Pic 16F883 yardım

Başlatan kadirmania, 17 Şubat 2021, 23:03:20

kadirmania

iyi akşamlar arkadaşlar. Elimde 16f883 smd microdenetleyici var. buna elimde olan  hex kodu atmam lazım. fakat daha önce hiç yapmadım.
bu iş için Pickit3 (klon) ve zif soket aldım. smd olduğu için zif sokete bağlayamıyorum.Nasıl bir bağlantı yapabilirim. pickit 3 programından  hex kodu atmak istiyorum.
Yardımcı olursanız cok sevinirim

Hattuşa

anahtar kelimen ICSP
pickit3 ICSP yazarsan google görsellerde göreceksin,  bunun için zif sokete ihtiyacın yok, ihtiyacın olan, ilgili MCU ya ait mclr,gnd,+5v,data ve clk pinleridir. doğru bağlantı yapınca pickit3 MCU nu tanıyacak ve sen hexi atabileceksin.

kadirmania

Alıntı yapılan: pro-TR - 18 Şubat 2021, 00:08:08anahtar kelimen ICSP
pickit3 ICSP yazarsan google görsellerde göreceksin,  bunun için zif sokete ihtiyacın yok, ihtiyacın olan, ilgili MCU ya ait mclr,gnd,+5v,data ve clk pinleridir. doğru bağlantı yapınca pickit3 MCU nu tanıyacak ve sen hexi atabileceksin.
Bilgilendirme cok teşekkürler. Forumda karıştırırken gördüm, kimi arkadaşlar pinlere diren falan bağlanmak lazım falan diye yazmıs. o kafamı karıştırdı.
Size zahmet hangi pinlere bağlantı yapacağımı yazabilirmisiniz?

Hattuşa

https://hizliresim.com/OLBHQ8

5 pine ihtiyacınız var, elinizdeki pickit3 ün 6 pini olabilir, önemli olan

pic 1.pin MCLR
pic 28.pin ICSPDATA
pic 27.pin ICSPCLK
pic 20.pin +5v besleme
pic 8-19 pin gnd

yalnız sağlıklı bir hex yüklemek için MCLR pinine bir adet 1n4148 ile +5v tan bir uc alıp 10k gibi bir dirençle bağlantı yapmalısınız, çok kritik olmasada bazen mcu ya bu şekilde olmayınca hexi yüklemiyor.

ete

Bir ekenti yapayım. Pic MCLR pini Pickit3 deki Vpp pinine bağlanacaktır. Programlama voltajı bu pinden veriliyor.
Uygun olan sistem şöyle, 5 li (yada 6 lı) sıralı dişi pin alacaksın bu dişi pin soketi pickit3 ün çıkış soketine bağlanacaktır. Vpp tarafına beyaz oje ile işaret koy ki şaşırmayasın takarken.
Bu sokete (yada sıralı dişi pinlere) bir bitişik 5 li kablo bağlayacaksın. Kablo kalın olmasın en ideali eski bilgisayar harddisk kablolarıdır gri renkli ince ve esnektir bu kablo.
Kablonun diğer ucçlarını 1 cm kadar bir birlerinden ayır. her birinin uçlarını aç ve önceden lehim pastası ile birlikte oralara lehim sür. Daha sonra şekilde görüldüğü gibi kablo uçlarını tespit edip işlemci bacaklarına direk lehimle. İşlemci bacaklarının lehim ile kısa devre olmadığından emin ol. Kablolar başka pinlere değmesin. Daha sonra artık programlayabilirsin.
Pickit3 ünü USB kablosu ile PC ye bağla. Arayüz programını aç zaten arayüz ekrana gelirken işlemci ile bağlantı kurup işlemci adını yada numarasını ekrana getirecektir. Bu gelmiyorsa bağlantın yanlış yada kopuk demektir. Bağlantılarını kontrol et ve yeniden bağlantı kurdurmak için ara yüzdeki "Tools" seçeneğine tıkla gelen ekranda "Check Communication" seçeneğine tıkla her şey doğru ise bağlantı kurulacaktır. File seçeneği ile hex dosyasını bul ve yükle daha sonra ekranda gördüğün "Write" butonuna tıkladığın anda hex dosyası işlemciye yazılıp sonunda succesful şeklinde bir mesaj alacaksın. Bu andan itibaren kabloları söküp işlemciyi yerine lehimleyebilirsin.

