255 adet verici den bir alıcıya data gönderimi

Başlatan elektro77, 13 Ekim 2020, 21:58:40

elektro77

Bir yerde maksimum 255 kişi var ve her bir kişide  433mhz birer verici var.
Her  verici 8 bitlik bir verinin 0-255 arası değerlerinden sadece birini  5 saniyede bir otomatik olarak gönderiyor.
Bir oda var ve bu odada  433Mhz lik bir alıcı devresi var.  Bu alıcı 255 vericinin tümü ile tanışık.
 Yani 255 vericinin tamamı da aynı kod  dizilimine , aynı şifreye ve aynı frekansa sahip. Tek fark gönderdiği  sayı değeri. (0 ile 255 arası bir değer)
Aynı  zamanda bu tek olan alıcı aldığı veriyi bir wifi modülüne(esp8266) ve bu wifi modülü de bağlı olduğu bir wifi  internet aracılığı ile bir servere gönderiyor.
 Server ise bir program arayüzü ile bu odaya hangi vericinin hangi zamanlarda girip çıktığını, kaç dakika orada kaldığını raporlayıp çeşitli grafiklerle kullanıcıya sunuyor.
   Bu senaryoyu teoride, serverde grafikleme  sahnesine kadar yazdım. Pratikte ise bir iki noktada takıldım;
1-En az 10 ve daha fazla vericinin aynı anda bu odada bulunma olasılığının varlığı nedeni ile, dataların birbirinin üzerine binip o odada olmayan bir vericinin datasını (sayı değerini) oluşturma olasılığı nedir?
2-Bu vericiler ve alıcı arasındaki data alış verişi, 4Mhz  işlemci hızı ile  ve  4 Mhz de 2400 baud rate veri  akış hızı ile serout2  ve serin2 komutlarıyla usart çıkışları kullanılmadan yapıldı.(tüm hızlar değişkenlik  gösterebilecektir)
3-Alıcı denetleyicisinin giriş olarak ayarlanmış  bir pinine 2400 baud rate hızla gelen ve ona göre değerlendirilen  bu bilgiler   yine aynı denetleyicinin usart çıkışı(TX pini) kullanılarak usart yöntemi ile  wifi modülünün(esp8266) yine giriş olarak ayarlanmış bir pinine 9600 baud rate hızla  veri gönderiyor. Burada şöyle bir soru işareti daha çıkıyor ortaya;
4- Wifi modülünün veri alış hızı ile alıcı denetleyicisinin veri gönderme hızı aynı mı olmalıdır? Esp8266 da bu nasıl ayarlanır?
Bu 8 bitlik veriyi esp nin anlayacağı dilde esp ye vermenin  en mantıklı yolu nasıl olmalıdır?
Saygılarımla

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

alisumer

sinyallerin bindirilmemesi imkansız alıcı için bir sıralama yapabilirsin wait komutu ile belki her vericinin tanımlayıcısını ayrı ayarlarsın olur ama aynı anda aynı frekans olayı bırak 255 taneyi 2 tane bile yayın olsa veri cozutuyor .belki her birine belli bir zaman sıralaması yaparsan ve işi biten vericinin yayınını kesersen olur ama simultane olarak veri iletirlese imkansız.
Hep meraktan

elektro77

Alıntı yapılan: alisumer - 14 Ekim 2020, 17:21:56sinyallerin bindirilmemesi imkansız alıcı için bir sıralama yapabilirsin wait komutu ile belki her vericinin tanımlayıcısını ayrı ayarlarsın olur ama aynı anda aynı frekans olayı bırak 255 taneyi 2 tane bile yayın olsa veri cozutuyor .belki her birine belli bir zaman sıralaması yaparsan ve işi biten vericinin yayınını kesersen olur ama simultane olarak veri iletirlese imkansız.

