Cihazda Aşırı yavaşlama

Başlatan elektro77, 20 Aralık 2019, 14:12:00

elektro77

Elime gelen bir ses cihazının arızası menünün aşırı şekilde yavaşlaması idi. Ses açmak için tuşa basıldığında bile ses açma işlemi 10 sn sonra falan oluşuyordu.
Ben kristalin buzulduğunu düşünerek 12 mhz kristali yenisi ile değiştirdim ama sonuç değişmedi. 12 mhz kristal yerine 24 mhz kristal bağladığımda ise sistem eskisine nazaran hızlandı.
Bilgi dağarcığıma göre kaynak kodlarda fuse bilgisi değiştirilmediği için 24 mhz kristalde çalışmaması gerekirdi diye biliyorum. Bunun açıklaması nedir. işlemci bildiğimiz bir işlemci değil. 80XX tipi bir şey.
 Arızanın sebebi başka ne gibi bir sebebten olabilir diye düşündüm ama bir sonuca ulşamadım.
 Bu durumun açıklaması ne olabilir.
Cihaz marka modeli:
BOTS A-70 ses sitemi
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Elektronikprojem

Kutusu metal ise pcb yolları metale değebilir ondan dolayı olabilir.
Benim yaptığım saat sayıcı ürününde başıma gelmişti.
Metal kutu içerisindeki kanala oturtuyordum pcbyi. Orda metalle kısa devre yapıp yavaş çalışıyordu. Yani kısaca işlemcinin bacaklarından kısa devre olanlar var mı onlara bak.

elektro77

Alıntı yapılan: Updating - 20 Aralık 2019, 14:20:19Kutusu metal ise pcb yolları metale değebilir ondan dolayı olabilir.
Benim yaptığım saat sayıcı ürününde başıma gelmişti.
Metal kutu içerisindeki kanala oturtuyordum pcbyi. Orda metalle kısa devre yapıp yavaş çalışıyordu. Yani kısaca işlemcinin bacaklarından kısa devre olanlar var mı onlara bak.

Kutu dışına çıkartıp deniyorum. Asıl merakım 12Mhz lik bir işlemcinin 24 Mhz de nasıl çalışabildiği aslında. Bunu bir picte yapsak çalışırmıydı. Yani define osc 12 MHZ de ayarlı iken 24 mhz kristal kullanılsa pic çalışırmıydı.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

İşlemci bağladığın kristal hızında çalışır. Ancak gecikme ve kullanılıyor ise Timer komutları orjinal değerlerine uymaya çalışır ve ondada kristal farklı olunca ortaya bazı uyumsuzluklar çıkabilir. Yeninesil işlemciler data sheetlerinde belirtilen frekanslarda sorunsuz çalışır. Bu konuda sınırlar aşılırsa yine çalışırlar ama bir yada birden fazla durumda hata yapabilirler. Çoğu zaman bu hataları farketmezsin ancak bazen sorun gün yüzüne çıkar. Anlayacağın yüksek frekanslar, işlemci sınırlarının dışında ise risklidir.
Ete

furkan41

Büyük ihtimal bir girişten iyi şekilde parazit almaya başlamış cihaz ve başka bir tuşa basılıyor gibi algılıyor buda programı meşgul ediyor gibi geldi bana. devre kartını güzelce tinerle bi temizlemek lazım.

Daha sonra var ise , osilaskop ile bacakları biraz gözlemle parazit varmı veya bozulma ? ayrıca şunu sorucam menüde yavaş kalıyor dediğin.

Menüde ki volume seviyesimi 10 sn sonra istenilen seviyeye geliyor ? veya istenilen volume seviyesi Hoparlöre 10 sn sonra mı etki etmeye başlıyor. veya ikisi aynı andamı gecikiyor ?

bunlar biraz önemli çünkü. hiç olmazsa arıza alanını daraltır. ayrıca logic analyzor var ise onun ilede girişleri kontrol etmeni öneririm. fakat yazılımsal filtre özelliği var ise kapat. yoksa orada bir parazit var ise filtre olayından dolayı göstermeyebilir.