Ete

kadirmania

Alıntı yapılan: ete - 18 Şubat 2021, 08:26:58Bir ekenti yapayım. Pic MCLR pini Pickit3 deki Vpp pinine bağlanacaktır. Programlama voltajı bu pinden veriliyor.
Uygun olan sistem şöyle, 5 li (yada 6 lı) sıralı dişi pin alacaksın bu dişi pin soketi pickit3 ün çıkış soketine bağlanacaktır. Vpp tarafına beyaz oje ile işaret koy ki şaşırmayasın takarken.
Bu sokete (yada sıralı dişi pinlere) bir bitişik 5 li kablo bağlayacaksın. Kablo kalın olmasın en ideali eski bilgisayar harddisk kablolarıdır gri renkli ince ve esnektir bu kablo.
Kablonun diğer ucçlarını 1 cm kadar bir birlerinden ayır. her birinin uçlarını aç ve önceden lehim pastası ile birlikte oralara lehim sür. Daha sonra şekilde görüldüğü gibi kablo uçlarını tespit edip işlemci bacaklarına direk lehimle. İşlemci bacaklarının lehim ile kısa devre olmadığından emin ol. Kablolar başka pinlere değmesin. Daha sonra artık programlayabilirsin.
Pickit3 ünü USB kablosu ile PC ye bağla. Arayüz programını aç zaten arayüz ekrana gelirken işlemci ile bağlantı kurup işlemci adını yada numarasını ekrana getirecektir. Bu gelmiyorsa bağlantın yanlış yada kopuk demektir. Bağlantılarını kontrol et ve yeniden bağlantı kurdurmak için ara yüzdeki "Tools" seçeneğine tıkla gelen ekranda "Check Communication" seçeneğine tıkla her şey doğru ise bağlantı kurulacaktır. File seçeneği ile hex dosyasını bul ve yükle daha sonra ekranda gördüğün "Write" butonuna tıkladığın anda hex dosyası işlemciye yazılıp sonunda succesful şeklinde bir mesaj alacaksın. Bu andan itibaren kabloları söküp işlemciyi yerine lehimleyebilirsin.

Ete
Alıntı yapılan: ete - 18 Şubat 2021, 08:26:58Bir ekenti yapayım. Pic MCLR pini Pickit3 deki Vpp pinine bağlanacaktır. Programlama voltajı bu pinden veriliyor.

Ete

Ete hocam bilgilendirme için teşekkürler.
pickit3 1.pin(yeşil) 16f883ün 1.pine
        2.pin(sarı)  16f883ün 20.pine
        3.pin(turuncu)16f883ün 19.pine
        4.pin(kırmızı) 16f883ün 28.pine
        5.pin(kahve) 16f883ün 27. pine taktım. fakat pickit3 görmedi.
Multimetre ile sarı ve turuncu uçları ölçtüğümde 1 volt elektirik gözlemliyorum.
5volt görmem gerekmiyormu acaba. yada biyerde hata yapıyorum?

ete

BU şekilde olmaz ki. Pickit3 ün 5 tane (bir çoğunda 6 pin) giriş -çıkış pini var. O pinlerin isimleri olması gerekiyor.
- Birisi Vpp
- Diğeri VDD
- Diğeri GND
- Diğeri PGC (CLK)
- Dİğeri PGD /DTA)
öncelikle bunları bulman gerekiyor. Öyle renkle falan olmaz rastgele hiç olmaz. Yokmu üzerinde pin isimleri?

Ete

kadirmania

Üzerinde isimleri yazmıyor fakat cihazla beraber gelen zif sokette yazıyor.

yada uçlar nasıl tespit edebilirim. Yardımlarınız için tekrarda teşekkür ederim

kadirmania

ete

Oda yeterli MCLR (Vpp) pinine işaret koymuş Beyaz üçgen onu gösteriyor.
Bu durumda üçgenin işaret ettiği pin Vpp pini İşlemcinin 1 nolu bacağına bağlanacak
Onun yanındaki VCC (+5V) pini İşlemcinin VDD bacağın yani 20 nolu pine bağlanacak
Onun yanındaki GND pini işlemcinin GND bacaklarındanbirisine bağlanacak yani 19 nolu pine.
Onun yanındaki PGD pini işlemcinin 28 Nolu pinine bağlanacak.
Onun yanındaki PGC pini işlemcinin 27 Nolu pinine bağlanacak.
Bu bağlantılar yapıldıktan sonra , önce arayüzü yükleyeceksin. Daha sonra Pickit3 USB portuna bağlanacak ve işlemciyi görüp görmediğine bakılacak.

Ete

kadirmania

Alıntı yapılan: ete - 18 Şubat 2021, 23:12:22Oda yeterli MCLR (Vpp) pinine işaret koymuş Beyaz üçgen onu gösteriyor.
Bu durumda üçgenin işaret ettiği pin Vpp pini İşlemcinin 1 nolu bacağına bağlanacak
Onun yanındaki VCC (+5V) pini İşlemcinin VDD bacağın yani 20 nolu pine bağlanacak
Onun yanındaki GND pini işlemcinin GND bacaklarındanbirisine bağlanacak yani 19 nolu pine.
Onun yanındaki PGD pini işlemcinin 28 Nolu pinine bağlanacak.
Onun yanındaki PGC pini işlemcinin 27 Nolu pinine bağlanacak.
Bu bağlantılar yapıldıktan sonra , önce arayüzü yükleyeceksin. Daha sonra Pickit3 USB portuna bağlanacak ve işlemciyi görüp görmediğine bakılacak.

Ete

Aynen bağlantıyı bu şekilde yaptım. Nedense görmedi. Artı ve eksi bacaklarda 5v göremedim ondanmıdır bilemiyorum. Yarın tekrardan deneyeceğim. Pickit programından da ekran görüntüsü atarım. umarım başarabilirim :)