Pic kontaktör reset atma sorunu

Başlatan yunusemre, 15 Şubat 2021, 19:07:49

Maxim

Benim başıma gelmişti
16F628A mclr kapalı ve pin boşta idi
reset oluyordu parazit olunca çok nadirde olsa.
pine 10k>+5v takınca düzelmişti.

yunusemre

ikinizinde başına böyle bir durum gelmiş demekki mrlc böyle sıkıntı yaratabiliyor. benim yeni pcbde olan pin ihtiyacı yüzünden mrlc yi giriş olarak kullanmam gerekiyor. 9v geçince reset atıyor demişsiniz ozaman pine 5v luk zener bağlasam gerilim yükselmesini engellermiyim.

Alıntı yapılan: MB_77 - 17 Şubat 2021, 21:10:56Kontaktor bobinine gndden keserek kontrol ettiğinizde bir kaç us için voltaj yüzlerce volta kadar çıkar.

bunu anlayamadım. rölemi demek istediniz.

evet kaynağı kurutmak yerine devrenin etkilenmemesini sağlamak uğraştırıcı bir yol. resimdeki 0.33uf kondansatörü hangi kontaktöre taktıysak ondan gelen parazitler kesildi. bu eklenti ileride kontaktörü bozarmı bilemedim.

ayrıca bu kondansatörden elimizde üç tane vardı. bizde dedikki 0.33uF yerine 0.47uF kullanalım. sipariş verdik taktık olmadı. daha sonra birdaha aldık gine olmadı enson fotodakini aldığ gine olmadı. kontaktör parazit yaymaya devam etti.

direk ilk fotodakinden alsaydık olurmuydu onuda denemedik. keşke şipariş verdseydik.

fakat ginede 0.33uF kullansakta kontaktör peş peşe çekip bırakınca gine devre reset atıyor. bende devre etkilenmemesin kısmına yoğunlaşıyım dedim

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

yunusemre

kontaktör ac de çalışıyor. uçlarına diyot atmanın sakıncası yok sanırım. ters diyodu ekleyince devreyi değiştirmeye gerek olmayacak diyorsunuz. inşallah kararlı çalışır

mrlc pinine düşük bir direnç takacağım.

rexo

yunusemre

@rexo dostum. bu bağlantı %100 işe yararmı.

devredeki butonların kendi kendine basmasını engellermi.

birde uçlarına takılı olan kabloların lehim yerlerine makoron takmak gereklimi

birde kondansatör üzerinde 40/085/21c  başka yerinde m falan yazıyor bunlar önemlimi. fotoda yazan bu kısım sonra aldığımız 0.47uF ile aynı değil. ondan mı olmadı.

bu kısım önemli çünkü adamların 40 kontaktörüne bağlayacaz. tolpamda 200 tl boşa para verdik kondansatörlere. bu yüzden soruyorum

resme tıklayınca tam çıkıyor.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

rexo

Alıntı yapılan: yunusemre - 18 Şubat 2021, 23:56:26@rexo dostum. bu bağlantı %100 işe yararmı.

devredeki butonların kendi kendine basmasını engellermi.

birde uçlarına takılı olan kabloların lehim yerlerine makoron takmak gereklimi

birde kondansatör üzerinde 40/085/21c  başka yerinde m falan yazıyor bunlar önemlimi. fotoda yazan bu kısım sonra aldığımız 0.47uF ile aynı değil. ondan mı olmadı.

bu kısım önemli çünkü adamların 40 kontaktörüne bağlayacaz. tolpamda 200 tl boşa para verdik kondansatörlere. bu yüzden soruyorum

resme tıklayınca tam çıkıyor.