Bir ayrıntıya açıklık getirmeliyim sanırım:
Bu verciler 5000ms lik bir süre içinde pasif kalıyorlar hiç bir veri göndermiyor yayın yapmıyorlar. Sadece her 5000ms de bir en fazla 20ms aktifleşerek hemen veriyi gönderiyor ve sonra vericinin enerjisi kesiliyor ve denetleyici ise tekrar uyku moduna giriyor.
Bu odada en fazla 10 verici olabiliyor veya 15.
Bu onbeş vericinin datalarının birbirini etkilemesi için tamamını mikrosaniyeler bazında aynı anda başlatmak gerekiyor ki bu da imkansıza yakın bir şey, ancak o zaman birbirlerini etkileyebilirler diye düşünmeye başladım. Ne kadar doğru düşünüyorum bilmiyorum.
Her vericinin bu 5000ms içinde aynı 20ms ye ye denk gelmesi biraz zor gibi görünüyor. Amam imkansız değil.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Bu vericilerde çakışma olasılığı çakışmama olasılığından fazladır. Kim onların çakışmamasını sağlayacak saat mi hiç sanmıyorum. Aynı anda iki verici bile açık olsa veri alışverişi kesilir kimse bir şey alamaz. Bu nedenle tek çözüm var oda master slave ilişkisi kurulmalıher zaman tek verici aktif olmalı.
Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 15 Ekim 2020, 15:10:24Bu vericilerde çakışma olasılığı çakışmama olasılığından fazladır. Kim onların çakışmamasını sağlayacak saat mi hiç sanmıyorum. Aynı anda iki verici bile açık olsa veri alışverişi kesilir kimse bir şey alamaz. Bu nedenle tek çözüm var oda master slave ilişkisi kurulmalıher zaman tek verici aktif olmalı.
Ete
Tamam hocam master slave ilişkisi cepte ancak merak ettiğim şu;
seri iletişim söz konusu olduğunda alıcı bir veriyi alırken gelen başka bir veriyi içeri alamıyor ki zaten, bekletiyor. Çünkü kapıda biri var zaten arkadan gelen ya geri döner ya bekler.Başka bir deyişle işlemci kapıyı ilk çalana açmış ve onunla konuşuyor. İkinci gelene ya sus diyecek yada ilk gelenle işi bitinceye kadar ikinci gelen mecbur bekleyecek. Fakat gelenler ilk ben geldim sen geldin tartışmasına girip birbirlerini öldürürler veya tanınmayacak hale getirirlerse işlemci ikisini de tanıyamaz. yani vericiler mi birbirini etkiliyor sizin dediğinize göre.

ete

Tecrüben yok bazı olumsuzlukları görmeden fikir yürütüyorsun. Veriler sıra beklemez üstelik birbirlerini bozarlar ne ilk kalır ne son kalır.
Sen en iyisi iki verici bir alıcı ile bu işi bir dene istersen.
Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 15 Ekim 2020, 21:58:03Tecrüben yok bazı olumsuzlukları görmeden fikir yürütüyorsun. Veriler sıra beklemez üstelik birbirlerini bozarlar ne ilk kalır ne son kalır.
Sen en iyisi iki verici bir alıcı ile bu işi bir dene istersen.
Ete
Üşenmedim denedim.
iki kumandanında tuşlarına aynı anda basınca bazen sadece bir tanesi çalışıyor. O çalışanda alıcıya en yakın olanı.Hangisinin sinyali güçlü ise öbürünü bastırıyor.
eşit mesafede iseler ikiside çalışmıyor.
Yani bir benzetme ile biri diğerine  yetişebilirlerse  birbirlerini öldürüyorlar.
Sonuç olarak şunları diyebilir miyiz hocam?;
"Frekans,komut seti ve alıcı olarak birbirinin tıpatıp aynı ama dataları farklı 2 verici aynı anda veri gönderirlerse Mutlak birbirlerinin datalarını bozuyorlar ve alıcıya ulaşabilselerde alıcı  bunları tanımıyor."
Yada;
"Frekans,komut seti ve alıcı olarak birbirinin tıpatıp aynı ama dataları farklı 2 verici aynı anda veri gönderirlerse hangisinin taşıma sinyali güçlü ise  o vericinin datası alıcıya ulaşır"

