1 µs lik hıgh gönderme

Başlatan elektro77, 05 Haziran 2020, 18:04:03

elektro77

basla:
if sw1=1 then
 while sw1=1:wend
 FOR I=0 TO 0 
  mosfet=1
 NEXT
 pause 1000
 MOSFET=0
endif
goto basla

Yukarıdaki kodlarda bir mosfetin gate ine 1 µs lik bir high göndererek hemen lowa çekmek istiyorum. Bu esnadada drainin sürdügü bir ledi gözle görülebilecek şekilde yakmak istiyorum. Yazdığı kod akışında mosfet=1 olduktan sonra 1 sn hıgh ta beklemiş oluyor yaklasık. Yani istediğimi başaramıyorum. Amacım kullandığım mosfetin 1 µs de açılıp açılmadığını görmek. Ayrıca birde 20nS de bunu yapmak istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

İlyas KAYA

1us de led yanıp sönecek ve siz bunu görmek istiyorsunuz? Ilginç.
Neyse...

Pause 1000  yerine,
Pauseus 1 yazarsanız 1 mikrosaniye high olur.

Gerisine karışmam ondan sonrası yaradanın gücüne gider. :)
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

elektro77

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 05 Haziran 2020, 18:21:531us de led yanıp sönecek ve siz bunu görmek istiyorsunuz? Ilginç.
Neyse...

Pause 1000  yerine,
Pauseus 1 yazarsanız 1 mikrosaniye high olur.

Gerisine karışmam ondan sonrası yaradanın gücüne gider. :)

😊☺ Yaptıgınız guzel espriden insan gozunun kac ms lik bir ısıgı görebildigi ni bilmedigımi dusundugunuzü esefle varsayıyorum.
Ayrıca ledın sönmesi gerektigini yazmamıstım.
Size bunu yapayimmi sizde gormek istermisiniz. ?
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

İlyas KAYA

Yukarıdaki kodlarda bir mosfetin gate ine 1 µs lik bir high göndererek hemen lowa çekmek istiyorum.

Bu esnadada drainin sürdügü bir ledi gözle görülebilecek şekilde yakmak istiyorum.

Bence siz çok fazla şey istiyorsunuz  :)))
Led i gözle görmek istemeseydiniz osiloskop ile takip etmenizi söylerdim. Herneyse size başarılar.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

kudretuzuner

Alıntı yapılan: elektro77 - 05 Haziran 2020, 18:04:03
basla:
if sw1=1 then
 while sw1=1:wend
 FOR I=0 TO 0 
  mosfet=1
 NEXT
 pause 1000
 MOSFET=0
endif
goto basla
Merhaba,anlayabildiğim kadarı ile FOR I=0 TO O bana göre sanki "yok hükmünde" gibi geliyor.FOR I=0 TO 1 derseniz sanki en az bir değer alıp döngü yapacaktır.Tabii kristal hızı nedir?Çevrim hızı nedir bilmiyorum.Açıkçası bu konu(matematik bölümü)beni de zorluyor.Rica etsek ETE hoca belki boş bir zamanında matematiksel açıklamasını yapar.Ben de konuyu tam anlarsam 1us lik gecikme oluşturmak istiyorum.Zira bazı çalışmalar yaptım ama emin değilim.                                                                https://www.youtube.com/watch?v=a0LCbePrqSQ

ete

Bir döngünün sıfırdan sıfıra çalıştırılması demek yalnızca bir kere çalışacağı anlamına gelir.
Ama işin içinde bir de komut gecikmeleri vardır. Kullanan demekti birazda komut gecikmesine ihtiyacı vardıki böyle bir şey yapmış.Normalde yapılmayan bir kullanım şekli bu.
Gerçekten 1us lik bir gecikmeye ihtiyaç var ise ;
Mosfet=1
@ NOP
demesi yeterli idi. 4 Mhz de her bir NOP 1us lik gecikme yaratır.
Ama komutun devamına bakınca bütün teorilerimiz çürüyor zira oraya birde Pause 1000 koymuş.
Bence anlamsız bir kullanım şekli ve bilgimin yettiği kadarı ile gereksiz olanbir işlem.

