Honeywell inncom x10 kontrolor ve x05r role bağlantısı?

Başlatan pwm3434, 25 Ekim 2020, 09:41:21

pwm3434

İyi çalışmalar ustalar. Honeywell inncom x 10 kontroloru ve x05r çalışan oldumu. Otel odası otomasyonu için kullanılıyorlar. Datasheet lerine baktım çok fazla teferruat yok. Paylaşıyım datasheet lerini ve cihazların resimlerini

pwm3434

Pdf datashetleini yükleyemiyorum.

pwm3434

Özelliklede x05r paket role tetiklemesi nasıl yapılıyor bunu öğrenmek istiyorum  yani analog bir giriş ile basitçe roleleri aktif edilebilinir mi yoksa tahmin ettiğim gibi bu roleler bus veriyolundan aldığı dijital verilerle mi tetikleniyor. Ete hocam bir fikriniz var mı.

pwm3434

Datasheet leri 1 er sayfa olduğu için resim olarak yükledim. Pdf olarak yğkeşeyemedim

pwm3434

Ete hocam, yukarı da ekde paylaştığım x05r role paketinin kullanımı sadece firmanın kendi üretimini yaptığı konytolorler ile mi tetikleniyor.

ete

Hiç bilemiyorum. PDF de bir açıklama yok bu konuda. Bildiğim bir konuda değil maalesef.

Ete

pwm3434

Ete hocam pdf translate yaptım. Role hakkında 8 çıkış olduğunu söylüyor. Role nin kendisini inceledim. 12 klemense sahip. Bunların 8 tanesi kontak çıkışı  uçları ve 4 tanesi ise otomattan gelen kontak giriş uçları. Role nin kendisinde geriye kalan ise bus klemensi. Herşey ortada diyebiliriz sanırım Ete hocam, roleleri tetikleyen,kontrolorden role paketinin klemensine gelen bus kablosu.
Ete hocam bu role universal role olmayıp , firmanın kendi bünyesinde kullandığı bir role olabilir mi .

Data ile tetiklenebilen üniversal roleler varmıdır Ete hocam

elektro77

Alıntı yapılan: pwm3434 - 25 Ekim 2020, 23:19:39Ete hocam pdf translate yaptım. Role hakkında 8 çıkış olduğunu söylüyor. Role nin kendisini inceledim. 12 klemense sahip. Bunların 8 tanesi kontak çıkışı  uçları ve 4 tanesi ise otomattan gelen kontak giriş uçları. Role nin kendisinde geriye kalan ise bus klemensi. Herşey ortada diyebiliriz sanırım Ete hocam, roleleri tetikleyen,kontrolorden role paketinin klemensine gelen bus kablosu.
Ete hocam bu role universal role olmayıp , firmanın kendi bünyesinde kullandığı bir role olabilir mi .

Data ile tetiklenebilen üniversal roleler varmıdır Ete hocam
Ne yapmak istediğinizi anlasam ve bu elinizdeki ile neden uğraştığınızı bilsem yada anlatsanız bende yardımcı olmaya çalışacağım.
Çünkü ben Antalya oteller bölgesindeyim ve tanıdığım bir çok otel Teknik müdürü arkadaş var en azından onlara bir sorarım.
Öte yandan ben elinizdeki bu sistemin honeywell markalı değil ama Qnity 3s markalı olanından yıllarca kullandım ve tamirini yaptım. Eğer sizdekini doğru teşhis ettiysem bunlara "energy saver" deniyor. Bir kart ve kart okuyucu sistem ile kontrol ediliyor. odaya giren misafir kartını kart okuyucuya taktığında odanın elektriği devreye alınıyor. Bu sayede müşteri odada yokken ve kart takılı değilken  enerji tasarrufu yapılmış oluyor.
Fakat qnity 3s marka energy saver larda bus kontrol pini yok. Bu güne kadar anlayamadığım bir şekilde sadece besleme uçlarından iletişim sağlıyor. Daha önce çizmiş olduğum şemaları aşağıda.

KART OKUYUCU

ROLE MODULU

buda tamiri ve testleri için yapıp kullandığım bir test aracı

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Ne yapmak istediği belli aslında. Şebeke (AC220) üzerinden odalar arası haberleşme yapmak istiyor.
Bir noktadan başka bir noktada bulunan bir cihazı açıp kapatmayı hedefliyor.
Bu sistemde öncelikle her bir kontrol edilecek cihazın ID numarası olması gerekir diyorum.
Aynen RS485 sistemi gibi her cihaz aynı şebekeye bağlı bekliyor. Birine bir sinyal gönderiyorsun açıl diye her cihaz sinyali alıyor ama ID numarası tutuyorsa açılma işlemini bir cihaz yapıyor.
Protokolü incelemedim ama böyle yada benzer olması gerektiğini düşünüyorum. Tetşk denilen şeyde gönderilen sinyalin o cihaz tarafından değerlendirilip uygulanması anlamına geliyor.
Bir cihazın tetik alabilmesi için şebekeden bir sinyal gelmesi ve o cihazın o sinyali şebeke voltajından ayırması ve değerlendirmesi gerekir. KIsaca bu sistemin çalışması için şebekeden alınan voltajın sinyale dönüştürülmeside gerekiyor. Bunun içinde bir devre gerekiyor elbette. Hem veren tarafta hem alan tarafta bu devrenin olması gerekir.

Ete

pwm3434

Yapmak istediğim roketi kontrol etmek. Yani bu rolenin tetiklemesi nasıl yapılıyor.

Bu role yi kontrol eden sistem şu,  otel odası içerisinde ki aydınlatma, priz, klima keypatlarını kontrol eden kontrolor var. Bazı odaları manual olarak çalıştırmak istiyoruz bu sitem üzerinden .

pwm3434

Etem hocam aynen dediğiniz gibi. Roleler  tetik için bus hattını kullanıyor

pwm3434

Bu paket role lerden 3 tane. Her biri 8 çıkışlı.

pwm3434

Elektro77 usta, enerji saver üzerinden  değil de kontrolor işlemci işlemci tarafından kumanda ediliyor tüm odalar. Odalarımızda akıllı dokunmatik keypatlar var. Resim atayım keypatların.

Tüm sistem bus hattından haberleşiyor