Röle Muadili Bir Kompanent

Başlatan Serk@n, 15 Ocak 2020, 23:59:41

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar...

Küçük bir projem var. Devrem, 1/1 ses trafosuyla telefon hattına bağlanarak ses alma/gönderme işlemi yapıyor. Telefon hattını 5V.luk mini bir röle ile açıp kapatıyorum. Yaklaşık 90 mA. akım çekiyor. Devremi pille biraz daha uzun süreli çalıştırabilmek istiyorum. Çekilen röle akımını düşürebilmek için alternatif yollar arıyorum.

Mesela optoküplörle bir tristörü sürsem sağlıklı olur mu? Kapatma işleminde anot ve kotodu bir röleyle kısa devre ederim, diye düşünüyorum. Tristör ve röleyi kısa bir müddet tetikleyeceğim için akım kazancını bu şekilde elde edebilirim diye düşünüyorum. Fakat ses iletiminde bir sorun olur mu? Tristör DC'de çalışan tek yönlü bir eleman.

Veya fotodiyak ile triyak mı sürmeliyim?

Veya başka bir alternatif...

Kıymetli hocalarımdan yardım bekliyorum.

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

kartal_0689

TURKEY/ANK

Elektronikprojem

ufak bir manyetik alan ile reed role kullanarak da yapabilirsin

ete

DC de çalışan her türlü eleman bu konuda sorun çıkartır diye düşünüyorum.
En iyi çözüm en az akım çeken bir röle kullanmak yada puls ile konum değiştiren rölelerden brini kullanmak olur diye düşünüyorum. Bazı röleler bir kere aç komutunu verdiğin zaman çeker ama sen gerilimi kessen bile aynı konumunu korur. Pasif olması çin tekrar bir puls vermen gerekir. Bu rölelerden birisi en iyi çözüm olak gözüküyor. Piyasada "Latch Relay" diye isimlendiriliyorlar.
Bende bir tane olması lazım kaç volt hatırlamıyorum ama piyasada da belki bulabilirsin.
Bir araştırayım dedim baktım aynı zamanda Bistable Röle diyede adlandırılıyormuş. Aşağıdaki linkte buldum belki işine yarar.

https://www.karakoydepo.com/urun/schrack-rts3ta12-012vdc-1n-0-16a-inrush-bistable-role-20ms-165a

Elbette akla hemen tirac ile devreyi açıp kapatmak geliyor ve aslında o kısım için en uygun elemanda o gözüküyor. Ama triac bir kere aktif edildimi tekrar pasif olabilmesi için devredeki gerilimin kesilmesi gerekir. Bu iş şebekede sıfır geçişlerinden yararlanılarak yapılıyor. Ama telefon hattında bir sıfır geçiş varmıdır bilemediğim için bir şey söylemek zor.

Ete

Serk@n

Ete hocam aradığım eleman bu olmalı. Çok teşekkür ederim.

SSR'lerde sürücü elemanlar sanırım triyak. Gözlemlediğim kadarıyla telefon hattında triyak kullanmaya müsait eksiye düşen bir AC akım yok.

Manyetik alan röleleri de led kadar akım çekiyor. Fakat devrem telsiz odasında kullanılacak. Manyetik alandan etkilenir mi diye tereddüt ediyorum.

elektro77

triak ses ile ilgili devrelerde sadece hoparlörleri korumak amaçlı kullanılır. Bunun dışında ses ile ilgili devrelerde triak ve tristör kulanımı pek yoktur.
Kullanım amacı ise; ses çıkış transistörleri bozulduğu zaman hoparlöre dc+ veya dc- bir gerilim gönderir. Buda hoparlörün yanmasına neden olur. Hoparlörün yanmasını engellemek için DC protection Veya dc dedection devresi kurulur ve herhangibir dc görüldüğünde çıkş katı kapatılır. Yada bu devreye bağlı bir sigorta attırılır. Aşağıdaki devre buna bir örnektir. Bu devreyi çok kaliteli ve ticari bir amplifikatörün şemasından çıkardım.

Devrede ses çıkışından + veya - gerilim geldiğinde cr151 veya cr152 tristörleri 47k direnç üzerinden iletime geçer ve CR128 triyağını iletime sokar.
Bu nedenle triağın mt2 ayağından gelen + veya - gerilim gnd ile kısa devre edilip sigortanın atması sağlanmış olur. Buda aşırı pahalı olan hoparlörü korumuş olur. C125 non polarize kondansatör ise; cihaz ilk enerjilendiğinde amplifikatörün besleme blok kondansatörlerinin şarjı sırasında kondansatörlerdeki kapasite farkından dolayı ses çıkışında oluşan düşük dc gerilimleri elemine edebilmek için bir nevi geçiktirme olarak kullanılmıştır.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

onurinci

CLARE OptoMOS and Power Solid State Relays diye aratırsanız bu iş için bolca komponent bulunur,

piyasa jargonu optik röle diye geçer..

Serk@n

Alıntı yapılan: Updating - 16 Ocak 2020, 08:27:38ufak bir manyetik alan ile reed role kullanarak da yapabilirsin

Updating

Reed roleler yakındaki bir mıknatıstan etkileniyormuş. Kutu içindeki bir devrede bulunan reed rolenin böyle bir etkilenme riski var mıdır, bu konuda bir bilginiz var mı?

ete

Reed Röle zaten Mıknatıs ile çalışan bir röledir. Kutu içinde de olsa ve kutu lastik ise yakınlaşan bir mıknatıstan etkilenir.
Ete

Serk@n

Alıntı yapılan: ete - 06 Şubat 2020, 12:06:54Reed Röle zaten Mıknatıs ile çalışan bir röledir. Kutu içinde de olsa ve kutu lastik ise yakınlaşan bir mıknatıstan etkilenir.
Ete

Ete hocam

Aliminyum metal kutu kullanarak bu sorun giderilebilir mi?

Serk@n

GR104 S700/62 5V REED RELAY RÖLE Tek Kontak N/O 5VDC

ahmet_zxc

reed role bahsettiğiniz şekilde manyetik alandan etkilenmez.

direk olarak birkaç cm yanına mıknatıs yada benzeri birşey yaklaştırmazsanız sorunsuz çalışır.

Serk@n

Reed roleleri sipariş vermiştim. Geldiler. Randımanlı bir şekilde çalışıyorlar. Herkese teşekkürler.