Op ampla ilgili soru

Başlatan İsmail sinaplı, 23 Mayıs 2020, 14:07:05

İsmail sinaplı

https://i.imgyukle.com/2020/05/22/yrItsv.jpg

Merhaba forum sakinleri rtd pt100 ler ısıyla direnç değeri ile mv üretiyor, burdaki deveyi yabancı siteden buldum 2telli pt100 den gelen ma değerini opamp la işleyip çıkışta 0-10v veriyor. wYani adc ye gerek duyulmadan ölçüm almışlar bu devre uygulamada nekadar sağlıklı çalışır.Fikirleriniz benim için çok önemli, nasip olursa hazır çevirici almadan bu devre sorun çıkarmaSa uygulamasını yapıcan.

📌 Ayrıca bu devreye 3 telli rtd bağlanabilir mi.

ete

ADC ye gerek duyarakölçüm alınabilir. 0-10V çıkış olmasıda bu sebepten dolayı yapılmış.
Sıcaklık aralığını sana 0-10V olarak veriyor sende onu okuyarak uygunbir formül ile sıcaklığa dönüştürmen gerekiyor.
Buna benzer pek çok devre ile uğraştım. Linear olmayan bir aletin çıkışı da linear olmaz.Bunu opamp ile düzeltme veya linear hale getirmek en azından ucuz opamplarla mümkün değil. Bunuyapan çok özel opamplar var ancak onlarda 30 USD civarında birim fiyatları. Sonuçta okunan değerde işlemci kullanılarak belirli aralıklarda düzeltme yapılması gerekebilir (%90 oranında gerekecektir).

BU sisteme 3 telli RTD bağlanır elbette. Çok kolay 3. cü tel, bağlamazsın olur biter.
Yoksa nereye bağlayacaksın 3. cü teli bir yeri yok. 3 cü tel kablo direncinden kaynaklanan hataların minimuma indirgenmesi amacı ile kullanılıyor. Bunun için direnç ölçümleri falan yapılıyor. Bu devrede bu mümkün olamayacağına göre 3 tell RTD yi 2 telli kullanmak gerekir.

Ete

Ph.D.

Alıntı yapılan: İsmail sinaplı - 23 Mayıs 2020, 14:07:05https://i.imgyukle.com/2020/05/22/yrItsv.jpg

Bu devre bildiğim kadarı ile lineere çevirmiyor. Sadece çıkışı 0 - 10V aralığına kalibre ediyor. Bilginize.
...hiç...

İsmail sinaplı

Alıntı yapılan: Ph.D. - 23 Mayıs 2020, 16:09:56Bu devre bildiğim kadarı ile lineere çevirmiyor. Sadece çıkışı 0 - 10V aralığına kalibre ediyor. Bilginize.
Selam zaten linere çevirmek istemiyorum akıllı rölenin analog girişine bağlayacam 0-10v u orda rölede skala  yapıcam. Olay bu