BLDC HDD MOTORU ÇALIŞTIRMA & TORKLU MOTOR ÖNERİSİ

Başlatan rayman, 04 Mayıs 2021, 14:03:59

rayman

Hdd lerden söktüğüm motoru çalıştırmak isteyince  esc ve  esc yi kontrol eden bir ünite gerekiyor.. Kısacası adım adım bu motorun içindeki bobinlerin faz farklarına göre pwm yollamak . Sanırım mantığı öyledir ki bu motorla ilgili pek bilgim yok ama iç yapılarına bakınca bendekinde 4 pin var. Hepsinin tek ucu şase diğerlerinede adım adım pwm gönderiliyor . Motor öyle çalışıyor. Bu motorla bir çalışma yapmam lazım fakat bunun sürücüsü ve '' akım ünitesi esc '' birde kontrol ünitesi başlı başına ayrı iş olunca bu motora benzer dc. 12 volt ile çalışabilecek motor varmıdır ? Motor torkları nasıl hesaplanır bilemediğimden , bu motorun üzerine neodyum mıknatıs yapıştıracağım ve manyetik karıştırıcı olacak olay bu.. Piyasada böyle torklu motor varmıdır ? Yaklaşık 2-3 amper çekse yeter. Öyle diyeyim.

alisumer

fırçasız motor olarak aratırsan bulursun tonlarca motor rc araçlardan tesla ya kadar istediğin torkta bulursun ESC de satılıyor tabi sen yapacak isen ben de müşterin olurum biraz karmaşık çünkü sensörsüz bldc motor sürme işi normalde sürücüler üç kablo ile sürüyor ikisi + ve - ve kalan bobinden de pozisyon bilgisi olarak bobinin dönerken ürettiği elektrik enerjisi aynı anda okunarak bir sonraki bobin sırası ve zamanlaması hesaplanıyor zor olan kısmı bence pozisyon okuma kısmı (bunun için ayrı entegreler var)yoksa sıra ile sürme kısmı birçok yol ile yapılabilir ayrıca hall sensörlü olanları var nispeten kontrolu daha kolay 
Hep meraktan