Ete

elektro77

@ __Config _XT_OSC  &  _WDT_OFF &_PWRTE_OFF &_BODEN_OFF &_CP_ON &_CPD_OFF &_LVP_OFF 
 '-------------------------------------------------------------------------------
define OSC 4
 '-------------------------------------------------------------------------------
CMCON=7               'komparatör pinleri iptal hepsi giriş çıkış yapıldı.16F876 dA yok.
ADCON1=7              'ADC KANALLARI DİJİTAL YAPILDI - ADC İPTAL
OPTION_REG.7=1       'portB deki dahili PULL-UP lar iptal edildi.
 TRISA=%11111111
 TRISB=%00000000
 TRISC=%00000000
 PORTA=0
 PORTB=0
 PORTC=0
'------------------------
I VAR BYTE
N VAR BYTE
symbol mos1=PORTC.0
SYMBOL SW1=PORTA.4
SYMBOL SW2=PORTA.5
'--------------------------
PAUSE 300

basla:
IF SW2=1 THEN
N=N+1
WHILE SW2=1:WEND
IF N=7 then N=0
ENDIF

SELECT CASE N

CASE 0
IF SW1=1 THEN 
WHILE SW1=1:WEND
MOS1=1
@ NOP
MOS1=0
ENDIF

CASE 1
IF SW1=1 THEN 
MOS1=1
@ NOP
@ NOP
MOS1=0
ENDIF

CASE 2
IF SW1=1 THEN 
MOS1=1
@ NOP
@ NOP
@ NOP
MOS1=0
ENDIF

case 3
IF SW1=1 THEN 
MOS1=1
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
MOS1=0
ENDIF        

case 4
IF SW1=1 THEN 
MOS1=1
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
MOS1=0
ENDIF

case 5
IF SW1=1 THEN 
MOS1=1
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
MOS1=0
ENDIF

case 6
IF SW1=1 THEN 
MOS1=1
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
@ NOP
MOS1=0
ENDIF

end select

GOTO BASLA

Yukarıda yazdığım kodlar ve aşağıdaki devre ile mosfetin gate ine 1µs lik tek puls verdiğimde d1 ledinin yandığını gözle görebiliyorum.Ayrıca case tuşu ile 20µs yeye kadar artırıp d2 ledi ile kendi gözümün hızını ölçebildim. Devredeki d2 ledi asıl palsi d1 ledi ise şarjedilmiş pulsi simgeliyor. Biraz anlamsız bir devre ne işe yarayacak diyebilirsiniz ama bu tip anlamsız gibi gelen şeyler yaparken çok buluş yapılmıştır. Ezber ve teori ile tamam bu şöyledir deyip kestirip atmamak gerek. Bu güne kadar çürütülen birçok teori gördüm. Amerikayı yeniden keşfetmiyorum ama onu başka şekilde keşfetmenin yollarını arıyorum. Belkide keşfedilmiş ama benim bilmediğim şeyleri arıyorum.
Amacım gözümün hızını ölçmek değildi, mosfetin 1 µs de iletime geçip geçmediğini ölçmekti. Ama şimdi sadece 3µs ışık veren mavi bir ledi görebildiğimi biliyorum.(d2 ledini). D2 ledini 20ma tam akımla zorlamadan net görebildiğim hali ise yaklaşık 30µs de yakalanıyor.
Tüm bunlar şunu gösterir. Max:3µs yi görebildiğime göre, max:333 Khz hıza sahip bir göze sahibim. Bu rakam size ne hatırlattı?
Biraz boş vaktim var da :)
Saygılarımla.

elektro77

Yukarıdaki devrede gerçekte C1 kondansatörü 100nf olacak. R4 (100K) direnci ise iptal edilecek. Bunları atlamışım.

