MCS windows 10 setup

Başlatan elektro77, 21 Ocak 2020, 16:47:10

elektro77

64 bite geçtim. Programları kurdum.
Fakat mcs de derleme yaparken çalıştığım proje masa üstünde olmayınca dosya yolunun çok uzun olduğu hatasını veriyor. D deki bir çalışmayı derleyemiyorum. illaki masa üztüne almam gerekli. bu sorunu nasıl çözebilirim.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Çözüm basit Desktop ta bir klasör aç ve derleyeceğin dosyayı oraya koy ve oradan derle
Yolu kısaltman lazım başka çaresi yok.

Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 27 Ocak 2020, 12:43:30Çözüm basit Desktop ta bir klasör aç ve derleyeceğin dosyayı oraya koy ve oradan derle
Yolu kısaltman lazım başka çaresi yok.

Ete

32 bit win 7 de bu gibi sorunlar yoktu. Sözde ileri versiyon bunlar.
Bu arada sitenin saati neden 3 saat geri. bunu hep merak ediyordum ama soramıyordum hocam.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Bu bir sorun ise ki bence değil windows ile tanıştım tanışalı vardır. Yol uzunluğu hiç bir zaman 65 karekteri geçemez. Bu genel windows yolları için geçerlidir. Ama MPASM de bu 62 ye düşmüş üstelik. Eskiden yoktu deme var idi. Senin yollar eskiden kısaymış demekki onu anlıyorum.
Site saati neden 3 saat geri bende bilmiyorum. Ayar modunda saat ayarı olarak Europe/Istanbul seçili ve otomatik doğru saati göstermesi gerekiyor. Ama göstermiyor. Araştırayım bakayım nasıl düzeltiriz.

Ete

Note: Site saatini düzelttim. Bende doğru görülüyor ama sizde nasıl acaba?

MC_Skywalker

Şu kuralı asla unutmayın;

Microsoft işletim sistemlerinde 5+3 ten uzun ve özel karakter içeren dosya adları hâla sorun çıkartmakta. Bu sorunun sebebi geriye doğru uyumluktan kaynaklanıyor.

Ne zaman ki eski FAT dosya sistemi desteği ortadan kalkar o zaman sıkıntı aşılır.

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 27 Ocak 2020, 13:28:35Bu bir sorun ise ki bence değil windows ile tanıştım tanışalı vardır. Yol uzunluğu hiç bir zaman 65 karekteri geçemez. Bu genel windows yolları için geçerlidir. Ama MPASM de bu 62 ye düşmüş üstelik. Eskiden yoktu deme var idi. Senin yollar eskiden kısaymış demekki onu anlıyorum.
Site saati neden 3 saat geri bende bilmiyorum. Ayar modunda saat ayarı olarak Europe/Istanbul seçili ve otomatik doğru saati göstermesi gerekiyor. Ama göstermiyor. Araştırayım bakayım nasıl düzeltiriz.

Ete

Note: Site saatini düzelttim. Bende doğru görülüyor ama sizde nasıl acaba?

Hocam daha 15 gun once win 7 32 bitte mvs4.00 ve pbp 2.60 kullanir iken D Klasoru icindeki bir klasorun icindeki klasorun icinde olan calismayi derleyebiliyordum. Simdi ise ayni dosyanin yolunun uzun oldugu hatasini aliyorum. BU bir gercek. Yaniliyor olmam imkansiz. Ve ben hic bir zaman MPASM de kurmadan calistim.fakat bende Comple and program option da MPASM yolu degil herzaman labcenter elektronik yolu gorunurdu. Bu sebebten olabilir. Bilmiyorum. Siz daha tecrubelisiniz.
Ek: D Deki klasor kisayolu masa ustunde ise bu durum degisirmi. Onceden oyleydi cunki. Simdi pc basinda olmadigim icin deneyemiyorum.
NOT: Saat duzelmis

ete

Derlemeye çalıştığın program bir klasör içerisinde. O klasör başka bir klasörün içinde ve oda diğer bir klasörde ise yol gittikçe uzamış oluyor. Yapman gereken yolu kısaltmak hepsi bu.
Adam toplam yol 62 karekter olacak diyor. Muhtemelen program veya klasör isimlerinide çok uzun kullanıyorsundur. Buda etkili tabiiki.
Örnek Vereyim. D:\Deneme\Altprogram\BasicProgramları\DenemeKlasoru  şeklinde tanımlanmış bir yol toplamda 50 karekter tutuyor. Derleyici buna birde MPASM yolunu ekleyince karekter sayısı 62 yi geçiyor. BU durumda D:\Deneme\Dene  şeklinde bir ayarlama yaparsan yol kısalmış olacak ve bu hatada ortadan kalkmış olacaktır.

Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 27 Ocak 2020, 22:38:44Derlemeye çalıştığın program bir klasör içerisinde. O klasör başka bir klasörün içinde ve oda diğer bir klasörde ise yol gittikçe uzamış oluyor. Yapman gereken yolu kısaltmak hepsi bu.
Adam toplam yol 62 karekter olacak diyor. Muhtemelen program veya klasör isimlerinide çok uzun kullanıyorsundur. Buda etkili tabiiki.
Örnek Vereyim. D:\Deneme\Altprogram\BasicProgramları\DenemeKlasoru  şeklinde tanımlanmış bir yol toplamda 50 karekter tutuyor. Derleyici buna birde MPASM yolunu ekleyince karekter sayısı 62 yi geçiyor. BU durumda D:\Deneme\Dene  şeklinde bir ayarlama yaparsan yol kısalmış olacak ve bu hatada ortadan kalkmış olacaktır.

Ete
Bunu sizinde dediginiz gibi denedim. Aynen soyle D:64yeni:yeni ama olmadi.masa ustune alinca oluyor ama. Bu eski sistemimde boyle degildi hocam. Bunun bir aciklamasi olmali.

İlyas KAYA

Windows 10 da c dizinine direk olarak programlar erişemez. Belgeler yada masaüstü gibi erişime açık klasörlere erişebilirsiniz. Bu güvenlik içindir.
Bunun sebebi ise uygulamanın yönetici olarak calistirilmamis olmasıdır. Uygulayi bir de sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştın.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

MC_Skywalker

Programlar Win 10'da kök (C:\)dizine güvenlik nedeniyler dosya oluşturamazlar. Programlar kullanıcının izinlerinin olduğu tüm dizinlere yetkisi doğrultusunda erişip okur/yazar.

Çalışmalarınız;

C:\PICprojeleri\

gibi klasör içinde oluşturup çalışırsanız hem sıkıntı çıkmaz, hem de derli toplu bir proje arşiviniz olur.

Celeron işlemcili ve 8Gb RAM'li Windows 10 Home 64bit laptopta PBP 3.0.10.3 Silver sürüm ile derlemede hiç sıkıntı yok.