Frekans Hızları

Başlatan rayman, 10 Mayıs 2021, 10:10:31

rayman

Elektrik enerjisi ve ışık enerjisi 300.000km / sn. Işığın saniyede aldığı yolu biliyoruz.
Elektrik hızıda aynı. Eğer ki ışığın dalga boyuna '' titreşimne bakarsak '' yani bir iletkendeki taşınan frekansın 1 hz den 300khz e kadar taşındığını hayal edelim. Bu frekans 1 kerede titreşir ise 1hz , 300000 kere titreşirse 300khz oluyor. Peki frekansın üst katları var. Örneğin 30 mhz - 300mhz  - 3 ghz frekansları..
300 Mhz için 300.000000 saniyede titreşiyor yani bu titrerken ışıktan hızlı olmuyor mu dalga boyu ? Duty ve Cycle yükselip sönümlenmesi bu frekanslara çıkıyorsa ışıktan kat kat daha hızlı olmuyor mu ? Örneğin 5ghz. saniyede 5000.000.000 titrer. Yani 5 milyar kere.?  Bu periyotların saniyede yükselip sönümlenmesi bir hareket değil mi ? Yanlış mı düşünüyorum yoksa ?

ete

Hız ile frekansı birbirine karıştırıyorsun sanırım. Birisi saniyede 300.000 kere tireşip 300 Khz lik bir frekans oluşturuyor. Diğeri bir noktadan diğer bir noktaya 1sn de 300.000 km yol alıyor. Farklı şeyler. Frekansı ışık ile taşıdığın zaman ikisi ortak noktaya gelmiş olur. Bu durumda sen frekansın 1/300.000 lik kısmını 1 sn de 300.000 km öteye taşımış olursun. Yanlızca.Bu durumda ışık ile taşınan bu frekansın her bir palsi 300.000 km öteye taşınmış olur. Bu benim mntık yolu ile yaptığım bir hesap. Umarım aklına yatar.

Ete

rayman

Aklıma yattı ama 1/300000km saniyeyi zaten 300khz oranında hızın karşıtını buldum. Yani 1 saniyede 300000 kere işlem. Elektrik hızı zaten 300000km de ne yaparsan yap değişmeyecek onu sabit alarak , diyelim ki bir frekans taşıyacağız kablonun içinden :  Atıyorum fm bandı 105mhz. 10000005 kere titreyecek saniye değil mi ? Elektrik hızı sabit ama frekansın saniyeden 300000km hızla giden bir ışıktan enerjiden daha hızlı olduğu ortaya çıkmaz mı ?

ete

Elektrik hızı kesinlikle ışık hızından düşüktür hatta epeyce düşüktür çünki her zaman için telin direncini yenmesi gerekir. Hız yapan bir cisim dirençle karılaşırsa hızı düşer. Elektrik de öyle. Bu yüzden Internet bağlantılarını Optik sisteme (ışıkla çalışan) çeviriyorlar. Amaç mümkün olan en hızlı aktarımı sağlamak için. Yoksa elektrik kablosu kullanarak yaparlardı.
Kafandaki sorunu çok iyi anlatamıyorsun. Ben sana şunu söyleyeyim. Bir X-Y koordinat ekseni çiz.
Y ekseni senin frekansın genliğini göstersin. X eksenine peryodu zaman parametresi kullanarak çiz.
X eksenini aynı zamanda ışık hızının göstergesi olarak zaman eksini şeklinde kullan. Bu durumda X ekseninde 2 çizgin olur. Birincisi ışık hızı sıfır saniyede yol almaya başlar 1 sn yada o eksende us(mikrosaniye) olarak gösterilecek şekli ile 1.000.000 us de biter. Senin 300khz (yada 300 Mhz farketmez peryot değişir sadece) onuda sıfır noktasından başlat. 300 Khz lik sinyalin peryodu 1000/300=3,33 us dir. Şayet duty değeri %50 ise bu sinyalin HIGH kısmı yaklaşık 1,66us ve LOW değeride yine 1,66us olacaktır. Sıfır noktasından itibaren ilk 1,66us de frekansın HIGH peryodunu görürsün sonrasında yine 1,66us de LOW peryodunu görürsün. bu 1000.000us bitene kadar o eksende bir çok HIGH ve LOW peryot görebileceğin anlamına gelir. Buradan şu sonuca varıyoruz. Her iki parametreyi aynı zaman dilimlerinde birlikte görmeye çalışmalısın. Daha hızlı daha yavaş diye bir kavram yok orada.
Ete

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

alisumer

elektrik iletimi elektronlar ile oluşur elektronların da bir kütlesi vardır kütlesi olan her hangi bir cismin ışık hızına çıkması formullere (meşhur e=mc2) bakılırsa kısıtlı zekamız ile başa çıkamayacağımız kadar zor yani elektrik ışık hızına çıkamaz. ışık hızındaki titreşim dalga boyları ile belirtilir x, morötesi ,kızıl ötesi v.b gibi , iş biraz kuantum fiziği ile alakalı yani teoride ışık dalga şeklinde mi parçacık şeklindemi hareket ediyor kısmı karmaşık gözlem yapılıp yapılmadığına göre değişiklik gösteriyor.Elektrikte ise frekansın mantık olarak dediğin gibi frekans doğru akıma göre daha uzun yol katetmesi gerektiğinden daha yavaş olması gerekiyor ama öyle değil elektrik bir elektron havuzuna taş atmak gibi ilerler yani arkadaki elektron öndekini iter yani sanıldığı gibi dalgalar halinde yolu uzatmazlar daha çok içi sıkıştırılamayan sıvı dolu iki şırınganın birini itersen diğerinin nerede ise aynı anda (nerede ise aynı anda kısmı hiç bir zaman aynı olamayacağından ötürü söyelenir çünkü bir sürü nedeni var atomların çoğunun boşluktan ibaret olması yada şırınganın yada bakır kablonun esnekliğine kadar) hareket etmesi  gibi bir ileri bir geri yaparlar doğru akımda ise sadece ileri giderler aynı   komşu atomlar sadece kararsız elektronları birbirine paslar yani sanıldığı gibi şu bildiğimiz AC dalga formu yok ortada       
Hep meraktan