Başka bir benzetme ile; Aynı frekanstan yayın yapan 2 radyo istasyonunun hangisinin vericisi daha güçlü ise radyoda o çalıyor gibi. Değil mi hocam.

ahmet_zxc

...

elektro77

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 16 Ekim 2020, 11:46:42üşenmedim denedim derken??? tabii ki üşenmeyeceksin ve deneyeceksin.. ve bunu burada kimseye söylemeyeceksin, olması gereken bu diye düşünüyorum.

ayrıca işe başlama ve gidiş yolun yanlış diye düşünüyorum.

amerikonyayı yeniden keşfetmeye gerek yok.

bu işi 433 vericiler yerine herbirinin id i olan ve kaışma gibi bir ihtimali olmayan bluetooth ile yapman projeni hızlandıracaktır, birçok problem de senin düşünmene gerek kalmadan çözülmüş olarak önünde olacaktır diye düşünüyorum.

ben öyle yapıyorum.
Tavrınızı düzeltin lütfen. Ben sizin çırağınız değilim. Bir daha benim başlıklarıma cevap yazmazsanız sevinirim ahmet_zxc. Bu tavırda fikirlere ihtiyacım yok...Sorularımı soruş şeklimdeki mütevaziliğimi yanlış algılayıp bu tavrı takınamazsınız. Buna ukalalık denir.
Asker arkadaşıyız da ben mi hatırlamıyorum yoksa?
Saygılarımla

parametre

İlyas KAYA

Nrf de olsa esp de olsa aynı anda bağlantı sayısı 10 dur. Bunu ise frekansları kaydırarak yapıyor. Ayni frekans ile 2 tane verici ayni yerde çalışması çok güç dur

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

M_B

@elektro77 hocam projeniz ne durumda benimde merak ettigim bir konu idi. Uygulamaya gectiniz mi

Serk@n

Elektro77
Hocam burada meseleye analog veri mantığı ile bakmak çok yanlış olur. İki FM vericiyi bir radyo alıcısıyla dinlersek ses karışması olur yada birisi diğerini bastırır. Ama analog veri istenmeyen bir şekilde olsa da yine de alınır.

Dijital veride ise bir protokol var. Mesela 8 bit veri almadan önce bir lojik 0 veya lojik 1 almanız gerekecek. Bitiş de aynı şekilde. Bu başlangıç bitini alıcı bir kaçırırsa diğer bitler onun için yok hükmünde. Veya 8 bitin hepsini lojik 0 göndermek isteyen bir vericinin ilk bitine diğer verici müdahele ederek lojik 1 ile bastırırsa 0 yerine 128 bilgisi alıcıya iletilir.

Yani dijital veri alışverişini, analog veriyle kıyaslarsak veriyi bozuk almaktan ziyade veri kargaşası durumu yaşanır. Verici ve alıcı ayrı tellerden çalar.

Çok sıkı bir master-slave ilişkisi kurularak mesele çözülebilir.

Vericiler de aynı zamanda alıcı olsa bir protokol oluşturulabilir. Genel alıcı olan cihaz master olur. Diğerleri de slave olur. Master, 1. Slave'e bir soru sorar. Yalnız 1. Slave cevap verir. Diğerleri soru sormadan cevap veremez. Vs...
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

elektro77

Alıntı yapılan: M_B - 20 Aralık 2020, 20:47:54@elektro77 hocam projeniz ne durumda benimde merak ettigim bir konu idi. Uygulamaya gectiniz mi

Kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm. Bir yoğunluğumdan dolayı elektronik işine biraz ara vermek durumunda kaldım. Henüz projeyi bitirmedim. Fakat gidilecek yolun master slave ilişkisi olduğu belli.