elektro77

Bir ara kulağımdaki bir rahatsızlıktan dolayı hastanede AUDİOMETRİ adında bir teste girmiştim.
Bilmeyenler için anlatayım:
Bu testte beni studio tarzı bir odaya alıp kulağıma kocaman bir kulaklık taktılar. Oda, ses izolasyonlu ve teknisyeni izlediğim bir penceresi vardı. Doktor ve teknisyeni pencereden görüyor ama konuşmalarını duyamıyordum. Benim duymamı istediklerine kulaklığa bağlı bir sistemle konuşuyorlardı.
Sonra bana farklı frekans ve periyotlarda farklı şiddette sesler göndermeye başladılar ve kulaklıktan herhangi bir ses duyduğumda önümde bulunan bir tuşa basmamı istediler. Sesleri duymaya başladığımda bunların bizim bildiğimiz frekans sesleri olduğunu anladım. Ses sektöründe çalıştığım için avantajlı olduğumu düşünüp sesleri daha iyi duyabileceğimi düşündüm ama sonuç hiçte öyle çıkmadı.
Neyse fazla uzatmadan bunu neden anlattığımı yazayım:
Yukarıdaki devre ile uğraşırken aklıma şu geldi: anlattığım ses testinin benzerini çeşitli ve mutlak renkteki dalga boylarında ve farklı periyotlarda ve şiddetlerde ışık kullanarak gözler için gözün frekansını veya renk körlüğünü ölçebilen bir test aletine dönüştürmek nasıl olurdu acaba?
Bu konuda sizinde fikrinize ihtiyacım var. Yorum yazarsanız sevinirim.

Defne×××

Alıntı yapılan: elektro77 - 09 Haziran 2020, 16:57:06Bir ara kulağımdaki bir rahatsızlıktan dolayı hastanede AUDİOMETRİ adında bir teste girmiştim.
Bilmeyenler için anlatayım:
Bu testte beni studio tarzı bir odaya alıp kulağıma kocaman bir kulaklık taktılar. Oda, ses izolasyonlu ve teknisyeni izlediğim bir penceresi vardı. Doktor ve teknisyeni pencereden görüyor ama konuşmalarını duyamıyordum. Benim duymamı istediklerine kulaklığa bağlı bir sistemle konuşuyorlardı.
Sonra bana farklı frekans ve periyotlarda farklı şiddette sesler göndermeye başladılar ve kulaklıktan herhangi bir ses duyduğumda önümde bulunan bir tuşa basmamı istediler. Sesleri duymaya başladığımda bunların bizim bildiğimiz frekans sesleri olduğunu anladım. Ses sektöründe çalıştığım için avantajlı olduğumu düşünüp sesleri daha iyi duyabileceğimi düşündüm ama sonuç hiçte öyle çıkmadı.
Neyse fazla uzatmadan bunu neden anlattığımı yazayım:
Yukarıdaki devre ile uğraşırken aklıma şu geldi: anlattığım ses testinin benzerini çeşitli ve mutlak renkteki dalga boylarında ve farklı periyotlarda ve şiddetlerde ışık kullanarak gözler için gözün frekansını veya renk körlüğünü ölçebilen bir test aletine dönüştürmek nasıl olurdu acaba?
Bu konuda sizinde fikrinize ihtiyacım var. Yorum yazarsanız sevinirim.

Yine nelerle uğraşıyorsun babacım. :)
Bu dediğin biraz zor ama mantıklı bana kalırsa. Bildiğim kadarı ile renk körlüğünün bir tedavisi yok babacım. Fakat ne kadar doğru bilmiyorum ama bazı iş kollarında bazı renklere renk körlüğü olmaması gerektiğini ve körlük oranı hakkında rapor istendiğini duymuştum. Mesela, eskiden ehliyet sınavlarına girmeden önce istendiğini de duymuştum. Renk körlüğü raporlama adına yapılabilirliği var fikrinin. Ama biliyorsun ki tıp alanına bir cihaz sokmak çok zor süreçler gerektirir.
Sana kolay gelsin babacım.