T

PİC16F628A 20K PWM LE MOSFET SÜRMEK İSTİYORUM

Başlatan ta2mix, 21 Nisan 2012, 13:47:10

ta2mix

Arkadaşlar elimde 160V 14A dc motorumu sürmek için devremi oluşturdum 220 volt ac yi kbp3510 köprü diyotla ve 1500mf 450v kondansatörle doğrultup motora uygulayacağım, dc 280volt oluyor. mosfet olarak irf460 gibi güçlü bir mos var elimde pwm max değerini  motorun çaılşacağı 100 volta tekabul eden %36 ya ayarladım. Bu değere 30 adımda ulaşıyor. aşağıdaki kod a acceleration ve decceleration ramp eklemek istiyorum.ekte isis similasyonunu koydum çalışan devrenin osiloskop çıkışlarıyla aynı
pic devresi ve cod nette yaygın var

Ancak sürücü entegresi ir2117 ve 2110  ile high side sürdüğümde 2117 ler çalışmadı muhtemelen bozuklardı. 2110 u  H ucundan sürdüm  (bu arada denemelerimi önce 15-30 voltla yapıyordum) çalıştı ancak pwm duty %80 üzerine çıktığımda bozuldular. bu sürücüler 5 nolu pinden source ucuna bağlanıyor yani yüksek gerilime maruz kalıyor gerçi 600 volta uygun  sonuçta niye yandılar anlamadım bu yüzden low side sürmeye karar verdim. bunun için uygun sürücü ne tür bir şema tavsiye edersiniz. ve motor geri beslemelerini nasıl etkisizleştirebilirim
    bu arada pic ten sürücüye direk girilebiliyor ve yük altında değilken 2110 osiloskop çıkışları mükemmel

zip pass  :  etepic

mierdogan

"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

ta2mix

cod ve butonlar hazır olmasına ragmen bu motor tek yönde dönücek mosfet kalabalığı olmasın diye

rercan

motorun kalkınma akımı yüksektir ondan yakıyor olabilir .

ixys 200 n 60 igbt kullan birde snubber devresi ekle diyotlu. co krahat edersin . 7 € civarı bi fiyatı var . özdisan elektronik türkiye distribitörü
ilk anlık akımı o motorun 100 amperi bulur.

ta2mix

yananlar mos diil mos sürücüleri ve zaten küçük motorlarda yandı büyügü sürmedim

rercan

ir2110 un girişine 10 k ile girmeyi denedin mi

ta2mix

2110 un giriş empedansı zaten yüksek dedimya pic ten çıkış ayağı direk girmeme ragmen ne pic çıkış sinyali nede 2110 çıkış sinyali yamulmuyor iyi yani.  sanırım pwm duty %80 in üzerine çıkınca oluyor oda mosfettin gate empedansı dc ye yaklaştıkca düstüğündendir

mierdogan

Mosfetin source ve drain arasına yakın bir yere shocky diyot eklemeyi deneyin belki birde sürücü beslemelerine 300 nf kondansatör ekleye bilirsiniz
"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

ta2mix

bu cod da max dutycycle % 45 sınırlarken frekansın düştügünü osiloskoptan gördüm
nasıl 20k frekans değişmeden sınırlayacagımı anlatırmısınız

bu arada 16f628 20/p modelini kullanmayi unutmayin

mierdogan

ta2mix

Alıntı yapılan: mierdogan - 22 Nisan 2012, 23:01:55
Çıkışın nereden ölçütünüz?

anlamadım osiloskop kullanıyorum. bu arada pwm çözünürlüğüyle oynayarak duty max degerini sınırladım ama 32 olan buton adım sayısı düstü tabi bu cod a 20mhz kristal için anidur butonunu (fren) iptal edip harici osilatör codları girmek fena olmaz

mierdogan

Konuyla alakası yok ama 2 bölgeden amatör sunuz sanırım hangi sehirdesiniz?

Kullandığınız devreye gelinceeee isin programlama kısmında pek yardımcı olamam fakat bu haliyle sizi çok sıkıntıya sokar...

Tek bir mosfet için bence
ir2110 kullanmayın tek bir 2n2222 daha çok is görür.
Ayrıca Pic çıkışına 270 oum luk bir direnç uygulayın.
Mos un drain ve source ucuna shocky ekleyin
Pic beslemelerini mutlaka kondansatorle filtre edin yoksa sürekli bozulur.
Mosfet sürücü kullanmak isterseniz bootstrap devresi kurun
İr bin sayfasında ir2110 uygulama notlarında var

Son olarak Pic pwm frekansını düşük tutmaya çalışın. Ete hocam umarım yardımcı olur

Daha fazla bilgi vermek isterim ama telefonumdan cevap yazıyorum biraz daralıyorum :)

Saygilar

ta2mix

ilginize teşekkür ederim zonguldaktan amatörüm

ir2110 elimde var zaten hight side sürersem 2n2222  Vce 250voltta olmaz low side için bakıyorum.
şuanda gate drain ve drain source arasına schottky diyot koydum.  +5v ve +15v filitrelerimde 7 adet kondansatör var. Pic bacaklarında 100n ve 5.1v zener bağlı.
    buton uçlarına 100n ve farklı kondansatörlerle denememe rağmen bazen pwm duty hem basışımda hem bırakırken değişiyor. ete hocam bunu yazılımla baska bir projede kesme ile halletmişti ben picin   input  tayin edilen uçlarının hangi değerlerde değiştiğini datasheet ini okuyarak anlamaya çalışıyorum tabi çalışıyorum ingilizce yok ya :)

pic i tamamen izoleye karar verdim pic çıkışına 4n36 100ohm dirençle  bağlandı pwm bu seviyede bozulmuyor. yalnız çıkışı direk te bağladığımda 4ma i geçmedi pic çıkış akımı anlayamadım. voltajsa 2.2 volta kadar düştü.(bu değerler osiloskoptan okundu)
buton çıkışlarınıda aynen izole ettim.

2 sıkıntım var biri pwm i rampalı yükseltip düşürmek digeride güç devresinde MİERDOGAN ın ki gibi tavsiyeler örnegin SCHOTTKY diyot kaç volt ve amperlik olmalı . rampayı nasıl çözerim gibi

mierdogan

Gate Drain arasına koymanıza gerek yok bendeki uygulamada yok ayrıca bendeki motor aşağı yukarı 18 A. ile çalışıyor yükte...

SCHOTTKY için örnek http://www.infineon.com/dgdl/IDH15S120_Rev2.0.pdf?folderId=db3a30431d8a6b3c011dbeca72db281a&fileId=db3a30431f848401011ff4d334dc532b

ta2mix

motor hızlanır ken sorun olmazda hız düşürürken ki feedback leri nasıl sönümlüyecegizki bunsuz