bilgisayar yazıcısından m27c4002 isminde bir entegre nasıl kullanırız

Başlatan veli dayı, 28 Nisan 2012, 14:10:47

veli dayı

arkadaşlar bilgisayar yazıcısından bir entegre söktüm bilgisayardan katologlardan araştırdım uv eprom and  otp rom diye belirtilmiş.ben bunu pic entegrelerde hafıza olarak kullanabilir miyim .(4 megabit yazması iştahımı kabarttıda)   http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/M/2/7/C/M27C4002.shtml   adresinde bilgiler mevcut ama pic konusunda daha yeniyim sadece kullanılabilir mi kullanılamaz mı diye sizlere bir danışayım dedim.

ete

OTP rom bir defa programlanabilir eprom demekoluyor bu nedenle kullanamazsınız.
UV epromise bildiğimiz UV ışığı ile silinebilir  bir epromdur . Bu özelliği nedeni ile bir kere programlarsınız ama sona ancak içindeki bilgiyi okursunuz. Yazıp silip yeniden yazamazsınız.

Ete

veli dayı

cevap için teşekkürler.kullanılamamasına üzüldüm megabytelerde bir bellek değeri görünce picte kullanılması konusunda  bayağı bir heveslenmiştim.ne de olsa oldukça geniş bir hafızaya sahip olacaktım.neyse geniş kapasiteleli eepromlar vardır belki kullanılabilen biraz araştırayım bakayım.bu pic işini öğrendikçe daha bir zevkli hale dönüşüyor.kendimi daha fazla geliştirmeliyim.sayenizde de bunun mümkün olduğunu gördüm.çalışmalarınızda başarılar.

Mucit23

Megabytlarca bellek elde etmek kolay. Önemli olan bu belleği yönetebilmen. 1Mb alanı adreslemekte öyle kolay bir iş değil. Bu Yüzden yüksek Hafıza gerektiren yerlerde herzaman SD/MMC kart kullanın derim Ben
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

veli dayı

teşekkür ederim.bu dediğin kartları pek bilmiyorum.benim bilfdiğim fotograf makinasına koyuyorsunn görüntüleri depoluyor kart okuyucuya taktığın zamanda  bilgisayara atabiliyorsun peki ben bunu pic entegrede nasıl kullanabilirim.yok yani onlarla ilgili fazla bilgiye sahip olmadığım için yazıyorum.picle bu kartları birlikte nasıl kullanılabileceğine dair şuraya bir bak istersen diyebileceğin bir kaynak tavsiye edermisin.

Mucit23

Bu kartların kullanımı pek kolay değil. Hem iyi derece yazılım bilgisine Hemde Bazı Dosya sistemleri hakkında epeyce bilgiye sahip olmak gerekiyor.
Dosya Sistemlerini iyi bilmen gerekir. Çünkü SD kart içerisinde Dosya oluşturman gerekebilir. Gerçi SD kartın eeprom gibi kullanılabileceğinide duymuştum.
SD kart konusunda Barış samancının bir kitabı olacaktır. İncelemeni Tavsiye ederim.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

veli dayı