PİC 16F628A İLE ŞİFRELİ KİLİT PROJESİ

Başlatan SAMUR, 09 Nisan 2020, 02:33:16

SAMUR

Herkese merhaba arkadaşlar ete hocanın pic basic derslerini bitirdikden sonra yıllar önce yapmış olduğum bir projeydi bu hatta ilk programı yazdığım yıllarda sene 2013  sadece proteusda testini yapmıştım sonrası 2 yıl önce gerekli malzemeleri alıp testini de yaptım gayet güzel çalışıyor. bu gün dosyaları karıştırırken faydalı olabileceğini düşünüp gerekli olan program dosyasını hex kodunu ve devre şemasını ekliyorum
Devrenin çalışması şu şekilde ;
Devreye ilk enerji verilme esnasında 3 numaralı butonuna basılı tutarsanız sizden direk yeni şifre girmenizi istiyor ve sarı led yanıyor 4 haneli olarak
şifreyi girdikden sonra şifreniz kayıt ediliyor ardından tekrar girdiğinizde şifre doğru ise yeşil led yanıyor + role devreye giriyor(3 sn süre ile) + sesli uyarı yapılıyor 3 kısa bib sesi
şifre yanlış ise kırmızı led yanıyor (2 sn süre ile)

Şifre belirleme işleminin ardından devre çalışıyor iken tekrar şifre güncellemesi yapılmak istenirse o zaman doğru şifre girilmesinin ardından yine 3 nolu butona baslılı tutup sarı ledin yanmasını bekliyoruz led yandığında elimizi çekip led söndükden sonra  istediğimiz şifreyi giriyoruz 4 hane olarak girilen şifrenin ardından yeşil ve sarı led şifrenin kaydedilmesinin ardından size aynı anda yanarak uyarı veriyor ve artık yeni şifre güncellenmiş oldu.

Girilen şifre eeprom da tutuluyor bu sebeb le enerji kesilse dahi en son kaydedilen şifre hafızada kayıtlı kalıyor.

Proteus şemasında buzzer ve role yerinde led var ilgilenen ve devreyi yapmak isteyen arkadaşlar o kısımlar ilgili kompanentleri bağlarlar role için arada transistör kullanmayı ihmal etmeyin :)

Bu eki görüntüleyemezsiniz.