Sayın ETE nin isteği üzerine çizilmiş RF baskı devresi

Başlatan ta2by, 10 Mayıs 2020, 21:00:51

ta2by

Arkadaşlar,
75 Yaşımda eski bir elektronikçiyim bu yaştan sonra PBP öğrenmeye başladım laf aramızda bir şeyler de yapmaya başladım tabi ki sayın ETE nin derslerinden faydalandım hatta dersleri şöyle bir de kendimce toparladım onları da buraya koyacağım inşallah bu arada software konusunda gençlerden çok şey öğrenmem gerektiğini de biliyorum onları fazla sıkmamakla beraber ara sıra sorularım olacaktır tabi ki. Software de olmasa da Hardware de ve proje oluşumlarında ve prototipler de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Bu arada siteyi dolaşırken
Sayın ETE nin oluşturduğu bir devreye baskı devre çizilmesi isteğini gördüm ve çizdim buraya koyuyorum isteyen arkadaşlar faydalanır inşallah.DİP NOT: Çizim konusunda isteğiniz ve öneriniz olursa yardımcı olmaya çalışırım.
Teşekkür ederim,

Edit (ETE) : Sakıncalı devrelerden olduğu için dosya ekleri kaldırılmıştır.

designer.21

Hocam elinize sağlık gerçekten harikulade bir çalışma olmuş.
yanlış görmediysem, alıcıdaki çıkışlardan biri A0 olması gerekirken, baskı devrede boş kalmış onun yerine A4 kullanılmış gibi.

ta2by

Merhaba,
Evet çizimin kolay olması nedeni ile öyle kullandım ayrıca bu şekilde olmasının yararı software de değişiklik yapmayı da öğrenebilir arkadaşlar kanaatindeyim. Ben software de çok iyi değilim ama bu tip değişiklikleri sayın ETE nin derslerini devamlı okuyarak ve deneyerek yapabiliyorum. Teşekkürler Kolay gelsin,

ete

BU pcb nin çizilmesini ne zaman istemişim hatırlamıyorum. Olsa olsa çok eski tarihlidir. Aradan çok zaman geçti ve şartlar değişti tabiiki.Son bir kaç yıl içinde uzaktan kumandalı düzeneklerin kötü amaçlar için kullanılması nedeni ile bu konudaki desteğimi sınırlandırmaya kararvermiş ve sıklıkla bu kararımı RF ile ilgli mesajlarımda dile getiriyorum. Maalesef Ortam kötü ve ortalıkta bir sürü kötü amaçlı kişi var bunların RF bilgilerinden yararlanmalarını istemiyorum. Bu nedenle o PCB leri kaldırmanızı rica ediyorum.

Ete

ta2by

Merhaba Erol bey
Şahsınızla 2 kere karşılaştım birincisi Ankara da oturduğum ve Ankarayı iyi bildiğim için Kosova dan gelen Radyo amatörü bir arkadaşımı sizinle buluşmaya getirmiştim,2. karşılaşmamızda arkadaşım DR Ahmet Bağcının bahçeli evlerdeki yerinde idi. Bu karşılaşmalarımız da çok az kısa bir karşılıklı konuşmalarımız oldu hepsi bu kadar.
Ben bu devreyi çizeli çok oldu ve kesinlikle sizin notunuzu dikkate alarak çizdim yayınınızın altında aynen şu cümleye benzer bir cümle kullandığınızı anımsıyorum" Buna baskı devre çizilmesini istemiştiniz isteğinizi kayıt etmiştim buraya koyuyorum. Mesajınız;

RF KONTROL
Bugün farkettimki verdiğim projeler arasında doğru dürüst bir RF buton kontrol sistemi yok.
Bu nedenle ilişikteki projeyi hazırladım.
Bu sistemde verici tarafında B portuna bağlı butonlar karşıda bir kısmı A portunda bir kısmı B portunda olmak üzere led yada isteğe bağlı olarak röle çıkışlarını aktif etmektedir.
Geçmişte yaptığım benzer projelerde çıkışları kimisi bas-bırak kimisi toggle olarak istemişti. Bu nedenle bende A portu çıkışlarını Toggle olarak çalıştırdım. B portunu ise bas bırak olarak ayarladım. Böylece herkes ihtiyacı olan çıkışları kullanarak işini görebilir diye düşünüyorum.
Söz konusu devre özellikle saat ayarlarını uzaktan kumandalı yapmak isteyenler için ideal bir devredir.
Bu işlem için B portu çıkışlarını kullanmak gerekir.

Her iki işlemcide dahili osc ile çalışmaktadır. Ayrıca kristal bağlamak gerekmez.

PCB sini hazırlayacak bir gönüllü olursa sevinirim. Buraya koyarız herkes da yararlanır.

Ete

Erol bey, ben bu isteğe istinaden o devreyi oluşturdum ancak tam o sıralarda rahatsızlanarak uzun bir tedavi süresi geçirdim zaten  Üyelik tarihim ve siteye giriş zamanlarımda sizce bellidir.Yazdıklarımı doğrulayacaktır.

Sonuç: Son aldığınız kararlardan haberim yoktu, bu neden ile bundan sonra asla böyle bir şey olmayacaktır. Site size ait olduğundan tasarruf hakkı da size aittir.

Sizi suistimal eden kişiler için  aldığınız kararlara karşı, bize sadece saygı göstermek düşer.
Bence bir mahsur yok en son cümleniz," belkide 75 yaşında olduğum için beni birazcık incitti çünkü çok sert buldum ". Ben sadece sizin isteğinizi yerine getirmiştim kısacası bana ait olan her yayına müdahale hakkınız vardır . Kalın sağlıcakla ve de esenle Saygılarımla,
DİP NOT: Tarafımdan asla ticari amaç için kullanılmamıştır.

ete

Amacım kimseyi kırmak değil . Genelde ortaya konuşurum anlayan anlar diye düşünürüm.
Biraz daha kibar olabilirdim o dosyayı kaldırın derken. Kusura bakmayın.
Bazen öyle olaylara maruz kalıyoruz ki insan bıkıyor gerçekten.
Her neyse kusura bakmayın. ÖZür dilerim.
Mesajımı yumuşatacağım.
Ete

ta2by

Sayın ETE
Aslında ben, zamanınızı aldığım ve sizin mesajlarınızdan haberim olmadığı için oluşan bu durumdan dolayı ben sizden özür dilerim.
Ancak bir sorunum var; Geçirdiğim operasyonlar nedeni ile bir çok şeyi çok çabuk unutuyorum Alzaymır değilim ne olduğunu da bilmiyorum çocuklarımın bana söylediği devamlı beyin jimnastiği olacak şeylerle ilgilenmem o neden ile PBP öğrenmeye karar verdim.
Affınıza sığınarak mesajı nasıl kaldıracağımı hatırlayamıyorum ve yanlış bir şey yaparım diyede kurcalamak istemiyorum bu neden ile sizde ricam siteye koyduğum devre mesajını ya siz kaldırın ya da bana nasıl kaldıracağımın yolunu yazılı olarak iletin lütfen.
Size verdiğim rahatsızlıktan dolayı samimi olarak çok üzgünüm ve sizden tekrar özür diliyorum.

NOT:Unutkanlığım gerçektir tedaviler geçirdim ve tedavilerim hala devam etmektedir benim bu tür işlerle uğraşmamı öneren çocuklarımın ikisi de Tıp dalında Akademisyen hocalardır.
Mesajı kaldırmam için yapacağınız yardımlardan dolayı şimdiden teşekkür ederim. Kalın sağlıcakla ve de esenle, ta2by