullanarak telefon ile 1 adet röle kontrol etmek ıstıyorum ama Bı turlu yapamadımda

Elektronikprojem

12f675 içerisinde donanımsal uart yok. İletişim kısmında sıkıntı çekebilirsin.
Tam olarak yapamadığın şey nedir?

qwert

Anladım bu konuda yeniyimde biraz burada arastırma yaptım ve İnternet ortamında Bı kod bulamadın pbp olarak Bı Hc05 almıştım onunla ugrasıp bu devreyi kurmak ıstemıstım kendimi geliştirmek acısınadan bilgi amaclı Bi yol gösterirseniz sevinirim

ete

BU işlerde yeni olanların başlangıç projeleri var onlarla meşgul olmaya bak ve kendini geliştir.
Bu proje programlamayı iyi bilenlerin bile zorlanabileceği kod yazımı gerekitiriyor.
Yok ben hallederim diyorsan öncelikle haberleşme emniyeti açısından UART yada USART 'ı bulunan bir işlemci seç. Mesela 12F1822 bu iş için uygun oda 8 bacaklı ve aradığın özellikleri mevcut.
Tavsiye olarak söylüyorum. Yeni başlayanların yada bu işleri az bilenlerin 12F675 den uzak durmasını öneriyorum. Dahili osilatörü dorğrulama kodu ile çalışıyor ve bu kod program hafızası son adresinde kayıtlı. Çoğu kişi entegreyi sil komutu ile silince bu kod da siliniyor ve çalışmaz oluyor. Kodu yeniden üretmenin yolları var ama herkesin yapacağı işler değik. Uzak durmak en iyisi üstelik diğerlerine nazaran geri zekalı diyebileceğimiz bir işlemci  uzak durmak en iyisi.

Burada bilmediklerini sorabilirsin. Yada takıldığın nokataları aşmak için yardım alabilirsin. Ama işin tamını kastedip bana yardım edin deyince kimse etmez nasıl edeceklerini bilemezler.
Sen işe başlayacak ve bir noktada takılacaksın ve şurada takıldım nasıl aşarım diye soracaksın.
Kısaca genel anlamda yardım yerine spesifik ve bir noktaya odaklı yardımlar istemek almanın yolu olarak gözüküyor.

Ete

qwert

Anladım hocam Bı arastırayım bakalım ben örnek Bı kod varsa onun üzerinde calısırım diye sormuştum ilginiz İcin tesekkurler

fatih88

12f675 ile rs232 haberleşme yok php da software ile varsa bilmiyorum c ile uğraştıgım için bilmiyorum sizin kendinizin yazması gerekir biliyoruz ki uart haberleşme 8n1 formatında çalışır yani 1 tane start biti 8 adet data biti ve 1 adet stop biti olması gerekir party kısmına hiç girmiyorum
Sadece bunu bilmemiz yetmiyor bu değerlerin arasında belli bir gecikme olması gerekiyor o da baud rate yani bizim donanimsal uarta 9600 yazıp gectigimiz yer baud rate datalar arasındaki süreyi ayarlıyor bu süre ne olmalı onuda bu şekil buluyoruz
Frq 4mhz ise 4/4=1mhz 1000000us
Data arasındaki süre 1000000/9600=~
104us olması gerekiyor
Data alman için senaryo oluşturalım
Sadece data alacağımız için belirlediğimiz bacaktan 0 gelmesini bekleyeceğiz yani start bitini 0 geldiğinde hemen for döngüsüne gireceğiz ve her data alımında 104us bekleyeceğiz ve stop bitini gördükten sonra datayı yorumlayıp çıkışa ne yapmak istiyorsak röle led gibi onu high veya low yapıp tekrar yeni veri gelmesini bekliyoruz
Umarım faydalı olur yanlışım oldu ise diğer form üyeleri düzeltirse sevinirim iyi günler
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

qwert

Calısma mantıyı bu olacak yani anladım hocam c dilinde bulmuştum ben kod ama ben pbp ile nasıl yazarım diye arastırayım yapayım diye buraya yazdım Bı yol olur dıye burada
ben islemciyi degistirerek bu işlemler üzerinde durarak Bi ugrasmam gerek galiba

fatih88

Bencede mcu değiştir sebep 675 gerçekten sıkıntılı oscal değerini kaybedersen yani 675 silersen çalışmaz hocamda demiş zaten biraz birşeyler karala takildigin yerde sor kesin ete hocam yardımcı olur
Kolay gelsin
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

qwert

İlyas KAYA

Serin komutu kullanarak hc05 den gelen seri verileri alabilirsiniz.
Hc05 in baud hızı genelde 9600 dür buna göre serin komutunu yapılandırin.

Aşağıda ete hocanın eğitim konusu linki var.
Konuyu inceleyip dersi indirin.

https://etepic.com/index.php?topic=18.0
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

qwert

Anladım hocam biraz sekillenmeye basladı kafamda yardımın İcin tesekkurler