Sıcaklık kontrol paneli yada ünitesi

Başlatan ete, 19 Aralık 2019, 09:53:57

ete

Arkadaşlar,
İşlerini yaptığım bir firmaya panel tipi sıcaklık kontrol ünitesi gerekiyor.
Aslında aldıkları bir sistemin üzerinde NOVUS N1100 marka (brezilya üretimi) bir alet var arıza yapmış yerine koyulacak bir eleman aranıyor.
Genel özellikleri 4 parametreye bağlı 5. ci parametrede ebatları olur herhalde. Zira sökülecek aletin yerine girmeli.
Aranan Özellikler şunlar
1. 220VAC ile çalışabilmeli
2. 4-20 ma giriş soketi olmalı
3. 4-20ma çıkış soketi olmalı
4. Bir diğer özellikde otomatik PID ayar ve kontrol sistemine sahip olmalı.

Şöyle bir araştırma yaptım. Piyasada bir sürü marka gördüm. Ancak hemen hepsinde direk Thermokupl girişi yada başka bir deyişle sensör girişleri direk yapılmış. Çıkış olarak obsiyonluda olsa 4-20 ma görüyorum ama girişi olan göremedim. Çok iyi bildiğim bir alan değil bu nedenle tecrübesi olanların bilgisine müracaat etmeye karar verdim.
Bilen arkadaşların bana tip model ve nereden alacağım konusunda yardımcı olmalarını rica ediyorum.
İlgilenenler için NOVUS linki,
https://www.novusautomation.com/downloads/Arquivos/manual_n1100_v40x_e_english.pdf
Hatta ben bu işi hallederim diyen var ise firma ile görüştürüp ayarlayabilirimde. Zira kullandıkları bir kurutma fırını üzerinde 7-8 tane var bu aletten. Geçenlerde biri daha bozulmuş idi. Yedekte vardı onu kullandılar.

Ete

ahmet_zxc

ete

Ahmet teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.
Eminim bir çok firmada mevcut bu alet. Ancak ne hikmetse detay vermiyorlar. Aletin 4-20 ma girişi varmıdır belirtmiyorlar bende anlmakta zorlanıyorum. Bak ENDA ne güzel belirtmiş neyi var neyi yok. İlk sıradak aletde aradıklarımız mevcut gözüküyor. Üniversal bir alet olduğunu düşünerek ufak da olsa bir programlama (yada seçim yapma diyelim) ihtiyacı olsa gerek. Yoksa nerden bilecek ne yapacağını bu alet. Bu konuda deneyimi olan biri var ise ufak bir açıklama işime yarayabilirdi.

Neyse ben aletin PDF ini inceleyeyim bakayım ne yapılabilir.

Ete

ahmet_zxc

evet abi aynen dediğin gibi ufak bir parametre ayarlaması gerekiyor.

mesela sen 4-20mA i 0-100 derece sıcaklığa döndüreceksin. sıfır şudur, 20 budur demen lazım.

bunun dışında birçok ayarı daha var.. kitapçık sana (tek A4 kağıdı) yol gösterecektir.

cihazı eline al, en fazla 10-15 dakika sonra bukadar mı kolaymış diyeceksin.

içinden programlama için gerekli bilgiler vs çıkıyor, dediğim gibi;

istediğin giriş çıkışa sahip cihazı eline alman yeterli diye düşünüyorum, ve bütün firmalarda var...