Su Yüksekliği (SEVİYE) ölçüm,Yardım

Başlatan eprom_20, 14 Şubat 2020, 21:55:55

eprom_20

Arkadaşlar merhaba,
Sabit bir boru içine zemininden içine dolan suyun seviyesini şamandıra yardımıyla ölçmek istiyorum,
Boru boş iken şamandıra zeminde,su gelip yükseldikçe tabii şamandırada suyun kaldırma kuvvetiyle ve diğer ucundaki ağırlık vasıtasıyla yükseliyor ve su üstünde kalıyor.
Su seviyesi zeminden max 60-70 cm veya en fazla 1-1,2 m yükseliyor,yani ölçüm aralığı zeminden (0) en fazla (1 m)
Bu su seviyesini LCD ekranda okuyabilmem için pic ile nasıl bir donanım kullanabilirim (şamandıra ve ağırlığın bağlı olduğu döner tekerlek kısmında nasıl sistem kurabilirim)

Bulunduğu yer nedeniyle burada Ultrasonik sensör kullanamıyorum,o yüzden bu yöntemi kullanmak zorundayım

Yardımınızı ve fikirlerinizi bekliyorum,şimdiden çok sağolun

Hattuşa

http://butunsinavlar.com/sivi-seviyesi-olcme-ve-kontrol-elemanlari.html

burdaki teknikler işine yararmı? mekanik işçliğinize güveniyorsanız yapılması zor bişey değil

eprom_20

Tşk ederim,verdiğiniz linkdeki;
Bazışamandıralı sistemler mekanik olarak ölçüm yapmaz. Çıkışlarından elektriksel veya optik sinyaller alınarak ölçüm yapılır. Depo doluyken şamandıra yukarı hareket eder ve potansiyometrenin direnci azalır. Azalan direnç potansiyometreden daha fazla akım geçirir ve sürücü kabininde bulunan depo göstergesi (ampermetre) ibresi maksimum değeri gösterir. Depo boşaldıkça şamandıra aşağı doğru iner ve potansiyometrenin değeri büyür. Direnç değeri büyüyen potansiyometre az akım geçirir.
bu yöntem benim de devresini çizdiğim sistemle çok uyumlu ancak;o zaman potansiyometreyi koyup pic'e ADC giriş yapıp voltaj değişimine göre seviye hesabı yapacağız sanırım,,,

ete

Çizimdeki düzeneğe bakınca, şamandıra ağırlığı ile diğer uçta bulunan ağırlığın arasındaki denegenin çok iyi ayarlanması gerektiğini düşünüyorum. Su yok iken , şamandıra ağırlığı diğer uçtaki ağırlığı yenmeli ve şamandıra aşağı doğru inmelidir. Şamandıra suda üzmeye başladığı zaman suyun kaldırma kuvveti kadar bir ağırlık eksilmesi olacağı için bu seferde karşı ağırlık baskın gelip aşağı doğru inerek şamandıranın kalkmasını sağlamalıdır.

Şayet bu düzenek , mekanik olarak iyi çalışır ise ,ipin dolandğı tekerden sinyal almak sureti ile su seviyesi tespit edilebilir. Alınacak sinyal tekerin minimum su seviyesi ile maksimum su seviyesi arasında ne kadar döndüğüne bağlı olacaktır. Şayet bu sistem tekerin 270 derecelik bir açı yaratması şeklinde ayarlanabilirse oraya bir pot yerleştirilebilir. Böylece potun konumundan su seviyesi ölçülebilir. Şayet 10 tur gibi bir tur sayısı söz konusu olur ise yine oraya çok turlu hassas bir pot yerleştirilebilir ve yine direnç değişimine bağlı pot konumundan su seviyesi ölçülebilir.

Muhtelif mekanik zorluklar nedeni ile pot vs koyulamıyor ise oraya encoder tipinde bir düzenek koyulması uygun olur ve su seviyesinin 1cm değişmesi esnasında encoderin kaç puls verdiği ölçülerek suyun seviyesi hesaplanabilir. Bu sistemde kalibrasyon ve sıfırlama gerekli olacaktır. Minimum konumda sistem sıfırlanır ve sonrasında artışlar ve azalışlar hesaplanarak ara yükseklikler bulunmalıdır.
Pot sistemi en kolayı ve en sağlıklısı olur bunu unutmayın.
Boru şayet metal değil ise şamandıra yı bir kuvvetli mıknatıs şeklinde yaparak veya donatarak boru dışına her 1 cm de bir reed röle yada hall sensör yapıştırarak daha sıhhatlı ve garantili ölçümde yapılabilir.
Nasıl bir sistem kullanacağına karar verirsen ve sistemi okumada zorlanırsan yardım istersin yardımcı oluruz.

Ete

İlyas KAYA

Su seviye sensorlerinde en büyük sorun buharlaşan suyun metal parçaları paslandirmasidir. Ya kullanlan malzemeler alüminyum,  paslanmaz çelik yada galvaniz olmak durumunda dır. Paslanmaz ve galvaniz işlemek çok zordur.

Benim tavsiyem su geçirmez ultrasonik sensor alıp sensoru en tepeye yerleştirmek olur.

Jsn - sr04t olarak geçen ultrasonic sensor.

Kullanımı oldukça basit dir.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

eprom_20

"Boru şayet metal değil ise şamandıra yı bir kuvvetli mıknatıs şeklinde yaparak veya donatarak boru dışına her 1 cm de bir reed röle yada hall sensör yapıştırarak daha sıhhatlı ve garantili ölçümde yapılabilir."

