Elektromanyetik Tayf

Başlatan Serk@n, 28 Eylül 2021, 17:12:59

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar dilerim

Elektromanyetik Tayf şemasını zannederim hepimiz görmüşüzdür. İnsan kulağının işitebileceği frekanslardan başlayıp, gama ışınlarına kadar giden bir çizelge.

Bu çizelgede enteresan bir bölüm var. O da insan gözünün görebildiği kızıl ve mor arası renk frekansları.

İşin bu kısmını anlayamıyorum. Tamam 2 Hz.-22 Khz. duyabildiğimiz ses aralığı. Onun yukarısında radyo frekansları, TV frekansları var. Modülasyon ile uzak mesafelere ses ve görüntü sinyallerine iletmeye yarıyor. Neticede bu frekans havanın bir titreşimi.

Yani bu renklerin de hava titreşimi ile oluştuğu anlamına mı geliyor?

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

elektro77

Alıntı yapılan: serkanzey - 28 Eylül 2021, 17:12:59Yani bu renklerin de hava titreşimi ile oluştuğu anlamına geliyor?

Uzayda hava yok ama marstaki robotla iletişim kurulabiliyor.
Uzayda Titreşim nasıl oluşuyor.
Bu işin sonu, ışık parçacık mı yoksa  titreşimmi ye kadar gider.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Serk@n

Alıntı yapılan: elektro77 - 28 Eylül 2021, 17:46:43Uzayda hava yok ama marstaki robotla iletişim kurulabiliyor.
Uzayda Titreşim nasıl oluşuyor.

Bu da ilginç bir soruymuş. Ama uzay boşluğu dediğimiz yer tamamen bir boşluk olmaması lazım, ışığı ileten bir madde vardır sanırım. Ama bu konuda net bir bilgim de yok tabiki.

alisumer

elektromanyetik dalgayı ses dalgası ile kıyaslamışsınız fakan aynı şeyler değil dalga formunda mekanikleri benzer işliyor sadece."çift yarık deneyi"size biraz bilgi verir birazda kafanızı karıştırır bir bakın bence.kısaca ışınım hem dalga hemde parçacık gibi davranabiliyor biraz kuantum fiziğinin ilgi alanı ve bildiğim kadarı ile nedeni hakkında en ufak bilgisi yok bilim adamlarının sallıyorlar sadece:) Allah öyle yaratmış deyip geçicen bazı şeyleri  ;D 
Hep meraktan

Serk@n

Ama ses dalgaları da elektromanyetik tayfın içinde. Buradaki fotoğrafta yok ama radyo dalgasının hemen öncesinde de ses dalgası var.

alisumer

Alıntı yapılan: serkanzey - 28 Eylül 2021, 19:33:36Ama ses dalgaları da elektromanyetik tayfın içinde. Buradaki fotoğrafta yok ama radyo dalgasının hemen öncesinde de ses dalgası var.
çok büyük bir farkları var ses madde olmadan iletilemez yani ses uygulanan frekansta titreşen moleküller sayesinde iletilir.böyle bakacak olursak bır ışınım tayfında yer alması onu çizenin dalgaların benzerliğine atıfta bulunmasındandır öyle olmasa deniz dalgasını da en altta bir yere koymak lazım.belli frekansın altındaki tayfın ses dalgası olarak algılanmasının sebebi etrafını da titreştiriyor olmalarından kaynaklanır örnek 50 hz çalışan bir tırafonun zırlaması  verilebilir evet bir elektromanyetik dalgadır  ama her elektro manyetik dalga  gibi çevresindeki moleküllere enerjisini verip titreşmelerine neden olur sadece duyabileceğimiz frekansı biz duyarız kalanı ısı enerjisine dönülür az da olsa ses burada bir sebep değil sonuçtur
Hep meraktan

Serk@n

Ben durumu şöyle tahayyül ediyordum. Frekans yükseldikçe dalga boyu düşer. Yani titreşimin hızı artıyor ama bunu daha dar bir alanda yapıyor. Sonra bu titreşim yandaki maddelere tesir ediyor. O da yanındakine... Enerji yanındaki maddeye tesir edebildiği sürece bu devam ediyor ve titreşim veya manyetik alan bu şekilde ilerliyor. Deniz dalgaları gibi.

Çok yüksek frekansların dalga boyu çok düşük. Bunların dalga boyu maddenin içindeki parçacıklar kadar küçük belki de. O yüzden maddeye zarar veriyor, canlıların hücrelerini kötü etkiliyor olabilir. Neticede hücreler de atomlardan oluşuyor.

Lazerin maddeyi delmesi, insana radyasyon tesiri vs. yüksek frekanstan kaynaklı böyle bir şey olabilir.

Neticede bir biliminsanı değiliz. Olayın ince ayrıntısını öğrenmekten ziyade kabaca bir mantığını anlamak istemiştim.

Ama biliminsanlarının da çözemediği, şaşırdığı pekçok şeyler var.

Hem kulağın hem gözün aldığı şeyin bir frekans olması, ama ikisinin farklı işlevlerde duyu organları olması çok ilginç.

Serk@n

Alıntı yapılan: alisumer - 28 Eylül 2021, 19:18:52Allah öyle yaratmış deyip geçicen bazı şeyleri  ;D 

;D  ;D  ;D

elektro77

Uzayda iseniz hiçbir  ses duyamassınız. Çünkü ses titreşimlerini yayacak bir molekül,atom,elektron v.s yoktur. Karanlık madde var ise sesi yaymıyor. Eğer yine varsa karanlık madde titreşmeyen bir şey.
Ama ışık yayılır. Nasıl?
Bunu cevaplarsanız bir çok soru işaretiniz ortadan kalkacaktır.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

alisumer

foton denen "kütlesiz" parçacıklar ile açıklanıyor oda .kütlesiz deniyor çünkü  e=mc2 formülüne zerre miktar kütle artınca ışık hızının karesi ile çarpılınca enerji sapıtıyor onlarda kestirmeden kütle yok ama parça demişler.gene diyorum bir elektron parçası bile insanoğlunun en zekilerinin aklıyla dalga geçecek kadar büyük bir ilme mi sahip Aslında bize beni bul anla demiyor sanki bana bak ama Yaratanımı bul nasıl büyük bir ilimle yaratılmışım onu bul diyor.aksi halde çift yarık deneyi bile bir elektronun bizim ne amaçladığımızı bildiği ve buna karşılık bize şu meşhur el hareketi olan 2,5 rakamını lisanı hali ile gösterdiği anlamına gelir ki onca emeğe ayıp olur.
Hep meraktan

Hattuşa

henüz ilmimiz yetersiz kaldığı için bazı soruların cevabı şimdilik yok ve kafayı bozmamak içinde YARADAN'a havale ediyoruz. ama gelecekte bu sorularının bazıları cevaplanmış olacak... ne,nasıl,nerede gibi cevapları aldıkça doymayacağız o zamanda yeni keşfedilenlerin sorularına cevap arayacağız tabi ömrümüz yeterse... burada bir gerçek var ki bulunan her keşifte keşfedilmeden önce de keşfedildikten sonra da ALLAH cc ın onu yarattığı, formullediğidir. biz sadece yeni farkediyoruz...
hani kulağının arkasında unuttuğun ve bir türlü bulamadığın kurşun kalem gibi, "AA burdaymış". hepsi bu