PFC den Anlayan Var Mı ?

Başlatan rayman, 18 Ocak 2020, 12:01:49

rayman

Bu iki devre bir birinden farklı olarak şöyledir :

NCP1653A olan çalışma 67khz dir.

NCP1653 düz olan ise 100khz.

Bu iki şemada 67khz-100khz olarak iki farklı dizayn yapılmış vede diğeri daha fazla güçlü mosfet sayısı 2 olduğu için.

Ancak 67KHZ olan çalışmayı yaptım fakat entegreden frekans alamıyorum . Sadece 1-2khz dalgalanma yapıyor trafodan osc. sesi geliyor . Trafo : EER35 . Acaba entegremi bozuk ? Çok saçma ya çalışmaması ?
Entegre bozuk olsa diğer tarafta 1 amperlik olan 15 volt ufak smps yi çökertirdi. Ama Entegreyi test bile edemiyorum.

elektro77

bir kitap yazılabilecek bir konuda sorunuz verdiğiniz bilgiler açısından çok yetersiz kalmış. Cevap alabilmeniz zor.
R55 direncinin 680ohm değil 680kohm olması gerekiyor. Heralde bu nedenle daire içine alınmış. Eğer 680 ohm taktıysanız entegre bozulmuş olabilir.Ncp üzerinde 15 volt besleme değerine ulaşabiliyormusunuz.
1-2 khz bir salınım oluyor demşsiniz. Bu salınım dan sonra hemen kapanıyormu cihaz. (eğer böyleyse Sorun R2 direncindedir.yANİ Rs direncini daha düşük takın değerde takın)
diğer tarafı çökertirdi dediğiniz ne. yani diğer taraf çalışıyormu. 15 volt alıyormusunuz diğer taraf dediğiniz yerden. Sorununuz sadece 67khz çıkmamasımı. ANlamadım.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

rayman

Sizde beni anlamamışsınız vede konuda yüzeysel bilgi vermenize katılıyorum ancak :  680 ohm direnci ben işaretledim. Orada 680k direncide taktım. Datasheetine bakarak. İki şema farklı vede 67khz-100khz. İlk önce NCP1653A entegresi olduğundan 100khz şemayı dikkat etmeden montajladım. Top221 li adaptör devresi var harici . Sadece NCP1653 ü çalıştırsın diye. Pfc nin voltajı 90 volta kadar düşünce bunu çalıştıran yani 15 voltu çalıştıran devreninde 90 volta düştüğünde hala 15 volt verebilmesi için gerekli. Ancak  sisteme ne yaptıysam maalesef 1-2khz de salınım yapıyor . Entegre ya alır almaz bozuktu yada başka problem var. Çünkü bozulsa  içinde transistör sürücü kısım arıza yapardı vede buda 15 volttluk adaptörün tekrar arızalanmasına sebep olurdu. Hatta entegreye dışardan enerji veriyorum hiç akım dahi çekiyor. Sanki bir yerden kontrol ucu alması gerekiyor yani Fb. gibi . Bu kısımda pcb de doğru. Ama yine yok

elektro77

Rs direncini kontrol edin. Ncp1653 ün datashetine bakınca CS PİNİ İLE İLGİLİ aşağıdaki ifadeler geçiyor.

Current Sense Pin Offset Voltage (Is = 100 uA)  max:30 mV olması gerekiyor.
Gerekirse  0.01 ohm 2 direnci paralel yapıp bir deneyin.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

rayman

Rs direnci 680k dediğin direnç mi ? O zaten 680k vede akım çekmediğine göre entegre bozuk değil diyorum. Ancak entegreyi başka bir şekilde test edemiyprum .

rayman

Alıntı yapılan: elektro77 - 18 Ocak 2020, 15:53:01Rs direncini kontrol edin. Ncp1653 ün datashetine bakınca CS PİNİ İLE İLGİLİ aşağıdaki ifadeler geçiyor.

Current Sense Pin Offset Voltage (Is = 100 uA)  max:30 mV olması gerekiyor.
Gerekirse  0.01 ohm 2 direnci paralel yapıp bir deneyin.

Bu dirençler bende 5 tane 5 watt 0.1 ohm değerinde.. Yani paralael 6 tane bağlayınca 0.0167 ohm yapıyor. Bu değerde kısa devre kadar önemli şey fark ettirmemesi lazım.

elektro77

sizin şemada da hata var. R2 direncinin gnd işaretli tarafı köprü diyorun katotuna bus yazan tarafı ise mosfetin source ne bağlanması gerek. Yani bus ile gnd yer değiştirmesi lazım. Aşağıdaki gibi olması gerek

elektro77

Alıntı yapılan: rayman - 18 Ocak 2020, 16:08:54Bu dirençler bende 5 tane 5 watt 0.1 ohm değerinde.. Yani paralael 6 tane bağlayınca 0.0167 ohm yapıyor. Bu değerde kısa devre kadar önemli şey fark ettirmemesi lazım.
fark ettirir. Bu entegre gıcıktır. olması gereken değerin üztünde bence

rayman

Datasheetinde öyle göstermiyor ama . Ayrıca gıcık ama hala anlamış değilim .

rayman

Yüksek güçlerde kolay bulunur stabil çalışacak pfc devresi var mı  ? İR1150S var oda pahalı vede çok detay yok

rayman

Bu arada bu direnç bukadar fakr eddiriyorsa '' Bus '' pini ki zaten 0.0167 ohm üzerinden Köprü diyottaki akımı ölçecek gibi. Ama ben bu köprü diyotu kablo ile kartın diğer kısmına taşıdım. Ama 8.2k direnç yani hangi noktaya bağlı ise o bölgedeki akım değişkenliğini ölçecek fark eden birşey yine yok. En azından frekans çıkmıyorsa artık entegre bozuk diyeceğim .

omertopcu82

Arkadaşlar devre şemasını göremiyorum ben bu ilgili konu için ama.