3X3 RUBİK KÜP

Başlatan elektro77, 20 Şubat 2020, 11:29:15

elektro77

Kafama takılan Birşeyi araştırıyorum.
Beyin jimnastiği yapmak maksatlı ara ara 3x3 rubik küp çözmeye çalışıyorum. Ama bu güne kadar hiç çözemedim.
rubik küplerle ilgili bir formülden bahsediyorlar o formülü bilmiyorum. Öğrenmekte iste mi yorum. Öğrenirsem beyin jimnastiğinden çok ezber olacağı düşüncesindeyim.
Bir rubik küpü her seferinde sadece renklere bakarak çözmeyi başarırsam yazılımcı beynine sahip olduğum anlamına gelirmi?
Yada yazılımcılar rubik küpleri sadece renklere bakarak formülsüz çözmeyi başarabiliyorlar mı? Bu konuda bir fikri veya araştırması olan var mı?
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Rubik küpü çözmek ile yazılm yeteneği arasında bir ilişki olduğunu sanmıyorum.
Kendimden örnek verirsem iyi bir yazılmcı olduğumu düşünüyorum. Ama bir kaç defa elima aldığım bu küp'ü çözemedim. Ne yaptım ise olmadı. Bana çok karmaşık geldi ve bıraktım.
Küp çözmek de sanırım biraz eğitim (uğraşma) gerektiriyor. Zaman içinde deneye deneye kendine bir yol bulman ve sonunda onu çözmen gerekir ama uzun zaman alacağını düşünüyorum.
Zaman zaman karşımıza çıkıyor 2 dakikada küpü çözdü mesajları alıyoruz. Ama işin evveliyatından hiç bahsetmiyorlar. Belkide binlerce defa uğraşmıştır o vatandaş. Zaten dikkat ederseniz küpü nasıl çevirebildiklerinden bir el melekesi kaptıklarını kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. SOnuçta şunu söyleyebiliriz. Hiç bir iş çaba sarfetmeden kolaylıkla öğrenilmiyor.

Ete

Mayhoş

Evet belirli bir formülü var ama şöyle de bir gerçek var; bu formül çözümler sonucu ortaya çıkmış. Yani kendi çabanızla da çözseniz bir süre sonra o formüle denk geleceksiniz. Mesela ister istemez bir + şekli çıkacaktır önce. Sonra köşeleri yapmak isteyeceksiniz ve bir parçayı köşeye getirmek için uygulayacağınız yöntem hep aynı olacaktır. Bunu ister sağdan yapın ister soldan. Neticede aynı formül olacak.

Yazılım işinde de bu böyle değil mi zaten? Bir senaryoyu birden fazla şekilde çözebilirsiniz. Ama sürekli aynı senaryo için bir yazılım yaptığınızda en sade halini bulup o pratiklikte devam edersiniz. Birkaç satır tasarruf etmiş olursunuz, rubik küpte de birkaç hamle...

Ben de rubik küplerin yazılım yeteneği açısından bir faydası olacağını düşünmüyorum. Çünkü sürekli aynı problemi çözmeye çalışıyorsunuz. Yani bence bu durumda sadece dikkat yeteneğinizi biraz arttırabilir.