1-İnsanın bile %100 yaşam garantisi yoktur, bire bir aynı projeyi başka bir firmaya yaptığınızda çalışabilir  başka bir firmaya yaptığınızda çalışmayabilir ,bir sürü etken vardır sadece bunlardan bir kaç  tane örnek vereyim, sistemin bulunduğu binanın hasır demirlerinin çok sık aralıklı ve yoğun olması bile sistemin çalışmasını engeller. yan binada asansör vardır bu çalıştığında sorun olabilir dolayısı ile bir donanımsal parazit olabilir birde havadan mcu giren parazitler vardır.
2-Butonların kendi kendine basması pik akımlarından yani yoğun parazit kaynaklı bir sorundur.
3-Kabloları mümkün olduğu kadar kıssa ve derli toplu olmasına dikkat ediniz kesinlikle daralan makron ile korumaya alınız.
4-Kondansatör ile ilgili çok detaylara takılmayın önemli olan sizin için 275X2V -100NF-220R olması 320X2V da kullanabilirsiniz.
5-Mcu kartınızın mümkün olduğu kadar kontaktörlere yakın olmamasına dikkat ediniz.
6-Kullandığınız 220v kablolarınızın kesiti de önem arz eder kesit zayıf çekilen akım max limit yakın ise yüksek oranda parazit üretir.
7-Kartınızı PCB de görmek gerek , eğer gelişi güzel çizilmiş ise bu tür hatalar yaşarsınız , bazen başında yani hemen sorun olur bazen haftada bir bazen ayda bir ne zaman nerede olacağı belli olmaz.
8-Kontaktörlerin bulunduğu kasa plastik mi ,metal mi bunların hepsi bir etkendir.

Siz benim verdiğim çizime göre 1-2 ad alıp yapın ve adım adım izleyin sonrasında geri kalanlara da uygular sınız,ben bir çok projelerimde kullandım ve yıllardan berri çalışıyor sorunsuzca.

yunusemre

Alıntı yapılan: MB_77 - 19 Şubat 2021, 05:29:34Elbette sakıncası var 🤭

Gnd tarafindan kumanda etmenin sakıncasıdan ve tedbirinden bahsediyorum . Nerede gnd keserek kumanda ediyorsan o bobine atmalisin diyotu

kontaktörleri faz keserek kumanda ediyorlar.

yunusemre

Alıntı yapılan: rexo - 19 Şubat 2021, 09:52:311-İnsanın bile %100 yaşam garantisi yoktur, bire bir aynı projeyi başka bir firmaya yaptığınızda çalışabilir  başka bir firmaya yaptığınızda çalışmayabilir ,bir sürü etken vardır sadece bunlardan bir kaç  tane örnek vereyim, sistemin bulunduğu binanın hasır demirlerinin çok sık aralıklı ve yoğun olması bile sistemin çalışmasını engeller. yan binada asansör vardır bu çalıştığında sorun olabilir dolayısı ile bir donanımsal parazit olabilir birde havadan mcu giren parazitler vardır.
2-Butonların kendi kendine basması pik akımlarından yani yoğun parazit kaynaklı bir sorundur.
3-Kabloları mümkün olduğu kadar kıssa ve derli toplu olmasına dikkat ediniz kesinlikle daralan makron ile korumaya alınız.
4-Kondansatör ile ilgili çok detaylara takılmayın önemli olan sizin için 275X2V -100NF-220R olması 320X2V da kullanabilirsiniz.
5-Mcu kartınızın mümkün olduğu kadar kontaktörlere yakın olmamasına dikkat ediniz.
6-Kullandığınız 220v kablolarınızın kesiti de önem arz eder kesit zayıf çekilen akım max limit yakın ise yüksek oranda parazit üretir.
7-Kartınızı PCB de görmek gerek , eğer gelişi güzel çizilmiş ise bu tür hatalar yaşarsınız , bazen başında yani hemen sorun olur bazen haftada bir bazen ayda bir ne zaman nerede olacağı belli olmaz.
8-Kontaktörlerin bulunduğu kasa plastik mi ,metal mi bunların hepsi bir etkendir.

Siz benim verdiğim çizime göre 1-2 ad alıp yapın ve adım adım izleyin sonrasında geri kalanlara da uygular sınız,ben bir çok projelerimde kullandım ve yıllardan berri çalışıyor sorunsuzca.

tavsiyelerinize dikkat edeceğim. çok teşekkür ederim. inşallah parazit başka sorunlar yaratmaz

yunusemre

bilgisayarın çökmesi ve formattan sonra hala düzelelemesi yüzünden ancak cevap yazabiliyorum

Alıntı yapılan: rexo - 19 Şubat 2021, 09:52:314-Kondansatör ile ilgili çok detaylara takılmayın önemli olan sizin için 275X2V -100NF-220R olması 320X2V da kullanabilirsiniz.

