8x2 lcd standart dışı pin bağlantıları yardım

Başlatan alisumer, 20 Haziran 2021, 14:04:09

alisumer

bir projemde kullanmak için 2 adet 8x2 lcd ekran aldım projeyi daha önce standart 16x2 ekranda denemiştim çalışıyordu küçük ekrana geçince ekran ışığı bile açılmadı ilk başta arızalı sandım ama arkadaki etiketi kaldırınca bacak bağlantılarının standart sıralamada olmadığını farkettim aldığım firma da ürünün datasını gösterecek bir bilgi gönderemedi sadece ölçüleri var aslında pin numaraları pcb üzerinde 2-16 şeklinde belirtilmiş iki sıra halinde alt sıranın başında 2 sonunda 16 yazıyor bundan çıkarımla üst sıranın da tek sayılardan oluştuğunu farzederek bağlantı yaptım ama çalışmadı etiketin altında yolları takip ettiğimde led bağlantılarının ve gnd nin sıranın ortasından çıktığını farkettim acaba bu bağlantı sırası bir başka standartda ben mi bilmiyorum hiç bir yerde bulamadım resmini sıkıştırıp yüklüyorum bakarmısınız
Hep meraktan

ete

2 nolu pinin üzerindek 1 nolu pin olmalı. Buna göre üst sıra;
1-3-5-7- 9-11-13-15 şeklinde  ve alt sırada
2-4-6-8-10-12-14-16  şeklinde sıralanması gerekir.
Bu sistem üzerinden bağlaman gerekir. Çalışmıyor ise LCD arızalıdır bence.

Ete

alisumer

hocam bende  öyle sandım bağladım  ama üstteki resimde işaretlediğim gibi led bağlantıları pin sırasının ortasına denk geliyor 
Hep meraktan

smyomekatronik

ete

Şaka olsa gerek bu. Bu displayin kontrolünü zorlaştırmak için firması elinden ne geliyorsa yapmış galiba. Bacaklar farklı yerlerde bunu anlarım. ANcak data bacaklarını birer atlamalı yapması inanılmaz bir şey.
Her neyse yapılacak iş şu;
Standart LCD de bacak sıralaması şu şekildedir.;
VSS- VDD- VEE- RS- RW- E- D0- D1- D2- D3- D4- D5- D6- D7
-1----2----3----4---5--6---7---8---9--10--11--12--13--14

Senin bağlantın ise aşağıdaki şekilde olmalı.
VSS- VDD- VEE- RS- RW- E- D0- D1- D2- D3- D4- D5- D6- D7
-6----5----4----3---1--2---9--11--13--15--16--14--12--10
Bu LCD de sanırım 4 bit (Nibble) modu kullanılmıyor. Bu nedenle LCDdeki 8 adet data pinini işlemciye bağlaman gerekiyor. Bu şekilde LCD (DEFINE) tanımlamalarında yer alan;
DEFINE LCD_BITS 8 'LCD bus size 4 or 8 şeklinde 8 bit data kullanacağını programa belirtmen gerekir. Yinede 4 bitlik bağlantıyıda bir denemeni tavsiye ederim. Data sheet de buna ait bilgi yok maalesef.

Ete

alisumer

data için teşekkürler evet işkence  o şekilde düzenledim bağlantıları fakat ekran çalışmadı sebebi 4 bit de olabilir önceki yanlış bağlantıdan dolayı zarar görmüş de olabilir bilmiyorum ama ekran boyutu tam proje için ideal idi yattı bakalım başka ekranla denemelere devam artık teşekkürler ilginize
Hep meraktan

alisumer

hallettim bu arada 4 bit çalışıyor bağlantı bilgi sayfasında olduğu gibiymiş teşekkürler 20mhz de 3 volt a kadar düştüm pic 628a da o da stabil devam ediyor çalışmaya
Hep meraktan