Bardak Karıştırıcı

Başlatan rayman, 11 Haziran 2021, 22:35:33

rayman

Bir çalışmam var arkadaşlar . Bende fikir yürttüm ama sizlerde başka yöntem sunabilirsiniz.
Çift katlı bardağımız var.. İki camın arası boşluk ve altından delik açıp oraya özel bir karışım dolduruypruz oda sıvı. Ancak o sıvıyıda karıştırmamız gerekiyor. Bunu en basit yada dolaylı nasıl içersinden karıştırabiliriz? Dışardan akvaryum pompası düşündüm ama oda zor. 24 saat içersindeki sıvının karışması lazım .

UGR

Dikey olarak konumlandirilmis manyetik karıştırıcı ile iki cam arasındaki sıvı karıştirilabilir. Camın ebatları nedir, iki cam arası boşluk ne kadar, karıştırılacak sıvının aşındırma özelliği varmı?

rayman

Kendim manyetik karıştırıcı yapıyorum ama bu konuda tekrar iki camın arasındakini karıştırmak için manyetik balığı camın içine nasıl atacağız ? Çok ince manyetik balık yok bir kere. O yüzden başka yöntem nasıl olabilir?

UGR

Sıvı doldurmak için açtığınız deligin çapı nedir?

rayman

3mm.. Ama oraya ince manyetik balık yaptırmak gerekli

elektro77

gönderici tarafından silindi
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Manyetik karıştırıcılar laboratuvarlarda sıklıkla kullanıulan aletler.
Zaten şöyle bir bakınca ortaya yanlızca (bana göre) iki alternatif çıkıyor.

Birincisi manyetik karıştırıcı. Bir tabla yapıyorsun altına kuvvetli neodyum mıknatıs bağlıyorsun Bunu bir motor miline akuple ediyorsun. Devir fazla olmamalı gerekirse dc motor kullanıp devir ayarıda yapıyorsun. Bu alet motor tahrikli olarak ince bir plexi tablanın altında dönecek şekilde hazırlanıyor. Karıştırılacak sıvı içine bir metal çubuk bırakıyorsun sonra bardağı tabla üzeerine koyuyorsun. Alttaki dönünce bardak içindeki metal de dönerek sıvıyı karıştırıyor. Şimdi diyeceksinki barağın açık kısmına bunu uyguladık cidar kısmına nasıl yapacağız. Onuda oraya o sıvıyı koyarken bir metal yerleştirerek yapmak gerekir her halde. Zaten hiç bir yerine dokunmadan yani bir şeyler yapmadan o sıvıları karıştırmanın imkanı yok!!. Önemli olan cidardaki sıvının karışması ise açılan delikten içine bir küçük çivi bile atsan alttaki tabla onu döndürerek o sıvıyı karıştırır.

İkincisi her bir hazneye bir giriş birde çıkış ağızı takıp bu ağızlara birer pompa bağlıyorsun İki pompa çalıştırarak sıvıları sürekli devridaim ettiriyorsun. Böylece he riki sıvı yad aistersen yanlızca biri sürekli karışmış olur.

Ete

alisumer

3 mm içeriye manyetik birşeyler koymak için yeterli o boyutta küçük mıknatıslar var ( yoksada kırıp o boyuta getirilebilir) ayrıca bardağın içine koyacağın şeyin manyetik olmasına da gerek yok manyetik alandan etkilenen her hangi bir metal  yada metal tozu da olabilir sonuçta hareketi veren alt tabladaki dönen neodium mıknatıs
Hep meraktan

İlyas KAYA

3mm neodyum mıknatıslar var almıştım. Pespese yapısırlar 4 5 tane atarsınız içine

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!