Pil punta makinesi yapımı

Başlatan DUHAN_, 14 Eylül 2020, 20:58:17

DUHAN_

s.a  dostlar ; elimde mikro dalga fırın trafosu  mevcut uzun zamandır da pil punta makinesi yapmak istiyorum  youtube de bununla ilgili baya bir  video seyrettim sekonder sargısına elimde olduğu için 10 luk kablo sarmayı düşünüyorum bazıları olmaz diyor bazıları daha kalın olacak diyor herkes  birşey diyor  tecrübeli arkadaşlar fikir istiyorum....

elektro77

Alıntı yapılan: DUHAN_ - 14 Eylül 2020, 20:58:17s.a  dostlar ; elimde mikro dalga fırın trafosu  mevcut uzun zamandır da pil punta makinesi yapmak istiyorum  youtube de bununla ilgili baya bir  video seyrettim sekonder sargısına elimde olduğu için 10 luk kablo sarmayı düşünüyorum bazıları olmaz diyor bazıları daha kalın olacak diyor herkes  birşey diyor  tecrübeli arkadaşlar fikir istiyorum....
10 luk normal. Fakat burada önemli olan kablonun kalınlığından ziyade sarım sayısı ve puntolama işinin yapılacağı süre.
Ben bir tane yapmıştım ve uzun süre denemelerim oldu üzerinde.
Fakat ben pil puntosunda kullanım için değil daha kaba işler için yapmıştım.
sarım uçlarında 3 volttan fazla ac voltaj olmamalı. Puntolama süresi ise özel bir switch düzeneği yapılarak 100 ms saniye kadar verip çekmeli. Pil puntasında kullanılan nikel malzeme çok ince ve punto süresi uzun olursa pili bile delip geçiyor. Bu nedenle punto süresi çok iyi ayarlanmalı.
Kaba işlerde ise ne kadar uzun süre punto işlemi olursa punto kablosu o kadar çabuk ısınıyor. Çok ısınıyor.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

mehmetemin

Puntalayacağınız malzemenin ebatlarıyla ve süreyle ilgili bir durum, 6mm2 kabloyla 2032 pile punta sıkıntısız oluyor.Ayrıca iki adet trafo sacı  üst üste sıkıntısız puntalanabiliyor.