18f45k22 EECON registeri hakkında

Başlatan oguztkn, 15 Ağustos 2021, 01:27:29

oguztkn

Arkadaşlar Merhaba,

18f45k22 kullanıyorum. EECON1 registerini anlamaya çalışıyorum ama pek başarılı olamadım. Mesela 7 numaralı bit flash program ya da data eprom erişimi diyor buradaki ayarların avantaj yada dezavantajları var mıdır ?

Teşekkür Ederim....

ete

Söylenecek tek şey var. Bu register bitleri ile oynamak bilen için avantaj bilmeyen için dezavantajdır. Register b,tler,ne teker teker bakacak olursak;
Bit-7 EEPGD:(%X0000000)
Flash (yani program hafızasına) yada Eeprom hafızasına erişim iznini ayarlıyor. Sıfır olursa Eeprom hafızasına , 1 olursa Flash hafızaya erişim yapılabiliyor. Eprom ile çalışacaksanız bu biti sıfır yapmanız gerekiyor.

Bit-6CFGS:(%0X000000)
Bu bit Config seçme bitlerine yada Eeprom/Flash hafızasına erişim iznini ayarlıyor. Sıfır ise eeprom/flash hafızasına erişim yapılabiliyor, 1 olursa Config seçme bitlerine ulaşılabiliyor.

Bit-5: (%00X00000) Herhangi bir işlevi yok.

Bit-4 FREE:(%000X0000)
Flash (program) hafızadaki bir blok hafızanın silinmesi için enable bitidir.
0 olursa hafıza yanlızca yazma yapılabilecek şekilde enable edilmiş oluyor. 1 olur ise TBLPTR ile belirlenen adres bloğunun bir sonraki Yazma komutunda silinmesini sağlar.

Bit-3 WRERR:(%0000X000)
Flash yada Eeprom da yazma da oluşacak hata Bayrak biti.
0 olduğunda Yazma işlemi hatasız tamamlandı anlamına gelir. 1 olduğunda ise yazma işleminin herhangi bir sebeple durdurulduğunu belirtir.

Bit-2 WREN:(%00000X00)
Flash yada Eeprom yazma enable biti
0 olursa yazma işlemini yasaklar, 1 olursa serbest bırakır.

Bit-1 WR:(%000000X0)
Yazma Kontrol Biti
0 olursa Eproma yazma işi tamamlandı anlamına gelir ve sıfırlama donanım tarafından otomatik yapılır. 1 olursa yazma işleminin (Eproma yada Flash hafızaya) başlatır. Yazma tamamlandığında otomatik sıfırlanır. 1 olduğu sürece yazam devam ediyor anlamına gelir.

Bit-0 RD:(%0000000X)
Okuma kontrol bitidir.
0 olursa bir işlem yapılmaz
1 olursa epromdan bir adresten okuma işlemi başlatılır. Okuma tamamlanınca otomatik bu bit sıfırlanır. Bu bit , EEPGD=1 veya CFGS=1 iken set edilemez. Sebebi yanlızca eepromu ilgilendiriyor olmasıdır.

Şimdi açıklananlara bakılır ise Basic derleyici kullanıyorsanız bu register ile oynamanıza hiç gerek yoktur. Gerekli olanları derleyici zaten kendi içinde yapmaktadır. Ama ASM programcısı iseniz elbette bu bitlerle oynamanız gerekecektir.
EN önemli nokta ise Flash hafızaya da erişim izni bu register tarafından verildiği için özellikle dikkat etmek ve yanlışlıkla program hafızasını silmemek gerekir.

Ete

zahi

PBP 2.60 kurulu 18f45k22 için inc dosyasını bulamadım 2.60 en son sürüm gözüküyor nereye yazacağımı bilemedim en güncel yanıt burda olduğu için yazdım

ete

son sürüm 3.1 olması gerek. Bu sürümün inc dosyası ilişiktedir.
Ete

zahi

ETE Hocam çok teşekürler formda düzgün bir yere yazmam gerekiyordu konu dağınıklığı olmasın diye kusura bakmayın :(