En Basit ADC Çevrimi Nasıl Yapılır?

Başlatan elektro77, 16 Temmuz 2020, 09:07:56

elektro77

Picin herhangi bir adc okuma sistemini kullanmadan, 0-5 volt arası gerilim üreten analog bir sensörün çıkışını en basit yöntemle, birkaç direnç veya diyot ile nasıl dijitale çevirebilirim?
Örneğin öyle basit bir şey yapmalıyım ki: sensör çıkışı 0-2.5V arasında iken pic bunu dijital 0 seviyesinde,  2.5-5 volt arasında ise pic bunu dijital 1 seviyesinde algılamalı.
Ayrıca bunu opamp ile yapmış olsaydım nasıl bir devre kullanmalıyım?
İkinci bir sorum ise picin dijital girişini high algılaması için minimum kaç volt gereklidir? Bunu araştırmacı tecrübelerine de dayandırmak için datasheete bakmadan soruyorum. Giriş pininin hıgh olması için transistörlerde olduğu gibi yeterli akımda bir 0.7 volt yeterlimidir?
SAYGILARIMLA
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

muyat

1.Sorunuza cevap verecek olursam,
pc817 opto olabilir.pc817nin girişinde sanırım 2voltla çalışan bir led var.girişe takılacak direnç degerine göre voltaj verebiliyorsunuz..
Örnegin ben bir aralar girişe 2k2 direnç takıyordum.10v-12voltla tetikliyorrdum..
Bazende girişe 10k direnç takıyorum.Bu seferde 6voltun altında tetiklenmiyor.
Sensör çıkışına bir direnç takıp ordan pice giriş yapıp denemeniz lazım.0-2.5 volt arasında optonun ledi yanmayacak şekilde direnç kullanmanız gerek.

OG

opamp'ı komparator olarak kullanırsın,
- girişine +2,5V verirsin
+ girişine ölçülecek gerilimi verirsin

Comparator çalışmada voltajın (+2,5V) çok yakın değerlerindeki girişlerde kararsızlıklar yaşanır
opamp bir osc gibi salınım yapar
buna engel olmak için histerezis düzeneği ile çalışmak gerek, en fazla bir iki direnç artar.

pic'in veya diğer logic devrelerin kaç voltu H, kaçı L, kaçını da belirsiz değerlendireceği yalnızca datasheet'lere bakılarak söylenebilir
hepsi farklı olabilir,
farklı voltajlarda kullanırken farklı olur,
hatta,
aynı pic, aynı pin için
-TTL buffer giriş olarak kullanıldığında başka
-Schmitt Trigger buffer giriş olarak kullanıldığında başka
-I2C giriş olarak kullanıldığında başka
-SMBus giriş olarak kullanıldığında başka
-MCLR giriş olarak kullanıldığında başka
giriş seviyelerine sahiptir

Mesela Microchip malzemeleri değerleri, genelde Electrical Specifications başlığı altında yazar.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

elektro77

Cevap yazan herkese teşekkür ederim. Ancak sorumu sorduktan sonra henüz bu devre ile ilgili bir şey yapamadım. O nedenle sonucu yazamadım. Devreyi tamamladığımda ve doğru sonuçları elde ettiğimde buradan paylaşacağım.
SAYGILARIMLA
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"