Power supply Arızası

Başlatan Aksungur, 28 Ocak 2021, 17:36:38

Aksungur

Tetik alma problemi var. Çıkışta sadece 12voltda hafif şişme var gibiydi. 12 , 5 ve 3.3 değiştirdim düzelme yok.

Optokuplor manuel aktif edince direk çalışıyor. Voltajları ölçtüm 3.3v hafif hareketli gözüküyor. Anlık 5-8-0 arasında değer gösteriyor voltmetre. Diğer çıkışlar çok stabil hiç oynamıyor.

Tps3510p 3.3v stabil çalışmadığı için hemen kapatıyor gibi. Bende o bacağına dışardan sabit 3.3 volt verdim. Sonra tetikleyince hemen çalışıyor. Anladığım kadarıyla tps3510 görevini yapıyor sağlam gibi. Başka görevi var mı bilmiyorum.

Tny267PN entegresinin amacı ne orada. ac dc 12 watt çıkış gücü varmış. psu 5v standby elektirik sağlamak için ufak trafoyu mu kontrol ediyor.
3.3V şotki diyotu ölçtüm sağlam.

Sorun nerede anlamadım. Arıza bulma tecrübem yok. Nerede hata olabilir.

Serk@n

Optoküplörü manuel aktif ettiğinizde istenilen şekilde çalışıyor mu? Tüm almanız gereken voltajlar var mı?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

Aksungur

Alıntı yapılan: serkanzey - 30 Ocak 2021, 15:24:59Optoküplörü manuel aktif ettiğinizde istenilen şekilde çalışıyor mu? Tüm almanız gereken voltajlar var mı?

12v-5v sabit.
3.3 volt sabit değil. 5 volt gösteriyor. Yük bağlayınca 2.2 volt gösteriyor.

Serk@n

Optoküplörün led tarafındaki voltaj, bir ledin ışık vermesi için gerekli voltaj kadar olmalı. Burada yüksek voltaj görüyorsanız ledi besleyen elemanlar ve optoküplör arızalanmış olabilir.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.