Teşekkür ederim ETE Hocam, Boru metal ve konulduğu yer itibari ile olması gerekenden çok uzun yaklaşık 9 metre
Şamandıra tertibatı en üste yerleştirilmiş hem ulaşım sebebiyle, hem mahallinden ayar yapılsın gibi sebeplerle

o yüzden
"Pot sistemi en kolayı ve en sağlıklısı olur bunu unutmayın" döner tekerlek kısmına pot yerleştirerek ölçüm yapılırsa ve verim alabilirsem bu yöntem en ideali olacak Şöyleki; boru her ne kadar 9m olsada su zeminden max 1m
kadar yükseliyor yani ölçüm yapacağım aralık 0 ile 1 veya en fazla 1,2m
Tekerleğin bu aralıkta kaç tur döndüğüne bakarak çok turlu lineer bir potansiyometre kullansam (10K-100K gibi)olurmu ki?
Potansiyometre turu tekerlek turuna yetmezse o zaman sanırım encoder seçeneğine döneceğiz.

"Benim tavsiyem su geçirmez ultrasonik sensor alıp sensoru en tepeye yerleştirmek olur."
İlyas hocam çok Teşekkür ederim yardımın için;
Su zemin deliklerinden dolduğu için su yüzeyinde çok fazla dalgalanma da olmayacak yani ultrasonik sensör için çok ideal ama hem bulunduğu yer hemde boru çok uzun olduğundan bunu kullanamıyoruz malesef o yüzden şamandıralı sisteme geçtik

mg1980

Makara ve ipi su dışında ise ip üstüne bir mıknatıs, bir tabla üzerine de Ete hocamın söylediği şekilde
reed roleler konabilir...

eprom_20

mg1980,Teşekkür ederim;
şimdilik şamandıralı sisteme odaklandım,eğer 0-1,2 m yüksekliğe potansiyometre turu yetecek olursa onunla yapacağım sanırım hava muhalefeti nedeniyle deneyemedim,,,çok sağolun

eprom_20

Hocam merhaba kolay gelsin,
Seviye ölçüm hesabında sorun yaşıyorum hocam yardım edebilirmisiniz;

Seviyenin minimum değeri 317,00 maksimum değerini 319,00 göstermek istiyorum (0V-317,00-5V 319,00)

"Okunan değer 0-5 volt için 0-1024 olacağından okunacak değer başına volt değeri
' 5/1024 =0,0048828 olacaktır. Sayı çok küçük olduğundan bu değeri 1000 ile
'çarpmalıyız. Ohalde (Okuma/V)= 4,8828 bu değeri 256 ile çarpar isek
'4,8875 x 256 = 1250 değerini buluruz. Bu değeri kullanarak 32 bit işlem yapabiliriz.
'1250 değeri (5/1024)*256 değerine karşılık gelmektedir.
'sonuçta ADC HAM değerini bu sayı ile çarpıp 256'ya bölersek sonucu elde etmiş oluruz.
'ancak sonuç 32 bitlik sınırda olduğundan bu işi 32 bit çarpma ile yapıyoruz ve orta
'baytı aldığımızda ise zaten sayının 256'ya bölünmüş halini aldığımızdan başka bir
'işlem yapmadan sonucu elde etmiş oluruz."

Bu ADC hesap işlemlerine göre hesabı 5/1024 üzerinden mi yoksa 5/319,00 üzerinden mi yapacağım,
her iki hesap yöntemini denedim ama istediğim sonucu alamadım özellikle ondalık kısımda;
Diyelim ki Min:317,00 iken 317,99 dan 318,00 geçmesi lazım ama yaptığım hesapta 317,09 dan 318,00 geçiyor

318,50/1024=0,3103
0,31103*256=79,6
79,6*107=796
317-319 arası 2m fark var yani ölçüm aralığı,hesaplamaya çalıştım ama olmadı hocam yol gösterirmisiniz

' Volt=(((ham */ 1250)/100)/(5*2)/4)+317
       Volt=((ham */ 1250)/100)
      Mvolt=(volt//10)*(25/250)
     ' Mvolt=(volt//10/(5*2)/4)+317
  Volt=(Volt/10)

LCDOUT $FE,$C0," VOLT=",DEC3 VOLT,",",DEC2 Mvolt

ete

Anlatımı karmakarışık bir hale getirmişsin. Kısaca okunan adc değerine bağlı olarak seviye değerini Min 317,00 max 319,00 olarak göstermek istiyorum desen daha kolay anlaşılacak idi.
Bunun için 319-317=2 gibi bir değer çıkıyor. Küsüratlarıda hesaba katarsak virgülden sonra 2 hane küsürat istendiğine göre 200 değeri 0-5V ADC değerine bağlı olarak değişecek ama ekranda 317,00 - 319,00 olarak görülecek.
200/1023=0,195503421 bulunur. Bu değeri 256 ile çarparsak 50,04887586 gibi bir değer elde ederiz.
Bulunan bu sabit çarpan değerini 5005 olarak kullanacağız ama dikkat edersen 50 değerinin 100 ile çarpılmış halini kullandık.
O halde formülümüz;
Seviye= ((HAM*/5005)/100 )+31700 şeklinde olacaktır.
Hemen deneyelim,
ADC den okunan değer 1023 olsun.
((1023 x 5005)/256)/100=200 değerini buluruz. Buna 31700 eklerek bulunan rakam 31900 olacaktır.
Ekrana yazdırırken;
LCDOUT $fe,$80,"SEVIYE;",dec (seviye/100),",",dec (seviye//100)
şeklinde yazırabilirsin.

Ete

eprom_20

Hocam çok sağolun emeğinize sağlık,Allah razı olsun