önceden kondansatörü 0.33uf olarak dirençsiz kullanmıştım. kontaktörleri çok hızlı çektirince sapıtma yine oluyor. bunun soru kondansatörün değerini değiştirerek çözebilirmiyiz.

seri direnç takmadan direk kondansaör bağlamam sorun olurmu

İlyas KAYA

100nf 400v kondansatore seri 50ohm  direnç bağlayıp snubber yapıp bunu da kontaktor beslemesine paralel takacaksiniz bundan kurtulusunuz yok.
0.33 uf olmaz fazla gelir. 0.33uf demek 330nf demek. Değer ne kadar yüksek olursa ark o kadar fazla olur. Kondansator boşken kısa devre gibidir sarj olunca direnc değeri yükselir. Bu nedenle 0.05-0.1uf arasında bir değer seçmelisiniz. Direnç değeri de sabit değildir yükün durumuna göre açılıp kapanma süresine göre değişir.

Sık açıp kapatmayı mutlaka engellemelisiniz.

5volta ters 1n4148 takın. 5volta 1000uf /16 konfansator takın. Giriş olan tüm bacaklara 47nf (usart haric) mclr dahil kondansator ile gnd ye çekin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

yunusemre

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 04 Mart 2021, 21:06:36100nf 400v kondansatore seri 50ohm  direnç bağlayıp snubber yapıp bunu da kontaktor beslemesine paralel takacaksiniz bundan kurtulusunuz yok.
0.33 uf olmaz fazla gelir. 0.33uf demek 330nf demek. Değer ne kadar yüksek olursa ark o kadar fazla olur. Kondansator boşken kısa devre gibidir sarj olunca direnc değeri yükselir. Bu nedenle 0.05-0.1uf arasında bir değer seçmelisiniz. Direnç değeri de sabit değildir yükün durumuna göre açılıp kapanma süresine göre değişir.

Sık açıp kapatmayı mutlaka engellemelisiniz.

5volta ters 1n4148 takın. 5volta 1000uf /16 konfansator takın. Giriş olan tüm bacaklara 47nf (usart haric) mclr dahil kondansator ile gnd ye çekin.

matkap ve ispiralden çıkan kondansatörler 0.33uF ve 0.22uF idi. 0.33uF bağladığımızda devrede çok az resetleme oluyorken,  0.22uF bağladığımızda daha sık resetlere oldu. Ama bu denemelerde direnç kullanmadık. 0.22uF liklerin olmamasının nedeni direnç takmamak mı

dc kısma diğer eklemeleri yapacağım

YILMAZ51

Alıntı yapılan: yunusemre - 15 Şubat 2021, 19:07:49Merhabalar  röle üzerinden kontaktör çektiren otomasyon projesi gerçekleştirdim.

Devre 20v çıkışlı led trafosu artı lm2596 modülü üzerinden 5v düşüp pice ulaşıyor. Devrede 20 tane farkı yerde beslemeye paralel 100nF kondansatör var. Başka kondansatör yok. Pic röleleri uln2004 üzerinden sürüyor

Devre kontaktötler bağlı değilken çok güzel çalışıyor. Fakat kontaktör bağladığımda  SADECE BIRAKIRKEN pic reset atıyor.

Bu sorunu nasıl çözerim

Uln2003 gndsini lm2576ya girmeden direk 20v gnd sine bağlayın uln2003 gndsi hic bir sekilde 5 volt hattının gndsinden dolanmasın bunu deneyin

yunusemre

şunu eklemeyi unuttum. 20v besleme kaynağını 5v luk başka bir kaynakla değiştirdim.

nedeni ise 20v luk kaynak 1A akım veriyor. 5vluk kaynaksa 4A . kaynağı değiştirip başka hiç bir ekleme yapmayınca bile kontaktörden dolayı resetleme olmadı.

devreler toplam 400mA bile çekmiyor. Ama güç kaynağı parazit yayıldığı anda yetersiz kalıyor.

bu yüzden 20vluk kaynağı iptal ettim