Arduino ve HC-06 AT Komutları

Başlatan ARM_CORTEX, 20 Mart 2020, 16:02:49

ARM_CORTEX

Arkadaşlar Merhaba;

Bir kaç gün önce yeni arduino ve HC-06 aldım. İlk olarak bluetooth modülün ismini değiştirmek istedim fakat bir türlü çözemedim. İnternetten baktığım kadarıyla AT komutları ile yapılıyor. Ama bendeki HC-06 AT komutlarına hiç bir cevap vermiyor.

Programım bu şekilde:

#include <SoftwareSerial.h>  //  Seri Haberleşme kütüphanesini ekledik
SoftwareSerial BTSerial(10, 11); // RX, TX  // BT için ayrıca bir Seri Haberleşme pini tanımladık
void setup() {
Serial.begin(9600);
Serial.println("Enter AT commands:");
BTSerial.begin(9600);  //BT Seri haberleşmesini 9600 ile başlattık*
}
void loop()
{
if (BTSerial.available())
Serial.write(BTSerial.read());

if (Serial.available())
BTSerial.write(Serial.read());
}

Bluetooth modül ilk geldiğinde üzerinde buton yoktu. Videolarda izlediğimde butona basılı iken enerji veridikten sonra ışığı uzun uzun yanıp söndükten sonra AT komutları ile çalışıyordu. Bende buton bağladıktan sonra enerjiyi verirken butona basıyorum. Işık uzun uzun yanıp sönüyor ama bir türlü AT komutlarına cevap alamıyorum.

Baudrate hatası olduğunu düşündüm. Yazılımda girmediğim baudrate değeri kalmadı hepsini denedim. Fakat Telefon ile hc-06 ya bağlantıktan sonra telefondan gönderdiğim bilgiyi Arduino serial monitörden okuyabiliyorum.

Örnek AT+NAME yazdığımda aynı yazıyı AT+NAME olarak ekranda okuyabiliyorum.

Yardımcı olarabilirmisiniz?

oguztkn

Merhaba,

HC-06'nın RX TX uçları 3.3v sınırındadır. Siz direk arduino nun pinlerine gerilim bölücü direnç koymadan taktıysanız modül arızalanmış olabilir bundan dolayı olarak da at komutlarına cevap vermeyebilir.

ARM_CORTEX

oguztkn ilk bağlantımda direnç kullandım fakat herhangi bir sonuç alamayınca dirençleri çıkartıp direk bağlantı yaptım ama sonuç yine değişmedi. Hiç bir şekilde AT komutlarına cevap alamıyorum. AT moduna giriş yöntemi olarak KEY pinini 5V çekmem gerekiyor olarak bir yorum gördüm. En son onu denedim yine bir sonuç alamadım. Bir türlü AT komutlarına giremiyorum.

Buna rağmen Bluetooth modül çalışıyor. Telefon üzerinden bilgi gönderdiğim zaman Arduino üzerinden okuyabiliyorum. AT komutlarına giremiyorum bir türlü.

Hattuşa

bende 20 gün önce arduino uno ile hc06 ya baudrate ve isim değişikliği yaptırdım hiç bir sıkıntı olmadı, yazıdığım kod netten aldığım koddu, özel bişeyde gerekmedi. pc de bulamadım kodları galiba silmişim. başka bir arduino veya başka bir kod bulup denemelisiniz tabi hatanın nerden kaynaklandığını bilmiyorsanız

ARM_CORTEX

pro-TR cevabın için teşekkür ederim. Şöyle bir durum var ortada;

1- Bir çok farklı kod yapısını denedim.
2- Telefon veya başka bir cihaz bağlantı yaptıktan sonra gönderdiğim bilgiyi alabiliyorum.
3- Kod içerisinde AT menüsüne girebilmek için bir yöntem veya özel bir kod satırı varmı?

Sorun yarım aslında Bluetooth modül açlışıyor. Sadece AT menüsüne giriş yapmıyor.

erhang

Ben bu sekilde yapmıstım hc05 yanlız 34 nolu pine baglantı yaplmadıgı zaman girmiyordu at komutlarına

ARM_CORTEX

Cevabınız için teşekkür ederim bir deneyeyim.Sonucu bildiririm.