zihni sinirden özellikle ete hocama bir soru

Başlatan veli dayı, 26 Nisan 2012, 11:40:09

veli dayı

ışıkla ya da sesle mesafe ölçmek için bir devre tasarladım ama pic entegreler konusunda biraz yeniyim.
burada tam olarak yapmaya çalıştığım devreyi ışık üzerinden anlatayım.
önce lazer ışık verir.sonra söner söndüğü anda sayac saymaya başlar.yansıyan ışık fototransistöre geldiği anda
sayac duru ve süreyi ekranda gösterir.ben kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalıştım ama sağlıklı çalışırmı çalışmaz mı bilemedim.üstelik ışık 1 mikrosaniyede 300 metre yol alır.yani ben bu devreyi yapsamda 300 metrenin altında mesafe ölçemeyeceğimin farkındayım(sesle bir şeyler yaparsam haric).ben bu devre ve programla 1 mikrosaniyelik süreyi ölçebilir miyim.
olmuyorsa ,yada daha iyi bir yolu varsa bir fikir verebilir misiniz?

Mucit23

Sanırım 16F84 bu işi yapamaz. 4 Mhz hızda iken zaten 1 komut çevrimi 1uS dir.
Işık hızı ölçülecekse hız önemli.
Bu iş ses ile yapılmasının sebebide budur herhalde. Hem ses Her ortamdan yansıyabiliyor hemde ışığa göre daha yavaş
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

veli dayı

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.16f 628A    ve  20MHZ kristal kullansam olur mu
program yeterlimidir bu iş için yada daha marjinal bir programlama yapılabilir mi

veli dayı

benim 1mikrosaniyeyi ölçmem gerekiyor.şimdilik ışıkla mesafe ölçeceğim.hem de başka uygulamalarda belki işime yarar.örnek gazların hızının ölçülmesi gibi.

Mucit23

Bence ışıkla ölçüm doğru bir yöntem değil. Işık her ortamdan yansımaz. Yasıyanıda sen ölçemezsin. Bilmiyorum ama ışıkla mesafe ölçümü olmaz gibi. Belkide kullanılıyordur. Tam olarak bilmiyorum.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

veli dayı

peki sesle ölçüm yaptım diyelim.bu durumda yazdığım program kodlarını kullanabilir miyim doğrumudur sizce simülasyonda çalışıyor.while wend döngüsü içindeki pauseyi kaldırsam bu iş tamam mıdır yokssa rb.0 kesmesi kullanmak mı iyi olur.doğru sonuca en yakın olarak nasıl ulaşırım sizce